CCF20130313001

CCF20130313001



I--

Dotychczasowe uwagi wskazywały na pewne determinacje, które określają dzieło literackie na równi z innymi komunikatami językowymi, niezależnie od ich charakteru i stopnia skomplikowania. Dalszy ciąg rozważań dotyczyć już będzie złożonej sytuacji utworu literackiego, nadal jednak traktowanego jako zjawisko, swoiste wprawdzie, ale poddane ogólnym prawidłom językowego porozumiewania się. Za punkt wyjścia przyjmuję przy tym twierdzenie, że każda wypowiedź (a więc i utwór literacki) z jednej strony zaświadcza o znajdującym się poza jej obrębem nadawcy, podobnie jak każdy twór zaświadcza o swoim sprawcy, z drugiej zaś przedstawia nadawcę poprzez właściwą jej wewnętrzną organizację semantyczną. Związki owego istniejącego w obrębie tekstu i poprzez ten tekst nadawcy (nazywać go będę „podmiotem wypowiedzi”) z nadawcą zewnętrznym są dość skomplikowane. Zanim postaram się o ich naszkicowanie, zamierzam przedstawić wewnątrztekstowe bytowanie podmiotu.

Jak wiadomo, utwory literackie prezentować mogą zróżnicowane układy wypowiedzi, a więc i złożone relacje między wypowiadającymi podmiotami. Skomplikowanie sytuacji nadawczej przedstawionej w tekścje zależy: 1) od liczby mówiących osób, 2) od hierarchicznej zależności między ich wypowiedziami.

Najprostszy przypadek przedstawiają pod tym względem utwory (zwykle są to liryczne wiersze-wyznania) wypełnione monologiem jednej postaci. Komplikację ilościową wprowadzają teksty dramatyczne, gdzie szereg wypowiedzi różnych osób występuje na jednej płaszczyźnie w trybie nie-zhierarchizowanego partnerstwa. Najbardziej złożone sytuacje wywołuje zwielokrotnienie stopni upodrzędnienia jednych wypowiedzi wobec innych według schematu: ja mówię o Piotrze, który mówi o Janie, który mówi o Antonim itd. Taka, nieraz wielostopniowa, struktura przytoczenia w przytoczeniu może pojawić się w obrębie lirycznego monologu lub dramatycznego dialogu, ale w naturalny sposób właściwa jest narracji epickiej, której wyznacznikiem jest podporządkowanie mowy bohaterów mowie narratora. Nie istnieje teoretyczna granica określająca maksymalną głębokość upodrzędnienia: każdy bohater, a więc postać przedstawiana przez narratora, może z kolei stawać się narratorem opowiadając o innych postaciach, ten zaś o innych, i tak bez końca. Granicę wyznaczają tu względy praktyczne: czytelność i celowość tak złożonej konstrukcji. Np. tekst

8

Rękopisu znalezionego w Saragossie Jana Potockiego wprowądzit. uniej-scami aż ośmiostopniową hierarchię wypowiedzi’. Dwupoziomowa relacja narrator - bohater tworzy dwupoziomowy układ nadawczy tylko wówczas, gdy narrator cytuje słowa bohatera udzielając mu samodzielnego głosu. W innych wypadkach jedynie narrator występuje w roli podmiotu wypowiedzi.

2. Zawarta w tekście informacja o mówiących postaciach jest dwojakiego rodzaju: po pierwsze jest to informacja stematyzowana w znaczeniach użytych słów i zdań, po drugie -informacja implikowana przez reguły mówienia. Odróżnienie informacji stematyzowanej od implikowanej wskazuje na ogólną właściwość znaczeniowej budowy każdego tekstu. Nie istnieją żadne ograniczenia zasięgu informacji stematyzowanej, przekazywanej przez treści wypowiedzi. Może ona zarówno przedstawiać wizerunek podmiotu, adresata czy bohatera, jak zawierać opinie na temat własnego zorganizowania, a wreszcie dotyczyć wszelkich innych, nie związanych z sytuacją komunikacyjną tematów. Natomiast-, zasięg informacji implikowanej, zaszyfrowanej w budowie wypowiedzi, jest bardziej wyspecjalizowany: ujawnia ona kod wypowiedzi i jego realizacje, charakteryzując pośrednio nadawcę i odbiorcę jako użytkowników tego kodu - nadawcę jako użytkownika aktualnego, odbiorcę jako użytkownika potencjalnego. Informacja stematyzowana, dotycząca określonej' postaci, pochodzić może zarówno z jej własnych wypowiedzi, jak też z wypowiedzi współpartnerów lub narratora (ewentualnie narratorów). Informacja implikowana o postaci kryje się tylko - w jej własnej mowie.

A zatem postaci milczące mogą być prezentowane jedynie w sposób stema-tyzowany. W szczególnych okolicznościach zdarza się jednak, że informacja implikowana - niejasno świadczy o mówiącym. Dzieje się tak wówczas, gdy pewne właściwości mowy narratora kształtują się pod presją sposobu

2 Oto jedna z charakterystycznych realizacji takiego układu: na s. 429 Rękopisu... (wyd. Warszawa 1965) znajduje się tekst listu: „Jutro odpływamy na San Domingo z dublonami poczciwego Comadeza” (1), przytoczony zostaje on przez urzędnika sądowego (2), o którym opowiada Frasąueta Salero (3), o niej don Roque Busquero (4), o tym zaś Lopez Suarez (5), jeden bohaterów historii Naczelnika Cyganów (6), ta z kolei znajduje się w opowieści Alfonsa van Worden, autora rękopisu (7), znalezionego przez oficera wojsk francuskich, od którego relacji rozpoczyna się utwór (8). Przykład ten zawdzięczam Krzysztofowi Okopieniowi.

9


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skan10 (5) Kobiecość i męskość: pojęcia, które równie dobrze mogą wskazywać na naturalne cechy płcio
scandjvutmp12c01 278 Zajęcia. Dziecko, wyplatając, odtwarza pewne kształty, które występują wyraźni
100?94 aju stylizacji czy, horrible dictu, konwencji. Stąd po-i wskazywanie na te elementy jego stru
Bez nazwy (5) wskazywały na zdały jak nowe. W szafie wisiały garnitury, które wzrost ich właściciel
być skierowane na ideę prawa idea prawa oznacza, że prawo winno urzeczywistniać pewne wartości, któr
CCF20090214057 Podejmując próbą odpowiedzi na te pytania Schutz z góry przyjmuje pewne rozstrzygnię
CCF20101115014 Analiza stateczności nasypu na podłożu organicznym 15 rozwiązać bez przyjęcia pewnyc
Polsce, poprzez identyfikację i analizę determinant, które wpływają na efektywność tychże
9 (1298) ■■r niczne wyznaczają pewne związki, które można by określić jako relacje bilansowe. Na prz
P1130710 resize Mowano dotychczas. Wskazywałyby na to m. m. takie fakty. Jak istnienie całego cmenta
CCF20100112000 W szkolnej profilaktyce uwzględnia się szereg płaszczyzn, które wpływają na skuteczn
błędów. Prowadzący wskazywał na eksponowanie treści merytorycznych, które stanowiły novum pracy oraz
Modele polityki społecznej stanowią pewne konstrukty, które wpływają na kształt określonego ładu

więcej podobnych podstron