DSC00426

DSC00426



b)


>.3. GUMA

Właściwości gumy

a/ Guma w wibroizolatorach nie powinna pracować w temperaturze poniżę) 0 C i powyżej 60°C. b/ Stosować należy, w zasadzie, gamą olejoodpor -na mimo, że ma ona nieco gorsze właściwości sprężyste niż ąurna naturalna, c/ Guma jest praktycznie materiałem nieściśliwym. Wynika stąd, że elementy gumowe w wlbrolzola -torach powinny mieć miejsce na swobodne od -kształcenie się /rys. (2-11)/.    ą,.

d/ Gumę można łączyć z elementami metalowymi:

- na gorąco, co wymaga bardziej skomplikowane) technologii, lecz zapewnia wytrzymałość połą -czenia gumy miękkiej z metalem na odrywanie rzędu L + 6 MPa, przy czym wytrzymałość rzę^ du 2 MPa uważa się za niedostateczną lub

a)

Rys. (2-11j

Odkształcenie elementu gumowe8° > ściskanego a/ element nleobdążcmy -b/ element obciążony

--na ziarno, przy użyciu kleju, co zapewnia wytrzymałość połączenia na odrywanie rzędu 1,5* f 2 MPa.

a/ Cechy sprężyste elementu gumowego zależą w znacznym stopniu od twardości gumy, wynikają -cej ze składu l technologii otrzymywania mieszanki gumowej, a określanej umownie przez odpor -ność materiału na wgniecenie znormalizowanej igły przy stałym określonym nacisku i'oznacza -nej w stopniach Shore'a /°Sh/ lub w stopniach [RH /°IRH/.

Rozróżnia się mieszanki gumowe miękkie /30 +

♦ 55 °3h/ i twarde /> 55 °Sh/. W technice wi -

.{j * \

broizolacji stosuje się zazwyczaj mieszanki o twardościach 30 ♦ 70 °Sh.

Współczynniki sprężystości podłużnej przy ścis -kaniu E i poprzecznej przy przesuwie G, mają różne wartości przy obciążeniach statycznych i przy obciążeniach dynamicznych /rys. 2-12mf i ■^2-12 by . Współczynnik durnienia drgań scharak -teryzowany jest przez wykres /rys. (2-131/. Po-, dane wyżej wykresy mają charakter przybliżony, lecz dla celów praktycznych można z nich okreś -ltć wartości dynamicznych współczynników sprę -żystoścl E, i G., stosując podane tam mnożniki do wartości statycznych i G^ odczytanych z wykresów. WartośćG w zależności od twardoś-ci 9»my w °IRH podaje rys. (2-lć( /10/. Współczynnik tłumienie drgań Y g można przyjmować do praktycznych obliczeń Y _ “ 0,10 + 0,20

lub wg wykresu /rys. H-

Wysokie właściwości tłumienia drgań przez gumę, są wykorzystywane przez włączanie elementów gumowych do wibroizolacji ze sprężyn stalowych, odznaczających się małym tłumieniem.

f/ Wytrzymałość gumy, tak jak i inne cechy, jest zmienna i zależy od różnych czynników, a prze -de wszystkim od twardości i temperatury zew nętrznej.

ul


Miarodajna wytrzymałość wtbrotzolatora powinna być ustalona na podstawie badania gotowego wibro-izolatora 1 podaje ją producent, g/ Guma zastosowana jako materiał wlbrolzolacyjny jest odporna na działanie czynników chemicznych, a szczególnie na wilgotność powietrza 1 więk szość kwasów. Elementy gumowe można, w razie potrzeby, zabezpieczyć przez pokrycie ich o&po-wiednimi powłokami ochronnymi.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC00460 (14) Chów bezściołowy: •powierzchnia ażurowa nie powinna przekraczać 50% powierzchni kojca
bolsche002801 djvu 28 właściwie ludzie, ale ponieważ nie chcą pracować, więc udają małpy. Czyżby w
bolsche002801 djvu 28 właściwie ludzie, ale ponieważ nie chcą pracować, więc udają małpy. Czyżby w
40567 P4140128 SKŁADNIKI WARSTWY Guma arabska Nie używamy gumy arabskiej, produkowanej jako klej (w
ekonomika (137) nei powinni otrzymywać właściwą rekompensatę za swoje czynności i nie powinni być p
skanuj0026 Motywowanie podwładnych ność ZPC. Z drugiej strony jednak taka ewentualność nie powinna b
skanuj0061 PRACA W DZIAŁANIU .MOJE DZIECI NIE POWINNY CIERPIEĆ*. SARAII: Muszę chronić swoje dzieci,
Fermentacja Test z wina D) 10% ^^A
Formy ruchu przy muzyce 7 Zachodniej. Jest to forma ćwiczeń, która nie powinna się kojarzyć z brutal
IMAG0513

więcej podobnych podstron