doses1

doses1



•> PN-92/B-OI706

przygotowania ciepłej wody powinno wynikać ze sposobu dostawy energii cieplnej do budynku lub grupy budynków.

Wielkość węzła centralnego przygotowania ciepłej wody w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych nie powinna przekraczać dostawy wody dla 1200 mieszkańców'. W innych rodzajach budownictwa maksymalna wielkość węzła ciepłej wody pow inna wynikać z analizy techniczno-ekonomicznej.

W' instalacjach ciepłej wody z centralnym przygotowaniem ciepłej wody zaleca się stosowanie pompowej cyrkulacji wody.

Dopuszcza się stosowanie cyrkulacji tylko w przewodach rozdzielczych (poziomych) jeżeli wysokość pionów nic przekracza 2 kondygnacji.

W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie cyrkulacji grawitacyjnej, np. dla budynków o wysokości do 5 kondygnacji, przy odległości najdalszego pionu od punktu zasilania w ciepłą wodę nie przekraczającej 20 m.

2.3.    Wymagania dla materiałów instalacyjnych, urządzeń i wyposażenia. Wszystkie materiały instalacyjne stykające się bezpośrednio z wodą powinny mieć świadectwo Państwowego Zakładu Higieny o dopuszczeniu do kontaktu z wodą do picia. Elementy instalacji, urządzenia, wyposażenie wbudowywane w instalację powinny odpowiadać normom przedmiotowym lub mieć świadectwo o dopuszczeniu do stosowania w budownictwie1). Urządzenia wbudowywane w instalacje podlegające Dozorowi Technicznemu powinny mieć świadectwo Dozoru o dopuszczeniu do stosowania, a urządzenia energetyczne — atest energetyczny1).

Jeżeli z układu zasilania wynika, że fragment instalacji pracuje przy ciśnieniu roboczym wyższym od 0,6 MPa, to elementy tworzące ten fragment instalacji powinny odpowiadać temu ciśnieniu. Instalacja ciepłej wody powinna być wykonana z materiałów przystosowanych do pracy wr zakresach temperatur odpowiadających zakresom temperatur wody.

Armatura i urządzenia wbudowane w instalację nie powinny wywoływać uderzeń wodnych, powodujących chwilowy wzrost ciśnienia przekraczającego ciśnienie próbne instalacji.

2.4.    Wymagania ochronne

2.4.1. Ochrona przed wzrostem ciśnienia. Jeżeli w obszarze centralnego zasilania w wodę warunki zasilania powodują systematyczne występowanie w połączeniu wodociągowym ciśnienia wyższego od 1,5-krotncgo ciśnienia wymaganego dla danej instalacji, to na połączeniu należy zainstalować urządzenie do redukcji ciśnienia do wartości 1.5-krotncgo ciśnienia wymaganego dla danej instalacji.

Jeżeli instalacja wodociągowa jest połączona z instalacją wodociągową przeciwpożarową, to ciśnienie wody po zredukowaniu powinno odpowiadać ciśnieniu wymaganemu dla instalacji przeciwpożarowej.

Zawory bezpieczeństwa powinny być instalowane zgodnie z przepisami Dozoru Technicznego.

') Patrz Informacje dodatkowe p. 5.

2.4.2. Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody. Rozwiązanie instalacji wodociągowej oraz zastosowane urządzenia i elementy powinny zapewnić w każdym punkcie czerpalnym wodę o jakości odpowiadającej jakości wody do picia i nie dopuścić do przedostania się do sieci wody o gorszej jakości.

Niedopuszczalne jest bezpośrednie połączenie instalacji wodociągowej zasilanej z urządzeń centralnego zaopatrzenia w wodę z urządzeniami zasilającymi instalację z innych źródeł wody.

Dopuszcza się podłączenie instalacji wodociągowej do dwóch źródeł wody z zastosowaniem zbiornika pośredniego bezciśnieniowego zapewniającego utrzymanie ciśnienia atmosferycznego nad zwierciadłem wody. Dolna krawędź wlotu wody do zbiornika powinna znajdować się co najmniej 20 mm nad najwyższym poziomem swobodnego zwierciadła wody w zbiorniku.

