CCF20090513028

CCF20090513028



Zwłaszcza dzieci są niezwykle wrażliwe na nagłe okazywanie chłodu, gdyż ich przetrwanie zależy od miłości rodziców. Wycofanie miłości jest czymś więcej niż tylko sposobem wpływania na zachowanie innych: jest to broń, która zostawia blizny. Zarówno dzieci, jak i rodzice stają się wówczas nieufni. Rozwija się ukryta wściekłość, że ktoś mógłby zabrać najcenniejsze i najniezbędniejsze z ludzkich bogactw: energię emocjonalną.

8. Ujawnianie symptomów. Kiedy wszystko inne zawiedzie i nie ma już innego sposobu, by dostać to, czego się chce, do głosu dochodzą symptomy. Ludzie odczuwają bóle głowy, zaczynają pić, mają napady depresji lub impulsywnych szaleństw, zaczynają zdradzać. Dzieci wdają się w bójki w szkole, próbują uciec z domu, cierpią na astmę, atakują rodzeństwo. Symptomy te to ukryte próby zaspokojenia pewnych potrzeb. Bóle głowy mogą dać lacie chwilę wytchnienia od pracy. Pochwica (vaginismus) może pomóc kobiecie uwolnić się na jakiś czas od seksualnie agresywnego partnera. Dziecko może dzięki astmie zaspokoić ważną potrzebę zwrócenia na siebie uwagi. Symptomy są niezwykle użyteczne, ale mogą też przynieść szkody. Kobieta w depresji w końcu nakłoni męża, by zabrał ją na wakacje. Płaci jednak za te wakacje miesiącami cierpienia.

Strategie ukrytej manipulacji są niezbędne tylko wtedy, gdy ludzie kierują się normami zabraniającymi im wyrażania potrzeb, uczuć, komunikowania wiedzy o faktach. Jeśli dwócli lub więcej członków rodziny ulega normom ograniczającym to, co mogą powiedzieć, to iclt ukryte strategie można nazwać systemem rodzinnym.

jak zachowć prawidłową komunikację

Najlepszy sposób na zdrową rodzinę to pozwolić każdemu jej członkowi na swobodę mówienia o tym, co czuje, co widzi i czego chce. Oto dwa ćwiczenia, które pomogą wam osiągnąć ten cel.

1. Sprawdzanie. Za każdym razem, gdy członek rodziny mówi coś, co cię denerwuje lub wprawia w zakłopotanie, zanotuj:

a.    Słowa: Zapisz faktyczną treść komunikatu.

b.    Glos i język ciała: Jak zapamiętałeś wysokość głosu, ton, postawę i wyraz twarzy? Jakie gesty zostały użyte?

c.    Twoja interpretacja: Zwróć uwagę, czy słowa zgadzają się z tonem głosu i językiem ciała. Jeśli zdają się mówić co innego, to w co wierzysz? Jaką wiadomość uznajesz za prawdziwą?

d.    Rzeczywisty komunikat: Poproś członka rodziny o dalsze wyjaśnienia. Opisz w nicoceniający sposób wszystkie zauważone rozbieżności między słowami a komunikatem niewerbalnym. Zapytaj, czy jakieś uczucie lub potrzeba zostało pominięte. Teraz porównaj to, czego się dowiedziałeś, z tym, co początkowo założyłeś.

To ćwiczenie może pomóc stworzyć przeciwwagę dla czytania w myślach dzięki tętnu, że sprzyja zdobywaniu informacji niezbędnych do dokładnego odebrania komunikatu. Wykonujcie to ćwiczenie co najmniej raz dziennic przez dwa tygodnie. Pod koniec tego okresu będziecie wiedzieć, czy i w jakim stopniu zniekształcacie to, co członkowie rodziny do was mówią.

