104398

104398



mania żmigrodzka 73 dwa obucza wczcawico romantyzmu 73

Ballad i romansów. Briickner, niekiedy polemlaijąc z Ujejskim, w zasadzie jednak idąc torem jego rozważań, przyznawał Marii wyższość nad pierwszymi Hornikami Mickiewicza jako nierównie bogatszej i dojrzalszej. bo koherentnej wewnętrznie syntezie tendencji romantycznych.

Nie od Mont, lra od Ballad 4 rawnudw wywodii ftt cala nowa literatura piękna, chodu l Maria uueciywlitnUU je) profram w nierównie uerajm lakmlc I nierównie głębiej. W Balladach i Rymaniach ludówoW poaoma, robiona, w Grażynie heroiim kobiety, w Driadach fantutyka I erotyzm, wuyatko lulno, nie akoordynowane. Jakby przypadkowe, fdy Marła rozwiodą potężny obraz chwały narodowej, walk. namięlnolcl na pierwszorzędnym tle krajobra* aowya. ale nie jej byle pnecnanemem trafie od razu jak Ballady do NR młodnety ł tminu *

Dzieje poematu, który początkowo przeminął mepostrzezony, przyciągając jedynie uwagą innych „poetów ukraińskich" — Zaleskiego. Goszczyńskiego oraz bliskich im Grabowskiego I Krechowieckiego, by doczekać lią w piąć lat później apoteozy w dziele Mochnackiego — iwana dostatecznie przekonywająco wytłumaczyć biograficzną sytuacją poety i warunkami ówczesnego życia literackiego. Samotność Malczewskiego, brak związku a kołami młodych romantyków i poparcia w kształtujących opinią czasopismach literackich, wyjaśniają juz nie tytko niemożność zrozumienia nowatorskiego utworu przez szerszą publiczność literacką, ale i całkowite niemal milczenie wokół poematu pokwitowanego recenzenckimi złośliwościami Dmochowskiego, później zaś ogólnikowymi zachwytami Grabowskiego.

Gdy jednak Mochnacki w fakcie tym upatruje „przykład nieprawdy recenzentów, godny pamięci" ", to oskarżenie to uderza — wbrew jego intencjom — takie i w przeoczenie krytyki romantycznej. Nie wydaje Mą ono jednak zaskakujące.

Bezgraniczny pesymizm i uderzający „bajronizm" poematu przesłoniły zapewne wymarzoną wizją przeszłości narodowej. Malczewski nie mówił językiem, na który nastawione było ucho młodego pokolenia. Dopiero polityczna przenikliwość Mochnackiego wydobyła z utworu akcenty współbrzmiące ze stanowiskiem współczesnych, nabierające w tamtej sytuacji charakteru czytelnej aluzji:

Cala Polaka, cala priesiloić noszą aituką curodilejtką wnęln życic s rąk wialkiefo artysty, autora lego poematu. Wszystko się tam w wio: aleukrócona duma arystokracji, idrozne możnowładztwo z staroświecką cnotą I uczciwą godnością szlachcica pod skromną strzechą słomianą, toż rycerskie męstwo i efearalder światowy, po wszystkie esasy daleko słynny dziejów polskich.

'A. Bruckner, wstęp do: -A. Malczewski, Marla Potolefć ukroMsho. Lwów i. XDCXVX—XL.

•Mochnacki, op cii., i. 143.

wedle tego. tośmy stawili dtielay odpśr najazdom dziczy. Mśra spuftaze-

□Icm ośwtade europejskie) zagrażała*.

Ale i Mochnacki uważał Marią a powieść „o podniosłym Wojewodzie, o pięknej Marii i zacnym starym Mieczniku" ". Wacław — kochanek i zrozpaczony buntownik nie został pasowany na bohatera pokolenia. Poemat Malczewskiego został włączony przez czołowych krytyków, obozu młodych w dzieje przełomu romantycznego i uzyskał w tej pen-peWtyw|e‘okreśłoną fuidccją - stal fią wzorcem poetyckiej wizji przeszłości salichcddej.

