G

G




wówczas samemu wyciąć odpowiedni krążek, jak to jest pokazane na rys. 15. Podklejenie cz. 21 odpowiednio grubą tekturą nie wymaga zastosowania krążka 21a.

Podczas sklejania i montażu należy zwrócić uwagę na to, by:

—    łoże luf w podstawie lekko obracało się na szpilce stanowiącej jego oś, a lufy samoczynnie przyjmowały położenie poziome;

—    podczas przyklejania cz. 21b nie skleić przypadkowo cz. 22b z cz. 21, gdyż uniemożliwi to ruch trzonu (cz 22b);

—    pokrywa szybu wentylacyjnego cz. 29 otwierała się w stronę rufy pod naporem luf działka przy ruchu tłoka 21 do góry*

Podczas przyklejania cz. 9c uwaga powinna być zwrócona na szpilkę, uruchamiającą mechanizm (wysuwanie piór dziobowego steru głę-bokofbi). Kolejność czynności:

—    w siatce części 9c wyciąć szczeliny boczne,

—    naciąć linie załamań,

—    uformować,

—    nałożyć ją na kadłub (na cz. 1, 2 i 0) celem zorientowania się, jakiej długości i w którym miejscu powinna być wycięta szczelina na szpilkę nr 3, gdyż szczelina ta nie jest zaznaczona na cz. 9c,

—    wyciąć szczelinę,

—    włożyć w szczelinę główkę szpilki, tak żeby szpilka nr 3 nie wyszła z pętelki w cz. 19,

—    skleić część 9c kolejno z burtami (rys. 16).

Z kolei można już przykleić pokłady oraz cz. 10 i cz. 10a. Rys. 17 pokazuje, jak powinny być odgięte osłony luków torpedowych. Podczas przyklejania pokładu dziobowego najpierw trzeba wyciąć szczelinę i przełożyć główkę szpilki nr 3 mechanizmu steru dziobowego.

Działo 105 mm. Po przyklejeniu kiosku i osłony łodzi (cz. 12c) należy po zmontowaniu działa (rys. 18) przykleić go do pokładu i kiosku.

Stępka. Sklejać, korzystając z rys. 13. Uwaga: na cz. 8 nie jest zaznaczona szczelina na koło 22.

Rys. 19 ilustruje sposób przyklejania elementów 9' i 8\ Części te są dłuższe, aniżeli to jest konieczne, gdyż podczas przyklejania mogą ulec przerwaniu, stąd pewien ich nadmiar. Należy zwrócić uwagę, że cz. 9' mają kształt półokrągły i przyklejone są tylko do cz. 9, odstając od kadłuba.

Boja ratunkowa. Po sklejeniu cz. 20 w całość (rys. 20) wkleić główki od zapałek imitujące latarnie oraz jeden koniec nici (drugi koniec nici przykleić do kadłuba w otworze pokładu).

Kabestany. Cz. 28. Jeden z kabestanów (rys. 21) stanowi osłonę (uchswyt) dla szpilki nr 3 mechanizmu sterów dziobowych. Po sklejeniu cz. 21 w całość i wyschnięciu

kleju należy wbić szpilkę w kabestan; ostrożnie wyjąć szpilkę nr 3; włożyć w to miejsce szpilkę wbitą w kabestan i sprawdzić działanie mechanizmu wysuwania sterów.

Montaż sterów rufowych. Przed przystąpieniem do montażu należy na podstawie rys. 22 oraz rysunków pomocniczych na arkuszu I zorientować się w wyglądzie poszczególnych części i całości.

Kolejność czynności montażowych wskazują cyfry rzymskie umieszczone pod cyframi arabskimi. Na rys. 22 szpilki są celowo narysowane linią ciągłą jako elementy widoczne. Czynności II, IV, V itp. należy traktować jedynie jako montażowe, tzn. trzeba uprzednio wykonać już otwory i kanały dla szpilek, które podczas montażu będą wchodzić w nie bez większych oporów.

Zmontowanie drobnych elementów modelu, takich jak: piły do przecinania ąieci (cz. 9c), kluzy kotwiczne i kotwicy (cz. 28d, 28c), flagsztoków (cz. 23), pokryw włazów (cz. 24), polerów (cz. 25) — nie wymaga szczegółowych wyjaśnień. Korzystamy przy tej czynności z rysunków pomocniczych.

Czynności końcowe obejmują założenie lin wg rys. 23 i 23a oraz przyklejenie cz. 30 — pasa linki wodnej. Siatkę cz. 30 należy rozciąć żyletką wzdłuż linijki przyłożonej do odpowiednich kropek, znajdujących się przy obu końcach paska cz. 30.

Podstawka modelu. Montaż nie przedstawia większych trudności. Trzpienie utrzymujące model należy wykonać samemu z grubego drutu, patyczka lub zwinąć na klej rurki papieru. Należy też wykonać otwory w stępce i kadłubie modelu.

Ostatnią czynnością jest pomalowanie miejsc, które wymagają tego zabiegu. Jeżeli użyjemy farbki wodnej, czynność tę należy wykonać bardzo ostrożnie, gdyż woda defor-

Uwagi końcowe

1.    Plan generalny w celu lepszej przejrzystości jest niepełny i nie zawiera numeracji sterów rufowych.

2.    Podczas sklejania modelu można pominąć szereg elementów, np. cz. 20 wykonać jak cz. 24; opuścić cz. 25, cz. 24 i 23, a szpilki wbić bezpośrednio w pokład; można nie przyklejać cz. 10'.

3.    Kto nie zdecyduje się^na-wykonanie mechanizacji, może sklejać model w dowolnej kolejności.

4.    Podczas montażu kiosku można pominąć elemepty nośne konstrukcji.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
G wówczas samemu wyciąć odpowiedni krążek, jak to jest pokazane na rys. 15. Podklejenie cz. 21 odpow
100 61 U Poiiar mott Pomiaru mocy (dokonujemy przy pomocy watomierza, który włączamy w obwód , tak j
X° 23—24 PRZEGLĄD TECHNICZNY 479 go przedmiotu, jak to jest obecnie na wydziale in-żynierji lądowej
Łukasz Skibniewski, Janusz Furtak 3.3.Topologia security Topologia security jest pokazana na rys. 10
ScanImage62 Pokazany na rys. 15.14b przypadek obciążenia jest ogólny. W praktyce inżynierskiej spoty
IMG69 Rozkład domieszki dla przypadku kQ> 1 jest pokazany na rys 6.69b. Profile segregacji są pr
26 (468) 50 Rozwiązanie Uwolniona od więzów (lin) belka jest pokazana na rys. I.39b. Siiy oddziaływa
all27 123 Kolejność tych zmian jest pokazana na rys. 11. Chociaż ry^ nek ten w pierwszej chwili moż
(zatrzymując pozostałe - jak to jest w metodzie addytywnej), wygasza się filtrem o barwie dopełniają
skanuj0021 32 CO TO JEST FILOZOFIA? Na pytanie, co w lej wielorakości jest wspólnego, wydaje się odp
Pora do przedszkola[agaj]7 Opowieść dla Michaliny:o tym, jak to jest, kiedy ma się młodszą sios

więcej podobnych podstron