071

071



V

r '

'•* »

nego bezprzewodowego sterowania (włączanie, wyłączanie) odbiorników energii elektrycznej, zasilanych napięciem przemiennym 220 V, 50 Hz. Składa się z nadajnika i części odbiorczo-sterującej. Włączanie i wyłączanie sterowanego urządzenia następuje w wyniku oddziaływania modulowanej wiązki promieniowania podczerwonego, emitowanego przez nadajnik, na układ odbiorczy przekształcający to promieniowanie na sygnał elektryczny. Sygnał ten powoduje włączenie lub wyłączenie dołączonego do połącznika urządzenia [14].

Nadajnik, którego wygląd zewnętrzny przedstawiono na rys. 3.20a, ma małe wymiary pozwalające na umieszczenie w dłoni, jest zasilany z jednej baterii 6F22 o napięciu 9 V. Jest wyposażony w diodę elektroluminescencyjną sygnalizującą działanie nadajnika, po przyciśnięciu przycisku dioda emituje krótkotrwały błysk.

Część odbiorczo-sterująca, umieszczona w obudowie wolnostojącej (rys. 3.20b), jest wyposażona w przewód służący do łączenia z gniazdem domowej instalacji elektrycznej, w gniazdo wtykowe do dołączenia sterowanego urządzenia oraz diodę elektroluminescencyjną sygnalizującą stan włączenia. Układ elektroniczny jest zmontowany ńa dwóch płytkach drukowanych, na jednej znajduje się odbiornik, na drugiej — układ sterujący z zasilaczem. Płytka odbiornika jest umieszczona w ekranie metalowym, w celu zabezpieczenia układu przed wpływem zakłóceń zewnętrznych. Obudowy nadajnika i części odbiorczo-sterującej wykonano z tworzywa sztucznego.


*

DANE TECHNICZNE

— Napięcie zasilania części odbiorczo-sterującej 220 V, 50 Hz

— Moc przełączania w zależności od charakteru obciążenia

obciążenie czynne

S0-~200W (np. oprawy oświetleniowe)

obciążenie indukcyjne o współczynniku

n

mocy nie mniejszym niż 0,5

5-f.80 VA (np. odbiorniki radiowe)

— Zasięg

6 m

— Kąt odbioru

50°

— Bezpiecznik

WTAFG 1 A

Możliwe jest również dołączanie do urządzenia odbiorników telewizyjnych o mocy do 200 W, lecz trzeba w tym przypadku zastosować bezpiecznik typu WTAFG 2 A.

Nadajnik urządzenia, którego schemat przedstawiono na rys. 3.21, zawiera generator RC z dwoma tranzystorami.

W obwód kolektora tranzystora Tl 2 włączono dwie szeregowo połączone diody elektroluminescencyjne 07 i D8 (CQYPI6), emitujące promieniowanie w zakresie bliskiej podczerwieni (A — 920 nm). Układ ten generuje bardzo krótkie impulsy prądowe o amplitudzie ^ I A i czasie trwania t x 10 ps. Czas repetycji tp x 87 ps (fo * ||,5 kHz). Jako tranzystor Tl2 zastosowano tranzystor przełączający BSYP06, którego napięcie nasycenia UCE słt wynosi 1,6 V przy /c = 500 mA, pozwoliło to wyeliminować z obwodu rezystor ograniczający prąd płynący przez diody nadawcze. W celu uniezależnienia częstotliwości generatora od zmian napięcia zasilającego, zastosowano stabilizację prądu ładowania kondensatora C21. Rolę stabilizatora spełnia dioda elektroluminescencyjna (CQXP02), służąca jednocześnie do sygnalizacji włączę* nia nadajnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano stabilność częstotliwości 2%


71


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
3) Przełącznik zmienny (schodowy) - włączanie i wyłączanie odbioru z dwóch miejsc. LI W PE Rys. 4.
str 6 (2) Włączanie i wyłączania odbiornika Włączanie i wyłączanie oraz regulacją siły głosu dokonu
Zdjęcie1238 Kielce, dma21 MMn1 ^g( i —------------ m Moc saczyicmm odbiornika energii cktaryc«q jc«
Slajd80 (8) Typowa struktura bezprzewodowego sterowań i a i n adzoru AGV HK3HER IEVEI SOFTWARE (WMS/
s263 Uruchamianie i konfigurowanie X11 263 xsetKlient xset służy do włączania, wyłączania, konfiguro

więcej podobnych podstron