0000020

0000020



155

Konstrukcje nośne ścian

stuków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego. bądź wykonane z płyt żelbetowych lub betonowych. W niskich halach (do 6 m) takie ustroje są zdolne do przejęcia i przeniesienia na fundament wszystkich działających na nic obciążeń. Do przeniesienia obciążeń od wiatru i ciężaru własnego obudowy przy większych wysokościach takich ścian jest niezbędne zastosowanie słupowo-ryglowego szkieletu nośnego. Murów jako obudowy hal stalowych prawie zupełnie nie wykonuje się. m.in. ze względu na zbyt wolne tempo robót murowych i wykończeniowych w stosunku do szybkiego postępu prac przy montażu szkieletu stalowego.

Współcześnie projektowane ściany hal składają się ze szkieletu nośnego i osłon płytowych. Zadaniem płytowych elementów osłonowych jest ochrona wnętrza budynku przed działaniem czynników atmosferycznych, a otoczenia przed skutkami wynikającymi z eksploatacji obiektu. Funkcję ustroju nośnego, przejmującego obciążenia z elementów płytowych osłon i przekazującego je na elementy nośne budynku lub fundamenty, spełnia szkielet stalowy. Szkielet nośny ścian może składać się z rygli ściennych i słupów- pośrednich lutJiryglf"ściennych. Do nich są mocowane płytowe elementy osłonowe: blachy fałdowe i płyty warstwowe do rygli ściennych, kasety ścienne do słupów (pośrednich, głównych i pośrednich lub głównych), okna, bramy oraz drzwi do rygli i słupów. Taka lekka obudowa hali wymaga zastosowania uporządkowanego układu rygli ściennych i słupów, które tworzą pionowy ruszt prętowy. Przejmuje on obciążenia od parcia i ssania wiatru oraz obciążenia pionowe od ciężaru własnego konstrukcji stalowej, ciężaru okien, bram i ewentualnie instalacji podwieszonych do ścian.

W skład szkieletu nośnego ścian wchodzą poziome rygle, pionowe słupy i niekiedy skośne pręty stężeń (skratowań). Rozróżnia się rygle ścienne podwali nowe (usytuowane u dołu nad belką podwalinową), pośrednie oraz oczepowe (usytuowane w linii okapu). Rygle oczepowe mogą być równocześnie płatwiami okapowymi. Rygle ścienne opierają się na słupach głównych i pośrednich. Jeśli słupy układów poprzecznych są rozstawione w odstępach do 6 m, mogą być elementami konstrukcji wsporczej rygli i wówczas słupy pośrednie są zbyteczne.

Ściany podłużne hal są odsunięte o ich grubość od osi modularnych słupów głównych układów poprzecznych (wartość a na rys. 4.17). Ściany szczytowe zaleca się odsunąć na odległość b (umożliwiającą połączenie słupów pośrednich z konstrukcją nośną połaci dachu — rys. 4.17a) lub c 1,2 : 3,0 m od osi skrajnego układu poprzecznego (rys. 4.17b). Takie odsunięcie (o wartość ć) umożliwia wytworzenie powtarzalnego segmentu ściany w narożu budynku i dogodne rozwiązania połączeń słupów ściany szczytowej z konstrukcją nośną dachu. Jeśli slupowo-ryglowa ściana szczytowa spełnia funkcję skrajnego układu poprzecznego, jest ona odsunięta o wartość d (gdzie d — rozstaw głównych poprzecznych ustrojów nośnych hali; por. rys. 1.15 oraz4.17c).

Połączenia zarówno rygli ściennych ze słupami, jak i słupów pośrednich z fundamentem oraz konstrukcją dachu projektuje się jako przegubowe.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
^sortyment bloczków z betonu Komórkowego do: mumwa^
157 Konstrukcje nośne ścian Przykłady układów prętów ścian podłużnych i szczytowych przedstawiono
0000028 (2) Konstrukcjo nośne ścian 163 a) b) n C> 1 1 1 L J C- d) 1 J 1- i 1— i L* J
0000030 (2) 165 Konstrukcje nośne ścian na podlcwce cementowo-piaskowej 4 zagłębienie w fundamencie
skanuj0079 2 78 Rodzaje ścian i materiały ścienne2.1.5. Materiały z betonu komórkowego 78 Rodzaje śc
HPIM1558 Otwory okienne w ścianie z bloczków z betonu komórkowego w systemie YTONG Nadprota o rozpię
HPIM1659 2.2.a SYSTEM YTONOMurowane ściany jednowarstwowe, wykonane w systemie YTONG Bloczki z beton
Ściana jednowarstwowa z gazobetonu ŚCIANA JEDNOWARSTWOWA Z BLOCZKÓW Z BETONU KOMÓRKOWEGO
DSC03098 BLOCZKI Z BETONU KOMÓRKOWEGO
DSC04211 (6) ROZDZIAŁ 01 ŚCIANY BUDYNKÓW JEDNOKONDYGNACYJNYCH Z BLOCZKÓW Z BETONU KOMÓRKOWEGO I
DSC04220 (6) ROZDZIAŁ 01 ŚCIANY BUDYNKÓW WIELOKONDYGNACYJNYCH Z BLOCZKÓW Z BETONU KOMÓRKOWEGO I
ZAPRANA KLEJĄCA DO BLOCZKÓW Z BETONU KOMÓRKOWEGO I SILIKATOWYCHKSK Zaprawy murarskie25
62368 Фото3932 ŚCIANA 2 BLOCZKÓW Z BETONU KOMÓRKOWEGO
63081 Фото3930 ŚCIANA Z BLOCZKÓW Z BETONU KOMÓRKOWEGO

więcej podobnych podstron