IMG 70

IMG 70



284 7. Analiz* miareczkowi. Redoksometria ■

Stężenie roztworu chromianu potasu (mol/L) obliczyć z wzoru

25 o

w którym i>i i c(Na2S203) oznaczają objętość (mL) i stężenie roztworu tiosiarczanu sodu, a 1/6 — współczynnik stechiometryczny.

Oznaczanie glinu po strąceniu 8-hydroksychinolinq

Wiele metali wielowartościowyeh tworzy z 8-hydroksychinoliną, przy odpowiednich wartościach pH. trudno rozpuszczalne w wodzie chelaty wewnętrzne o dokładnie zdefiniowanym składzie. W przypadku jonów glinu powstaje 8-hydroksychinolinian glinu o wzorze A1(C9H60N)3- Strącony, odsączony i odmyty od nadmiaru odczynnika oksynian glinu pod wpływem kwasu solnego ulega rozkładowi, przy czym uwalnia się 8-hydroksychinolina. Brom (powstający w reakcji bromianu z bromkiem) bromuje 8-hydroksychinolinę — zastępuje w jej cząsteczce dwa atomy wodoru w pozycjach 5 i 7:.

Br


Nadmiar bromu odmiareczkowuje się jodometrycznie.

Sposób wykonania

Strącony i dokładnie przemyty osad oksynianu glinu rozpuścić w 100 mL gorącego kwasu solnego (1 + 1) i po ostudzeniu rozcieńczyć roztwór wodą w kolbie miarowej do 250 mL. Odpipetować 25 mL roztworu do kolby stożkowej lub butelki o poj. 250 mL ze szlifowanym korkiem, dodać 50 mL 2 M kwasu solnego. 1 g bromku potasu, 4-5 kropel 0.1-procentowego roztworu oranźu metylowego i miareczkować powoli, dobrze mieszając, roztworem KBrOj do zniknięciu różowego zabarwienia, po czym dodać jeszcze 1-2 mL nadmiaru roztworu bromianu. Zamknąć naczynie, odczekać 5 min, po czym dodać szybko 2 g jodku potasu i odmiareczkować wydzielony jod roztworem Na2S203 o stężeniu 0,1 mol/L, dodując jako wskaźnika świeżo przygotowanego roztworu skrobi.

Oznaczoną pośrednio zawartość glinu (w gramach) obliczyć z wzoru

x = [ J • uc(KBrOj) - £ • t»ic(Na2S203)] • 0.02698 -10 w którym u i c(KBrOj) oznaczają objętość (mL) i stężenie roztworu bromianu potasu (mol/L). i>i i c(Na2S2Oi — objętość (mL) i stężenie roztworu tiosiarczanu sodu (mol/L). 0.02698 — masę milimolową glinu (g/mmol), 1/2 i 1/12 — współczynniki wynikające ze stechiometrii reakcji, a 10 — współczynnik wynikający z rozcieńczenia.

7.6. Jodometrio 7.6.1. Wprowadzenie

Jodometria należy do najważniejszych metod analizy miareczkowe) ze względu na szerokie zastosowania praktyczne oraz możliwość dokładnego ustalania PK miareczkowania. Jod jest dość słabym utleniaczem. Potencjał standardowy układu lj/2l~ wynosi £* = 0.54 V. Oznaczenia jodometryczne można podzielić na dwie grapy. Substancje, których potencjały utleniające są niższe od potencjału układu I2/2I". można miareczkować bezpośrednio mianowanym roztworem jodu. Takim bezpośrednim sposobem oznacza się wiele substancji redukujących, np. siarczki, siarczyny, tiosiarczany. arsen(III), cynę(II). Dział jodometrił z bezpośrednim miareczkowaniem mianowanym roztworem jodu nazywa się niekiedy jodymetrią. Substancje o wyższym potencjale utleniającym niż potencjał układu lj/2l~ utleniają jony jodkowe do jodu. Wydzielony w równoważnej ilości jod odmiareczkowuje się następnie mianowanym roztworem tiosiarczanu sodu. który jest przy tym utleniany do czterotionanu*

2S,O^+J2->S40j" + 2r

W ten pośredni sposób jodomciryczny oznacza się liczne substancje utleniające, np. bromiany, jodany, dwuchromiany, nadmanganiany, chlor, nadtlenek wodoru. cer(IV). miedzi II), żelazo(III). W bezpośredniej reakcji jonów tkwarczanowych z wymienionymi substancjami utleniającymi tworzyłyby się obok cztcrotionianów inne produkty utlenienia (np. siarczany).

Jodometrię stosuje się też do oznaczania związków organicznych. Najczęściej są to substancje o właściwościach redukujących, które jod utlenia ilościowo. Jako przykłady można wymienić aldehyd mrówkowy, aceton, hydrochinon, hydrazyd kwasu izonikotynowego. Nadtlenki organiczne utleniają jony jodkowe do jodu. co jest podstawą ich jodometrycznego oznaczania.

Potencja! utleniający układu lj/2I“ nic zależy od odczynu środowiska do pH ok. 8. W roztworach alkalicznych jod reaguje z jonami wodorotlenkowymi, tworząc nietrwale jony podjodynowc. przechodzące w jodany i jodki:

12 + 20H“ -* 10” +1~ + H20 310“ !Oj + 21“

Kwasowość środowiska ma jednak znaczny wpływ na potencjał utleniający utleniaczy tlenowych, np. MnOj, Cr2Oj“. BrO,. AsO^“. Wynika stąd pośredni wpływ pH na jodometryczne metody oznaczania Im mniejsze pH roztworu, tym tlenowe substancje

'Biorąc pod uwagę fakt. że jod nic rozpuszcza się w woduc. a w runwonc uwierającym jony I" występuje w pnuci ji*nów kompleksowych łj. równanie io należałoby napisać właściwie w postaci

2S,Oj' +i; - S,o£* + 3!"


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG 70 284 7. Analiz* miareczkowi. Redoksometria ■ Stężenie roztworu chromianu potasu (mol/L) oblicz
IMG 72 290 *7. Analiza miareczkowa. Redoksometiia * Slężenie roztworu tiosiarczanu sodo (mot/L) obli
IMG 69 270 7. Analiza miareczkowa. RedoksometriaSposób wykonania Roztwór badany (20-40 mL) (środowis
IMG 60 7. Analiza miareczkowa. Redoksometria7.1.    Podstawy teoretyczne7.1.1.
IMG 66 262    7. Analiza miareczkowa. Redoktomdria W miareczkowaniach roztworami nadm
IMG 78 178 4. Analiza miareczkowa. C*qU ogólna Tablica 13. Poprawki (mL/L) na objętość roztworów wod
IMG 94 (2) 218 3. Analiza miareczkowa. Alkacymetiia Nastawiani* miana roztworu NaOH no 0.2 M kwas so
IMG$21 240 6. Analiza miareczkową. KompMuomttru W roztworach słabo alkalicznych, do pH 9. zabarwieni
IMG 65 260 7. Analiza miareczkowa. Redokiomeiria Równanie lo można prze kształcić w następujący
IMG$22 242    6. Analiza miareczkowa. Komplcksomeiria Pośrednie oznuczanie anionów po
65560 IMG$26 (3) 304 8. Analiza miareczkowa sirąceniowa 8.1.2. Krzywe miareczkowania Krzywe miareczk
IMG14 (4) TECHNIKA ANALIZY MIARECZKOWEJ 1. odmierzanie objętości cieczy do odmierzania określonej o

więcej podobnych podstron