CCF20091002009 tif

CCF20091002009 tif



stwo. Oto dwa domy. Są do siebie podobnej gdyż oba drewniane, są do siebie podobne, gdyż oba oznaczone numerem siedem, i są do siebie podobne, gdyż oba stanowią własność Jana. Które podobieństwo jest stosunkiem naturalnym? — tylko pierwsze. A które konwencjonalnym? — na pewno drugie, można się- zaś zastanawiać, czy i trzecie. A czy podobieństwo może nie być ani naturalne, ani konwencjonalne? Chyba tak; np. gdy dwa drzewa w tyra min. są podobne, że jedno i drugie zasadził król Jan III Sobieski.

Dlaczego fotografia jest pod względem — mówiąc niedokładnie wyglądu podobna do sfotografowanego Obiektu? Ponieważ promienie świetlne odbite od tego obiektu i skupione oraz załamane w soczewce aparatu fotograficznego padły na błonę światłoczułą i spowodowały reakcje fotochemiczne. Geneza więc podobieństwa wyglądu ma tu charakter naturalny. Dlaczego, z kolei, ta paczka kawy i tamta paczka herbaty mają jednakową cenę? Ponieważ taka właśnie cena została dla tych artykułów ustanowiona. Podobieństwo pod względem ceny uznajemy więc w tym wypadku za genetycznie ustanowione. Właśnie ze względu na genetyczny charakter podobieństw możemy wśród nich odróżnić naturalne od nienaturalnych; wśród nienaturalnych zaś niektóre podobieństwa są genetycznie konwencjonalne.

Pamiętając stale o; wieloznaczności przymiotników „naturalny” i „konwencjonalny”, możemy obecnie powiedzieć, że pewne Znaki uważa się za naturalne, jeśli są one podobne do tego, czego są znakami, ale tylko wówczas, gdy podobieństwo to jest genetycznie naturalne.

Nadal jeszcze pozostaję bez'odpowiedzi pytanie, czy dzięki podobieństwu A i B, naturalnemu genetycznie, albo nienaturalnemu, A staje się znakiem B . lub; na odwrót, B staje się znakiem A. Za tak sformułowanym pytaniem mogą się kryć, trzy następujące:

ą — czy to, że A jest podobne do B, stanowi, warunek konieczny tego, żeby A było znakiem B łub, na odwrót, B było znakiem A;

b -7- czy stanowi: ono , warunek wystarcza

jący;

,c — czy stanowi ono warunek konieczny i wystarczający zarazem. • ■,. .Y ■

Pytania (a) oraz (c) możemy od razu wyeliminować, ponieważ- wiemy skądinąd,: że rzeczy, zdarzenia czy zjawiska bywają, znakami innych — ogólnie mówiąc — bytów. również i. nie na podstawie podobieństwa między pierwszymi a drugimi. Zachodzenie więc między nimi podobieństwa nie może stanowić warunku koniecznego względem relacji znakowej. Pozostaje zatem do rozważenia pytanie (b), dotyczące warunku wystarczającego. .

Jak wiadomo, .warunkiem wystarczającym danego zdarzenia Z jest takie zdarzenie W, że jeśli W zajdzie, zajdzie też Z. Pytanie (b) sprowadza się zatem do następującej postaci: czy jeśli A jest podobne do B, to A jest znakiem B lub B jest znakiem A? -: Należy tu przypomnieć,. że powiedzenie „,-A jest znakiem B” zgodziliśmy się traktować jako - skro t zastępu j ący sformułowanie „X w czasie t używa A jako znaku B”. W myśl tej umowy przekształcimy (b) w następujący sposób: czy jeśli w czasie t A jest podobne do B, to X używa- A jako znaku B w tymże czasie lub później? Nie, co najwyżej niekiedy używa. Czy jednak samo podobieństwo A do B tu wystarczy?    •

Pies poznaje swego pana po zapachu; poznaje go także z wyglądu, ale tylko w naturze. Z fotografii swego pana nie pozna (choć — jeśli uderzyć znakowi fabrycznemu na gramofonach i płytach . firmy „His Master’s Yoice”

121


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
CCF20091002009 tif stwo. Oto dwa domy. Są do siebie podobnej gdyż oba drewniane, są do siebie podob
CCF20091002009 stwo. Oto dwa domy. Są do siebie podobnej gdyż oba drewniane, są do siebie podobne,
CCF20090523049 tif KARL R. POPPER elementów, które są sprawdzalne. Nie wiem, czy moja teoria jest p
CCF20091006065 tif nia czy wyrażania. Natomiast należąc do semio- ż tykis, w tym wypadku do semioty
CCF20091006027 tif zwyczajeniami myślowymi ludzi posługujących* się mową potoczną. Odrzucą oni oba
CCF20090831066 (2) tif 126    Duch, Hory wyobcował się od siebie. Kultura tern. i og
CCF20091002003 tif że krew przepływa w nas od tego oto do tamtego naczynia włoskowatego. Jak widać,
CCF20091006057 tif czeństwo, ilekroć jej nadużywamy; a wypadki tego rodzaju nie należą do rzadkości
CCF20090730040 tif 82 Podobieństwo stosunków VI muszą istnieć takie dwa, elementy z i w, że x
Bez nazwy 5 Przy ścianie ustawiane są pojedyncze regały natomiast w środkowej części dwa regały są p
CCF20090422002 10 Barbara Murawska 2.    Jak dobierani są nauczyciele do poszczególn
CCF20090522003 tif 8 Słowo wstępne osiem godzin na dobę i w taki oto sposób nie trzeba już będzie s
CCF20090523004 tif NOTA AUTORSKA Z 1993 ROKU Podstawą rozdziałów tej książki są wykłady poświęcone
CCF20090523005 tif ROZDZIAŁ PIERWSZYWIEDZA: OBIEKTYWNA I SUBIEKTYWNA Panie i panowie, to wielki zas
CCF20090523006 tif KARL R. POPPER przystąpię do formułowania moich argumentów. Tym sposobem będziec

więcej podobnych podstron