Habermas17

Habermas17



130 Rozdział Ili

racji, osiąga ona praktyczną skuteczność jedynie poprzez intemalizujące zakotwiczenie zasad moralnych w systemie osobowości.

Przeniesienie wiedzy w sferę działania pozostaje niepewne — z powodu nieodpomości ryzykownego, przebiegającego przez wysokie abstrakcje samosterowania moralnie działającego podmiotu, w ogóle z powodu nieprawdopodobieństwa procesów socjalizacji, które sprzyjają tak ambitnym kompetencjom. Moralność, która pozostaje zdana na wychodzący jej naprzeciw substrat odpowiednich struktur osobowości, pozostawałaby ograniczona w swej skuteczności, gdyby nie mogła sięgać do motywów działających osób także jeszcze na innej drodze niż droga internalizacji, właśnie na drodze instytucjonalizacji systemu prawnego, który uzupełnić moralność rozumową w sposób skuteczny z uwagi na działania. Prawo - to obie te rzeczy jednocześnie: system wiedzy i system działań; można ie rozumieć tyleż samo iako tekst zawierający zdania normatywne i ich interpretacje, co jaico instytucję, tzn. jako zbiór przepisów działania. Ponieważ motywy i orientacje na wartości w prawie jako systemie działań zazębiają się, to zdaniom prawnym przysługuje bezpośrednia skuteczność, której sądy moralne jako takie nie mają. Z drugiej strony instytucje prawne różnią się od instytucjonalnych porządków powstających żywiołowo stosunkowo wysoką racjonalnością; w nich bowiem system wiedzy, dogmatycznie ukształtowany i związany z moralnością opartą na zasadach, uzyskuje mocną postać. Ponieważ w ten sposób prawo jest ustanowione jednocześnie na płaszczyznach kultury i społeczeństwa, może ono kompensować słabości moralności rozumowej, obecnej pierwotnie jako wiedza.

Osoba sądząca i działająca moralnie musi sobie tę wiedzę samodzielnie przyswoić, opracować i przełożyć na działanie. Staje wobec niesłychanych wymagań (a) poznawczych, (b) motywacyjnych, i (c) organizacyjnych, od których zostaje odciążoną jako osoba będąca podmiotem prawa.

(a) Moralność rozumowa podaje tylko procedurę dla bezstronnego rozsądzania kwestii spornych. Nie może wyznaczać katalogu obowiązków, ani nawet szeregu hierarchicznie uporządkowanych norm, lecz żąda od podmiotów, by wyrabiały sobie własny sąd. Ich rozwinięta w dyskursach moralnych wolność komunikacyjna prowadzi nadto w sporze interpretacji qo omyinych wglądów. To nawet nie problemy związane z uzasadnianiem norm są w pierwszym rzędzie trudne do opracowania. Sporne są bowiem zwykle nie same zasady, które czynią obowiązkiem równy szacunek dla każdego, sprawiedliwość dystrybutywną, wychodzenie naprzeciw potrzebującym pomocy, lojalność, prawdomówność itd. Raczej to abstrakcyinośc tych wysoce uogólnionych norm stwarza problemy związane z zastosowaniem, gdy tylko jakiś narastający konflikt przekracza bliski obszar utartyci interakcji, mieszczących się w zwykłych kontekstach. Rozstrzyganie takiego konkretnego, ale trudnego do rozpatrzeń i a przypadku wymaga złożonych operacji. Z jednej strony trzeba wykryć i opisać cechy sytuacji w świetle konkurujących, ale jeszcze nieokreślonych norm-kandydatek. z drugiej strony trzeba w świetle możliwie najpełniejszego opisu sytuacji wybrać, zinterpretować i zastosować każdorazowo stosowną normę. Problemy uzasadnienia i zastosowania przy złożonych kwestiach często nrzeicracza-ją zdolności analityczne jednostki. Ta kognitywne nieokreślona;::- zostań zaabsorbowana przez faktyczność stanowienia prawa. Polityczny prawodawca decyduje, które normy obowiązują jako prawo, a sąd}’ rozsądzają SDÓr interpretacyjny co do zastosowania obowiązujących, ale wymagających wykładni norm w sposób dla wszystkich stron zarazem zrozumiar i ostateczny. System prawny pozbawia osoby podlegające prawu. v ich roli adresatów', władzy definiowania, jeśli chodzi o kryteria ocen}' tegc. cc słuszne i co niesłuszne. Z punktu widzenia określanego przez komplemen-tamość prawa i moralności parlamentarne postępowanie ustawodawcze sądowa praktyka orzecznicza i profesjonalna praca dogmatyid prawnicze;,, która precyzuje przepisy i systematyzuje orzeczenia, oznaczaj:- di: jednostek uwolnienie od poznawczych ciężarów własnego kształtowani: sąai moralnego.

