dolnicki sam ter7

dolnicki sam ter7



Gmina otrzymuje z budżetu państwa subwencję ogólny składającą się z następujących części:

-    oświatowej,

-    wyrównawczej,

-    równoważącej.

O przeznaczeniu środków otrzymanych w formie subwencji decyduje rada gminy.

A. Część oświatowa subwencji ogólnej

Część oświatowa subwencji ogólnej została w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego potraktowana łącznie dla wszystkich szczebli samorządu. Kwotę przeznaczoną na część oświatową subwencji ogólnej dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego ustala się w wysokości łącznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej, nie mniejszej niż przyjęta w ustawie budżetowej w roku bazowym, skorygowanej o kwotę innych wydatków z tytułu zmiany realizowanych zadań oświatowych.

Minister właściwy ds. finansów publicznych przekazuje gminom część oświatową subwencji ogólnej w dwunastu ratach miesięcznych — w terminie do 25 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłat wynagrodzeń, z tym że rata za marzec wynosi 2/13 ogólnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej. W przypadku nieprzekazania w tym terminie, gminie przysługują odsetki ustalone jak dla zaległości podatkowych.

B. Część wyrównawcza subwencji ogólnej

ustalanie wysokości kwoty podstawowej i uzupełniającej


Część wyrównawcza subwencji ogólnej składa się z kwoty podstawowej i kwoty uzupełniającej. Wysokość kwoty podstawowej ustalana jest na podstawie dochodów podatkowych. Nowym rozwiązaniem, wprowadzonym ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z 2003 r., jest tzw. kwota uzupełniająca. Wysokość kwoty uzupełniającej uzależniona jest od gęstości zaludnienia w gminie, w relacji do średniej gęstości zaludnienia w kraju i dochodu gminy na jednego mieszkańca. Kwotę uzupełniającą otrzymają te gminy, w których gęstość zaludnienia, ustalona przez GUS wg stanu na dzień 31 grudnia 2002 r., jest niższa od średniej gęstości zaludnienia w kraju i dochód podatkowy na jednego mieszkańca gminy jest nie wyższy niż 150% średniego dochodu podatkowego na jednego mieszkańca kraju. Niska gęstość zaludnienia została potraktowana przez ustawodawcę jako czynnik uzasadniający zastosowanie specjalnego systemu subwencjonowania gmin.

Minister właściwy ds. finansów publicznych przekazuje gminom część wyrównawczą subwencji ogólnej w dwunastu ratach miesięcznych — w terminie do 15 dnia każdego miesiąca. W przypadku nieprzekazania w tym terminie, gminie przysługują odsetki ustalone jak dla zaległości podatkowych.

C. Część równoważąca subwencji ogólnej

Część równoważącą subwencji ogólnej ustala się w wysokości stanowiącej sumę łącznej kwoty wpłat gmin oraz łącznej kwoty uzupełniającej części wyrównawczej subwencji ogólnej tych gmin, których wskaźnik dochodów podatkowych jest wyższy od 150% analogicznego wskaźnika obliczonego łącznie dla wszystkich gmin w kraju i które w związku z tym nie otrzymują kwoty uzupełniającej, choć jest ona dla nich obliczona. Część równoważącą dzieli się między gminy w celu uzupełnienia dochodów w związku ze zmianą finansowania zadań. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego określa w drodze rozporządzenia szczegółowy sposób podziału części równoważącej subwencji ogólnej dla gmin, uwzględniając sytuację finansową gmin, a w szczególności kierując się wysokością wydatków związanych z realizacją zadań z zakresu pomocy społecznej, w tym wydatków związanych z wypłatą dodatków mieszkaniowych.

Minister właściwy ds. finansów publicznych przekazuje gminom część równoważącą subwencji ogólnej w dwunastu ratach miesięcznych—w terminie do 25 dnia każdego miesiąca. W przypadku nieprzekazania w tym terminie, gminie przysługują odsetki ustalone jak dla zaległości podatkowych.

8. Podatki lokalne A. Podatek od nieruchomości

Jednym z największych źródeł dochodów budżetów samorządowych jest podatek od nieruchomości regulowany przede wszystkim przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych24. Podatek od nieruchomości należy zaliczyć do podatków typu przychodowego, mających na celu sięganie do dochodu (rzeczywistego lub domniemanego) w toku jego tworzenia się w sposób wstępny. W pewnych przypadkach jednak podatek tek ma charakter podatku konsumpcyjnego. Staje się nim wówczas, kiedy przedmiotem tego opodatkowania jest np. budynek mieszkalny (dom) lub choćby działka rekreacyjna. W innych jeszcze sytuacjach podatek od nieruchomości wykazuje cechy typu

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.).

319


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
dolnicki sam ter7 ustalanie wysokości kwoty podstawowej i uzupełniającej Gmina otrzymuje
dolnicki sam ter6 siybiorsłw i fundacji. / każdą / tych czynności prawnych wiążą się określone skut
dolnicki sam ter2 A. Źródła dochodów gminy dochody    Źródłami dochodów własnych gmi
dolnicki sam ter5 rucy^iwcinie srodKOw o charakter zo zwrotnym (przychodów) Uprawnienia gminy dotyc
dolnicki sam ter0 W specyficzny sposób został uregulowany obowiązek podatkowy mai żonków. Obowiązek
dotacje celowe otrzymane z budżetu państw a na realizację zadań bieżących z zakresu

więcej podobnych podstron