2015 01 28 50 27

2015 01 28 50 27



31


KAPITAŁ ZAGRANICZNY W POLSKIEJ PRASIE

dobno najlepiej sprzedającego się na świecie miesięcznika dla kobiet; w 31 krajach), a w trakcie przygotowania tego artykułu do druku trafiło do kiosków nowe pismo tej spółki — She. Niezbyt dobra jest sytuacja Expressu Wieczornego; jak już wspomniano plotki — miejmy nadzieję, że się nie sprawdzą — donoszą o likwidacji gazety, z pozostawieniem tygodnika Kulisy, jako samodzielnego wydawnictwa.

Szwajcarzy obecni są na polskim rynku także poprzez Dom Wydawniczy „Helvetica”, (Jean Frey Group i EdiPress) który jest wydawcą zasłużonej, ale całkowicie zmienionej zewnętrznie i wewnętrznie Przyjaciółki, do której doszły następnie Mamo to ja, Viva (wzorowany na amerykańskim tygodniku People) i — ostatnio — po nabyciu praw wydawniczych od Bertelsmanna — Marie Claire.

Trzeci szwajcarski wydawca — Ringier AG, nie odgrywa istotniejszej roli na polskim rynku po upadku jego tygodnika Cash; jedynym jego tytułem jest niskonakładowy miesięcznik Gra na giełdzie. W poznańskim Głosie Wielkopolskim 40% udziałów ma Lako Industrie Consulting AG z Zurychu, ale jest to firma przemysłowa.

Mocni na polskim rynku w początkach dekady Francuzi (głównie za sprawą Hersanta, okresowo zaangażowani też w wydawnictwie Zarządzanie i Bankowość i w Gazecie Bankowej), są obecnie dość słabo reprezentowani. Hachet-te Filipachi wydaje Elle i Samo Zdrowie, a Hachette Distribution Service czeka na ostateczną decyzję rządu w sprawie „Ruchu” (wygrał przetarg do spółki z Izbą Wydawców Prasy, ale — jak na razie — nie ma w tej sprawie ostatecznej decyzji Ministra Skarbu). Francuzi są także udziałowcami wydawnictwa „Znak” (Tygodnik Powszechny) oraz dawcami licencji na wydawanie niektórych pism w Polsce (m.in. dla wydawnictwa Prószyński i s-ka).

Skandynawowie obecni są od dość dawna na polskim rynku prasowym i wolno, ale systematycznie powiększają swój stan posiadania. Wcześniej wspominaliśmy Orklę, obecnie warto przypomnieć znane już wydawnictwo Scandi-navia-Poland Publishing House (m.in. Cats i Playstar International) oraz szwedzką grupę Bonnier, która jest współwydawcą Super Expressu oraz wydawcą (od niedawna) Pulsu Biznesu.

Amerykanie wchodzą na polski rynek różnymi drogami. Poprzez licencje lub swoje przedstawicielstwa, ewentualnie jako spółki z innymi wydawcami na polskim rynku. Spółką z udziałem polskich partnerów jest Vipress Poland wydawca Playboya. Przegląd Reader’s Digest jest polskojęzyczną wersją RD. Amerykański koncern Hearsta wydaje — razem z Marąuardem — dwa wspomniane wcześniej czasopisma (Cosmopolitan, She). Prasę komputerową wydaje IDG USA (m.in. Computerworld, Computerworld Raport, Macworld, Mac-world i Publish, Net World, PC World Computer).

Pentor Communications International Voice jest od lat wydawcą The War-saw Voice, informatorów What? Where? When?, pism Salon i Elegancja oraz Broda oraz pisma informacyjno-promocyjnego dla pasażerów PLL Lot — Airport Magazine Okęcie, a także turystycznego Club Tourist Magazine. Warto przypomnieć, że ten wydawca (udziały amerykańskie + kanadyjskie) za-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2015 01 28 50 58 35 j^piTAt ZAGRANICZNY W POLSKIEJ PRASIE ^ystkich swoich dochodów). Jedynie obroty
2015 01 28 49 42 27ycn I r h KAPITAŁ ZAGRANICZNY W POLSKIEJ PRASIE gonnier/ZPR 9,7% Multico
2015 01 28 48 57 23 tał zagraniczny w polskiej prasie
2015 01 28 50 01 29 KAPITAŁ ZAGRANICZNY W POLSKIEJ PRASIE dobno zamierza je sprzedać) oraz — przez
2015 01 28 50 44 plTAl ZAGRANICZNY W POLSKIEJ PRASIE ^rzucenie do jednego worka wszystkich polskich
2015 01 28 50 38 32    ZBIGNIEW BAJKA łożył w Polsce przed laty Instytut Pentor (obe
2015 01 28 50 52 34 ZBIGNIEW BAJKA jednak firmy mają nazwy umożliwiające odczytanie faktycznego sta
2015 01 28 50 20 30 ZBIGNIEW F »AJKA W europejski koncern medialny działa więc na wielu frontuch; n
5) Bajka, Kapitał zagraniczny w polskiej prasie w latach 90., Zeszyty Prasoznawcze 1998,   

więcej podobnych podstron