Pamiętajcie, że tendencja do czytania w cudzych myślach jest naturalna. Ponieważ ważne uczucia lub potrzeby sri często pomijane lub uzewnętrzniane tylko za pomocą języka ciała, możecie wyrobić sobie nawyk zgadywania „prawdziwego” komunikatu. Problem polega na tym, że wasze domniemania nic zawsze są trafne. Tak jak w wypadku Henrietty zadręczającej się domniemaniem, że Jack próbował uniknąć małżeństwa, Wasze czytanie w myślach może dodatkowo komplikować bolesny układ rodzinny.

2. Słuchanie siebie. To ćwiczenie zostało wymyślone po to, by pomóc ci odkryć stosowane przez ciebie pominięcia, przemieszczenia i niespójne komunikaty. Ilekroć będziesz uczestnikiem powodującej ból lub konflikty komunikacji, zanotuj co następuje:

a. Słowa: Zapisz cztery-pięć zdań, które wypowiedziałeś na początku.

h. Glos i język ciało: Jak zapamiętałeś ton swojego głosu, jaka była twoja postawa, co robiłeś z rękami? Co wyrażałeś swym głosem, postawa, gestami?

e. Jakie uczucie pominąłeś w komunikacji?

d.    Jaka zawoalowaua prośba była ukryta w tym, co mówiłeś?

e.    Przypomnij sobie strategie ukrytej manipulacji: czy jest coś w twoim komunikacie, co wskazuje na użycie jednej z tyci) strategii.

f.    Sformułuj od nowa swój przekaz: Zawrzyj w nim początkową treść komunikatu (jeśli hyla ona prawdziwa) plus to, co mówił ton twojego głosu i język ciała. Dodaj leż wszystkie uczucia lub potrzeby, których teraz jesteś świadom, a które pominąłeś przedtem.

Pytania przeglądowe

1.    Jaka jest, według autorów, podstawowa różnica między porozumiewaniem się wewnątrz rodziny a porozumiewaniem się z resztą świata?

2.    Jaka jest różnica między pomijaniem a przemieszczaniem?

3.    Komunikat sprzeczny to taki, w którym nie ma zgodności lub „dopasowania" między jakimi elementami?

4.    Wymień dwa sposoby wydostania się z pułapki czytania w myślach. Podaj przykłady z życia.

5.    Jaka jest różnica między „wzbudzaniem poczucia winy" i „wzbudzaniem litości"?

Kwestie do omówienia

1. Przejrzyj dwadzieścia jeden wymienionych przez autorów toksycznych reguł, którymi kierują się rodziny. Czy którakolwiek występowała (bądź wyslępuje) w twojej rodzinie? Czy występują w niej jakieś reguły podobne do wymienionych? Jak te zasady, twoim zdaniem, wpływają na komunikację w twojej rodzinie? Jeśli nie będziesz czul (-a) się skrępowany (-a), omów swoje odpowiedzi z kolegą.

435


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
CCF20090513028 Zwłaszcza dzieci są niezwykle wrażliwe na nagle okazywanie chłodu, gdyż ich przetrwa
CCI20111009004 wiek osobnika - dzieci są bardziej wrażliwe np.: na morfinę, ale bardziej odporne np
skanowanie0039 (24) atmosferycznego, ale niezwykle wrażliwego na toksyczne działanie tlenu. W hetero
IMG92 (3) Komórki Langerhansa są szczególnie wrażliwe na działanie promieniowania ultrafioletowe (U
badania: duże oraz niewymagające skomplikowanych metod odłowu i obserwacji. Są też wrażliwe na zmian
41139 Uczciwek200 (2) Stacja zasilajaca Badania wykazały, że ludzie są mniej wrażliwi na działanie p
Radioterapia nowotworówKomórki prawidłowe są mniej wrażliwe na działanie promieniowania niż wywodząc
Ciśnienie hydrostatyczne Drobnoustroje są mało wrażliwe na podwyższone ciśnienie
521 2 13.3. UKŁADY GAZOWO-PAROWE ZE ZGAZOWANIEM WĘGLA fluidalnym są mniej wrażliwe na rozmiar i kszt

więcej podobnych podstron