DSC03769

DSC03769



Irena Bukowska-Floreńska


£U

przewożono je na coraz to wyższe składowiska, tzw. hałdy. Przetrwały one w krajobrazie Śląska do dziś1.

Powietrze przez dziesiątki lat i jeszcze do niedawna (do lat 80. XX wieku) zadymione, zapylone sadzami, drobinkami metali nie tylko utrudniało oddycha* nie, ale spowodowało, że ceglane osiedla stały się szare, a kobiety zmuszone były do cotygodniowego mycia okien, podłóg wszystkich pomieszczeń, także wspólnego użytku (utrwalony z czasem zwyczaj kolejnego mycia schodów). Stąd wywodzi się tradycja tutejszej przesadnej czystości jako jedna z form adaptacji do zmieniających się warunków życia. Mieszkańcy Górnego Śląska pokornie i godnie znosili wszystkie uciążliwości, zarówno w pracy, jak i w miejscu zamieszkania, starając się adaptować do tak przetwarzanego na ich oczach i z ich udziałem środowiska. Przed zapyleniem płuc w pracy próbowano się bronić piciem kawy z łojem, chętnie też po „szychcie” (po pracy) górnicy wstępowali do karczmy na piwo „dla przepłukania gardła”. Komórki na przydzielony z kopalni węgiel opałowy zamieniano na chlewiki, w których hodowano „gadzinę” (kury, gęsi, kozę, króliki, czasem świnię). Próbowano też zawłaszczać — przydzielane z czasem przez kopalnie formalnie - podmiejskie nieużytki na ogródki działkowe. Tam jeszcze do dziś toczy się życie po pracy.

Kobiety zgodnie z potrzebami większość czasu poświęcały na dbanie o czystość, na tzw. robótki (haftowanie, szycie, robienie na drutach, szydełkiem) i organizację życia rodzinnego, mężczyźni zaś każdą wolną chwilę po pracy na majsterkowanie na potrzeby domu, w co nawet wliczano szewcowanie (naprawę butów), by oszczędzić wydatki na usługi. Umiejętność robienia wszystkiego samodzielnie to cecha do dziś ceniona u małżonków. Czasu nigdy nie marnowano na nicnierobienie (jak to ma miejsce dziś). Wolny czas od zajęć poświęcano tu także na uprawianie hobby - mówiło się, że „tu kożdy mo swojigo ptoka”, czyli coś, co daje mu radość, co kompensuje trudy ciężkiej pracy fizycznej w warunkach ekstremalnych. Więź z przyrodą kompensowała zatem wspomniana drobna hodowla, praca w ogródku i każda wolna chwila w nim spędzana od wiosny do późnej jesieni. Aspekt praktyczny (wspomożenie plonami budżetu domowego) łączył się z „uciechą z takiej roboty”. Więź tę zapewniała hodowla gołębi i obserwowanie ich lotów, domowa hodowla kosów, czasem kanarków, zabieranych do kopalni, by rozpoznawały zagrożenie metanem2. Po okolicznych lasach i łąkach, gdzie wyprawiały się kobiety z dziećmi, zbierano grzyby, zioła lecznicze i na herbatę. Nad stawami siadywali z wędką głównie starsi mężczyźni, łowiąc klenie, zbierając „fly-je" (plankton) dla domowego akwarium. Stawy i pokopalniane zapadliska, choć niebezpieczne, służyły do letnich kąpieli, a ich otoczenie do rekreacji.

Obok głównych źródeł utrzymania, jakimi przez wiele pokoleń była tu praca w górnictwie, hutnictwie i innym przemyśle, zajmowano się pracami przydatnymi zwłaszcza w czasie bezrobocia, choć nie tylko. Posiadający konia i wóz zdatny do wożenia węgla, jaki do dziś otrzymują tu górnicy i wdowy po nich (2—3 tony rocznie), to „wozacy”, zawód przetrwały do połowy XX wieku. Resztki węgla na hałdach zbierali „hałdziorze”, których i dziś można spotkać. Wśród uprawiających zawody wędrowne popularni byli: ślusarze, parasolnicy, „szmaeio-rze” zbierający stare szmaty do wtórnego użytku lub na czyściwo. Kobiety zajmowały się maglowaniem bielizny, naciąganiem koronkowych firan i wszelkimi robótkami ręcznymi. Te i inne doraźne zajęcia (np. malowanie mieszkań, roboty murarskie) były jednak zawsze jakby na obrzeżu podstawowego zatrudnienia w górnictwie. Ceniono tu przede wszystkim „prawdziwą robotę”, za jaką uważano pracę fizyczną, zwłaszcza w kopalni. Choć narzekano na jej uciążliwość, to dumą napawało pokonywanie strachu i niebezpieczeństwa tych, którzy ją wykonywali. Rodziny modliły się o szczęśliwy powrót ojca z kopalni. Przebieg „szychty” komentowano między sobą, nie skąpiąc humoru, żartów z siebie nawzajem — antidotum na niepokój, który przecież mijał po wyjeździe na powierzchnię. Choć współcześnie nie wierzy się już w Skarbnika (zwanego Matuszem, Pusteckim — by nie wymieniać imienia), to starsi przytaczają opowieści o jego ostrzeżeniach, a wszyscy wierzą w opiekę św. Barbary — patronki górników zwanej swojsko Barbórką3.