Malczewski reprezentuje ten typ stosunku do przeszłości, który w głównym nurcie wczesnego romantyzmu wchodził w różnorodne — nie zawsze konsekwentne — związki z dążeniami do demokratyzacji i modernizacji pojęcia narodu. Jest to model patriotyzmu historycznie wcześniejszy mi idee szlacheckiej demokracji, choć niewątpliwie jego kontynuacje da się bez trudu odnaleźć w epoce połistopadowej. Korzenie Jego 'tkwią w klimacie ideowym Księstwa Warszawskiego, zaś wizja historii zdominowana tu została przez doświadczenia kląski, którym nie przeciwstawiono żadnych perspektyw nadziei.

Charakter przełomu romantycznego w Polsce me został bynajmniej jednoznacznie określony przez ideologią szlacheckiej rewolucji Te dwa zjawiska świadomości społecznej sytuują się w dwóch odrębnych porządkach kultury, a ich wzajemne oddziaływanie ma charakter implikowany, zależności są 'tu dwustronne. Spośród twórców przedlisto-padowych tylko Goszczyński może uchodzić za po«*ą określonego przez polityczne myślenie szlacheckiego rewolucjonizmu. Mickiewicz to jut inny model przekształcania tradycji oświeceniowej i odchodzenia od niej, a zaś pewne partie jego twórczości uprzedzały sformułowania ówczesnej publicystyki politycznej.

Totea w tym kręgu da się zanalizować przede wszystkim tę warstwą problemową wczesnych utworów Mickiewicza i poematu MalcirwMńe* go, która obejmuje pojęcie narodu, jego przeszłości, jak również sferę wortości moi ałno-obywatdskich, co stanowiło centrum zainteresowań ówczesnej publicystyki politycznej.

Znamienny będzie Jut choćby wybór tematyki historycznej w utworach Malczewskiego l Milewicza Mickiewiczowska na pół bajeczna dawnodć balladowa ay na pół legendarna przeszłość pogańskiej Litwy to świadectwo wiązania dwóch, jtktte znamiennych dU romantycznego myślenia, sposobów widzenia przeszłości. To śledzenie w przemianach historii tego, co stanowi o identyczności oraz indywidualności narodu,

•• Ibidem, «.

11 Ibidem.«. ISO,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wstęp . . 7 1.    Witkacy — Norwid. Dwa oblicza tekstu 2.    Romantyzm
Gdańsk 2012 Romantyzm na gruncie polskim otwierają dwa wielkie dzieła: Ballady i romanse Adama Micki
ROMANTYZM - GATUNKI Ballada Gatunek obejmujący pieśni o charakterze epicko- li tycznym, nasycone
IMG)73 76 1. Romantyczny „sposób odczuwaniq? dze wzorów francuskich”, krzywił się na to, że „jest zb
J Łotman, Z Minc Literatura i mitologia2 Literatura i mitologia ■ 73 utożsamienia, kiedy dwa różn
Zadanie 5. 73 Dwa pudełka połączono linką przerzuconą przez bloczek. Jedno pudełko (górne) spoczywa
DSCF5352 73 2. Pszenica .2) krajowego zużyciakraczać 300-500 tys. ton. Dwa główne kierunki (rys. 2 P
kat C 73 PODRĘCZNIK KATEGORIA C dżin. Istnieje możliwość przedłużenia dwa razy w tygodniu do 10 godz
73. TYPY ZŁOŻEŃ ZE WZGLĘDU NA TYPY FORMANTÓW Złożenia motywowane są przez (co najmniej) dwa lekscmy,
Swarovski Mania (73) !»****     7HBUAftAU1?i. **4A. •CrtttT* b*w:u«la IVHI»I«, *C7«fc
skanuj0011 (73) Z A KRES SPRAWOZDANIA Spraw c zdanie powinno zawierać: •    temat i c

więcej podobnych podstron