Jeżeli instalacja jest zasilana w wodę ze stacji uzdatniania. przygotowującej jednocześnie wodę do picia i dla potrzeb technologicznych, to rozwiązanie połączenia musi wykluczyć przedostanie się do instalacji wodociągowej wody technologicznej.

Bezpośrednie połączenie instalacji wodociągowej z instalacjami prowadzącymi inne ciecze, pary lub gazy jest niedopuszczalne.

Instalacja wodociągowa powinna być tak zaprojektowana. aby w każdym odcinku przewodu zapewniony był ruch wody.

Urządzenia centralnego ogrzewania lub klimatyzacyjne mogą być połączone z instalacją wodociągową tylko okresowo za pomocą elastycznego przewodu z zastosowaniem zaworu odcinającego i zwrotnego.

W pobliżu zaworu napełniającego należy umieścić tabliczkę z tekstem ..Po napełnieniu natychmiast odłączyć". Wymaganie to nie dotyczy urządzeń do podgrzewania cieplej wody.

Przewody instalacji wodociągowej nic mogą być prowadzone przez studzienki kanalizacyjne i inne urządzenia kanalizacyjne, w których mogłyby być zalewane ściekami.

Punkty czerpalne obsługujące przybory sanitarne lub inne wyposażenie, w których wnętrze komory roboczej jest podłączone do instalacji kanalizacyjnej powinny uniemożliwiać zassanie zawartości komory roboczej do instalacji wodociągowej jednym z następujących sposobów:

—    zakończenie wylcwki z armatury czerpalnej powinno być położone co najmniej 20 mm nad najwyższym możliwym zwierciadłem wody w komorze roboczej przyboru,

—    wylewka z armatury czerpalnej jest wyposażona w przerywacz przepływu wody lub przerywacz jest częścią konstrukcyjną punktu czerpalnego.

Armatura czerpalna z zakończeniem w postaci węża elastycznego powinna być wyposażona w przerywacz przepływu w'odv. Zaleca się stosowanie zaworów napowietrza ijąco-odpowictrzająeych na zakończeniach pionów.

Stosowanie pomp strumicnicowych w instalacjach wodociągowych jest niedopuszczalne.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
doses16 Załącznik do PN-92/B-OI706 17 JE0N0STK0W4 STRATA CIENIENIA R [doPO/m] Załącznik do PN-92/B-O
doses12 Załącznik do PN-92/B-OI706 13 JEDNOSTKOWA STRATA Cl$MENiA R [daPa/m] Rys. 7.-4. NonuuiTain d
smallP1030413 jwU vyCentralne instalacje c.w.u. Instalacje centralne - przygotowanie ciepłej wody od
smallP1030415 Układy przygotowania ciepłej wody użytkowej) •    ukkuk bezzasobnikowe-
smallP1030425 Rybfechnik i WmdawdaUkłady c.w.u. z pełna, akumulacja. Układ przygotowania ciepłej wod
średnie dobowe zapotrzebowanie c.w.u.:ydSr ~nij zapotrzebowanie jednostkowe według PN 92/B-OI706:^=n
Prosty schemat kolektora słonecznego wykorzystywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej [3].
5. Układy przygotowania ciepłej wody użytkowej - rodzaje, hydrauliczne i cieplne warunki
doses5 6 PN-92/B-OI706 6 PN-92/B-OI706 —
potrzeby ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i na cele
224 225 224 12. Instalacjo wodociągowe na terenie posesji Rys. 12.12. Widok instalacji do przygotowy
K.    wody powinna wzrastać wraz z rosnącym wydatkiem energii. Jeżeli jest to mo
Obraz1 (92) Z analizy literatury badawczej w zakresie muzykoterapii wynika, źe podstawę działań ter
78161 Obraz1 (92) Z analizy literatury badawczej w zakresie muzykoterapii wynika, źe podstawę dział

więcej podobnych podstron