Rodziny żyjące od pokoleń „w cieniu” kopalni i zakładów przemysłowych są z nimi związane nie tylko egzystencjalnie, ale też duchowo i emocjonalnie. Jeśli zdarzył się tu kiedykolwiek wypadek, zwłaszcza śmiertelny, żałobą okrywały się nie tylko rodziny poszkodowanych, ale cała wspólnota. Choć kult św. Barbary rozpowszechniony jest wśród górników, to święto górnicze przypadające w jej dniu, tj. 4 grudnia, obchodzą wszyscy. Siła tradycji społeczności górniczych zawsze miała wpływ na akceptowane powszechnie normy społeczno-obyczajowe, postawy, hierarchię wartości. Pewnie dlatego najwyższą wartością jest tu człowiek — ze względu na zagrożenie życia w pracy, rodzina — stanowiąca dlań oparcie, praca — jako źródło utrzymania, ale też jako wartość sama w sobie. Pracowitość to jedyna właściwa postawa wobec życia (nicnierobienie uważa się za niemożliwe), a religijność, czyli bogobojność, to warunek życia godziwego. Na tej hierarchii wartości opiera się cały system kulturowy Ślązaków, decydujący o silnej świadomości tożsamości, o poczuciu własnej wartości, przewyższającej (w ich mniemaniu) wartość ludzi z innych regionów Polski.

Dziś nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudna była i jak przebiegała adaptacja Ślązaków do zmieniającego się środowiska rolniczego na przemysłowe,

1

   Obecnie materiał z nich poddaje się przeróbce i wykorzystuje do budowy, głównie dróg.

2

   L Bukowska-Floreńska: Zajęcia w wolnym czasie, czyli „kożdy mo swojego ptoka W: Śląskie uciechy l zabawy (materiały etnologlczno-folklorystyczne). Red. I. Bukowska-Floreńska. Bytom 1991, s. 77—100.

3

J. Ligęza: Podania górnicze z Górnego Śląska. Bytom 1972, s. 54—126; B. B a z i e 1 i c h: Święta Barbarapatronka górników. W: Górniczy stan w wierzeniach, obrzędach, humorze i pieśniach. Red. D. S i m o n i d e s. Katowice 1988, s. 343—372.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Irena Bukowska-Floreńska Uniwersytet Śląski KatowiceEtnologia na Uniwersytecie Śląskim W środowisku
DSC03766 Irena Bukowska-Florenska Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Etnologii i Folklorystyki
DSC03771 24 Irena Bukowska-Floreńska (np. w Czechach), wielu odeszło na przyspieszone lub pomostowe
DSC03772 iO Irena Bukowska-Floreńska ratora1. W ludziach załamało się poczucie własnej wartości, pop
12 Irena Bukowska-Floreńska talnikach etnograficznych, w pracach zbiorowych i opracowaniach samodzie
14 Irena Bukowska-Floreńska Działania te, realizowane dzięki obecności grona specjalistów10, wzmogły
16 Irena Bukowska-Floreńska Zmniejszająca się systematycznie liczba studentów wybierających
18 Irena Bukowska-Floreńska Śląskiego i Żywieckiego, zwłaszcza instrumentarium ludowego), prof. UŚ d
20 Irena Bukowska-Floreńska rzyli: prof. zw. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec, prof. zw. dr hab. Alojz
Spis rzeczy Wstęp (Irena Bukowska-Floreńska, Grzegorz Odoj)......... 7 POWSTANIE I ROZWÓJ
12 (2) 56 2. MSP - meandry historii rozprzestrzenianiu się na coraz to nowe sektory i w skali międz
IMGE66 249 Tomasz Nawrocki parni j dzięki temu może orientować się na coraz to nowe grupy odniesieni
12 (2) 56 2. MSP - meandry historii rozprzestrzenianiu się na coraz to nowe sektory i w skali międz
12 (2) 56 2. MSP - meandry historii rozprzestrzenianiu się na coraz to nowe sektory i w skali międz

więcej podobnych podstron