(b) Moralność rozumowa obciąża jednak jednostkę nie tylko problemem rozstrzygania konfliktów' w obrębie działań, lecz także oczekiwaniami cc do sił}' jej woli. Po pierwsze, powńnna ona v: sytuacjach konfiiictowyc; być gotowa w ogóle szukać jakiegoś rozwiązania konsensuamegc izl wchodzić w dyskursy lub śledzić takowe z pozycji adwokata. Po drugie, winna ona zdobywać się na wysiłek, by działać według wglądów- moralnych, w' pewnych przypadkach nawet wbrew własnym interesom -: więc harmonizować obowiązek i skłonność. Działający winien doprowadzić do zgody między sobą jako twórcą i sobą jako adresatem naicazov. Dc kognitywnej nieokreśloności sądu kierującego się zasadami dochodzi motywacyjne niepewność cc dc działania kierującego się uznamm zaiiac.:-mi. Ta zostaje zaaosorbowana przez faktyczność egzekwowania praw'a. Moralność rozumowa w tej mierze, w jakiej nie jest dostatecznie zakotwiczona w' motywach i nastawieniach swoich adresatów, jest zdana na prawe, które wymusza postępowanie zgodne z normami, pozostawiając swoood?


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Habermas17 130 Rozdział Hi racji, osiąga ona praktyczną skuteczność jedynie poprzez intemalizujące z
Habermas04 104 Rozdział ILI Wreszcie przeciwko .nasuwającej się funkcjonalistycznej reinterpretacji
Habermas08 112 Rozdział III w równej mierze różnicują się utarte praktyki i wzór} interpretacji owe
Habermas14 124 Rozdział III tematów i wkładów, informacji i racji w przestrzeni publicznej ukonstytu
Habermas08 112 Rozdział II] w równej mierze różnicują się utarte praktyki i wzór) interpretacji owe
Habermas15 126 Rozdział III czego według Kanta każdy dokonuje w pojedynkę iprivaiim,- przenieść do p
Habermas14 124 Rozdział III tematów i wkładów, informacji i racji w przestrzeni publicznej ukonstytu
Habermas03 102 Rozdział III mają ważność jako odbicie takiego porządku prawnego, który ucieleśnioną
Habermas05 106 Rozdział III procesie stanowienia prawa; ten zaś powołuje się na zasadę suwerenności
Habermas09 114 Rozdział III nia etyczne, które są zorientowane na telos każdorazowo mojego albo nasz
Habermas10 116 Rozdział III Tak więc na przykład F. Michelman dostrzega w amerykańskiej tradycji kon
Habermas13 122 Rozdział III U podstaw tej konstrukcji leży platońskie wyobrażenie, -że porządek praw
Habermas16 128 Rozdział III się do zewnętrznego stosunku interaktywnych oddziaływali na siebie aktor
Habermas19 134 Rozdział III sy socjalizacji i świadomość jednostek, pozostawałaby ograniczona do wąs
habermas1 140 Rozdział III ad (2) Reguły prawne normują nie, jak reguły moralności, muHltM interakc
habermas4 146 Rozdział III które analizowaliśmy, nawiązując do kluczowych haseł Kanta: w ul hm woli

więcej podobnych podstron