CCF20101222004

CCF20101222004



odnotować bardzo wysokie wzrosty wartości certyfikatów inwestycyjnych (odpowiednio: 22,97 proc., 27,45 proc., 19,61 proc.). Pojawienie się kryzysu na rynkach finansowych w sierpniu 2007 r. i spadki notowań indeksów giełdowych aż do końca 2008 r. nie przełożyły się na zmiany trendów w wycenach certyfikatów analizowanych funduszy nieruchomości (odpowiednio: 28,05 proc., 11,52 proc., 10,60 proc.). W przypadku pierwszego z tych funduszy wartość certyfikatów rosła jeszcze bardziej dynamicznie, w przypadku dwóch pozostałych funduszy tempo wzrostów było nieco wolniejsze. Jednak rok 2009 przyniósł załamanie wycen wszystkich trzech funduszy (odpowiednio: -14,35 proc., -6,66 proc., -9,46 proc.). Zupełnie odmiennie zachowywał się fundusz KBC lndex Nieruchomości FIZ. W istotnym stopniu wyceny certyfikatów skorelowane były z koniunkturą na rynku akcji. W okresie przedkryzyso-wym stopa zwrotu była znacznie wyższa (44,53 proc.) od i tak wysokich stóp przynoszonych przez pozostałe fundusze. Jednak wraz z rozpoczęciem kryzysu na rynkach finansowych certyfikaty funduszu lndex Nieruchomości FIZ dynamicznie traciły na wartości (22,52 proc.). Z kolei na przestrzeni 2009 r. wartość certyfikatów zwiększyła się o 10,71 proc., w odróżnieniu od certyfikatów trzech wcześniej analizowanych funduszy.

Trzecią grupę stanowią fundusze ARKA BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ oraz BPH FIZ Sektora Nieruchomości 2, które podobnie jak fundusze pierwszej grupy - w okresie kryzysu finansowego przyniosły dodatnią stopę zwrotu, jednak znacznie niższą (odpowiednio 2,11 proc., 2,01 proc.). Ta niższa stopa zwrotu wynika z faktu, że fundusze te powstały w połowie 2008 r. i powyższa stopa dotyczy względnie krótkiego okresu, w odróżnieniu od funduszy pierwszej grupy, w których uwzględniono cały okres kryzysu na rynkach finansowych (sierpień 2007 r.-gru-dzień 2008 r.). Jednak fundusze trze


Fundusze nieruchomości mogą przynieść zysk na poziomie

8-10 proc. w skali roku


ciej grupy na przestrzeni 2009 r. przyniosły dodatnie stopy zwrotu (7,38 proc., 3,06 proc.), co powoduje, że w okresie tym porównać je można z funduszem drugiej grupy KBC lndex Nieruchomości FIZ, nie zaś z trzema najstarszymi funduszami grupy pierwszej.

Wnioski

Na zmianę wartości certyfikatów funduszy nieruchomości działających w Polsce w okresie kryzysu finansowego (sierpień 2007 r.-grudzień 2008 r.) wpływały m.in.: wzrost przychodów czynszowych generowanych przez nieruchomości będące wynikiem podpisania nowych umów najmu oraz znaczne umocnienie się waluty euro w porównaniu z kursem wymiany przyjętym do poprzedniej wyceny certyfikatów (przy większości umów najmu zawartych w euro).

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie oraz wyniki funduszy nieruchomości w Polsce są ze sobą powiązane. Wzrost wartości aktywów znakomitej większości polskich funduszy nieruchomości w okresie największych spadków na rynkach finansowych wskazuje, że nie można mówić o dodatniej korelacji pomiędzy tymi rynkami. Brak bezpośrednich powiązań pomiędzy tymi dwoma wielkościami może być wywołany wieloma czynnikami. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w Polsce występuje wysoki poziom niedoboru mieszkań, dlatego inwestycje nieruchomościowe, zwłaszcza mieszkalne, będą rozwijać się bez względu na załamania kursów akcji. Ponadto nieruchomość jako kategoria ekonomiczna i przedmiot obrotu oraz inwestowania jest zjawiskiem stosunkowo nowym w warunkach polskich: podobnie rzecz się ma z funkcjonowaniem instytucji inwestujących na tym rynku. Działalność funduszy nieruchomości rozpoczęła się w okresie, w którym rozpoczął się w Polsce dynamiczny wzrost cen nieruchomości, który następnie wyhamował, a nawet zmienił kierunek. Jednak poziom cen nawet po ich spadkach z 2008 r. i pierwszej połowy 2009 r. i tak znacznie przewyższa ceny z roku 2004. Jest to jedna z przyczyn atrakcyjności inwestowania w fundusze nieruchomości. Świadczy to o braku wpływu kryzysu na rynkach finansowych na rentowność tego typu inwestycji.

Istotnym wyjątkiem jest fundusz funkcjonujący już na rynku od końca 2005 r. - KBC !ndex Nieruchomości FIZ, który jako jedyny z analizowanych zanotował spadki wartości certyfikatów w okresie sierpień 2007 r.-grudzień 2008 r. Wyniki funduszu KBC lndex Nieruchomości FIZ świadczą o tym, że nie wszystkie fundusze korzystają z dobrej koniunktury na rynku nieruchomości, która nie pokrywa się z koniunkturą ogólnogospodarczą. Spadki notowań funduszu KBC mogą mieć swoje podłoże w niewłaściwym doborze struktury portfela i w inwestycjach o charakterze wysokiego ryzyka. Nie bez znaczenia może być również fakt, że jest to fundusz inwestujący w nieruchomości zagraniczne, często na rynkach dojrzałych i bardziej ukształtowanych niż polski rynek nieruchomości, h


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
korelację dodatnią, co oznacza, że wzrostowi wartości jednej cechy odpowiada wzrost średnich wartośc
skanuj0024 4 246 Bilans cieplny W pierwszym przypadku bardzo wysokie wartości cwapotranspiracji pote
się sieć wzajemnych powiązań opartych w bardzo wysokim stopniu na zaufaniu i wiedzy, iż każda wartoś
CCF20130116003 8. zwiększenie wydajności mlecznej krów - wzrost wartości PRKA nmwżei 200 mFn/kcr s.
DSC00298 aok(X)iecznoóć poniesienia bardzo wysokich nakładów inwestycyjnych so wyższe koszty jednost
PółproduktyGryka Gryka zawiera białko o bardzo wysokiej wartości odżywczej, zbliżonej do białka jaja
78886 r3 Zadanie 2 Amerykański inwestor spodziewa się wzrostu wartości dolara w stosunku do euro. Ku
img652 84 Ponadto dłużne papiery wartościowe, obligacje, akcje, jednostki uczestnictwa i certyfikaty
W 2012 roku odnotowano dalszy wzrost wartości sprzedaży w segmencie infrastruktury (z 3 375 min złot
CCF20130116003 8. zwiększenie wydajności mlecznej krów - wzrost wartości PRKA nmwżei 200 mFn/kcr s.
Zdjęcie033 Mikroskopia elektronowa Badania w mikroskopie elektronowym prowadzone są w bardzo wy

więcej podobnych podstron