IMGW36

IMGW36



45

Hpzyskania tzw. spieku. Sposób realizacji procesu spiekania ma wpływ na wła-Kjwości fizykochemiczne i mechaniczne produkowanych wyrobów. jd termodynamicznego punktu widzenia, występujące w czasie spiekania pro-^cesy fizyczno-chemiczne są konsekwencją zwiększonej ruchliwości atomów w Iwyis/oncj temperaturze. Siłą napędową tych procesów jest nadmiar entalpii | ziaren proszku. Przemiany zachodzące podczas spiekania zmierzają do zmniejszę-jpja energii powierzchniowej ziaren przez zmniejszenie ich powierzchni w wyniku morzenia szyjek między ziarnami i zmniejszenia liczby porów. Spiekanie może lodzić z udziałem fazy ciekłej lub bez jej udziału (w fazie stałej).

Hoy spiekaniu w fazie stałej cząstki proszku, połączone w wyniku adhezji wy-mej głównie formowaniem, ulegają po nagrzaniu procesom:

|§“ płynięcia lepkościowego,

- dyfuzji wzdłuż granicy międzyziamowej,

Ł-dyfuzji po swobodnych powierzchniach ziaren,

■sparowania i kondensacji,

R dyfuzji przez objętość ziaren.

głRezultatcm wymienionych procesów jest transport materiału, polegający na naszczaniu poszczególnych atomów z obszarów o zwiększonej energii swo-icj do obszarów o mniejszej energii swobodnej. Wynikiem końcowym zachodzących zjawisk jest trwałe zespolenie cząstek proszku w lity materiał.

Przy spiekaniu z udziałem fazy ciekłej w procesie biorą udział proszki wieło-kładnikowe. Proces ten przebiega w temperaturze wyższej od temperatury topnie-rni| składnika o najniższej temperaturze topnienia. Występowanie fazy ciekłej w lic spiekania wpływa korzystnie na transport materiału dzięki aktywacji procentów rozpuszczania i zwiększonej ruchliwości atomów. Efektem końcowym jest szy czas procesu spiekania, a otrzymane spieki charakteryzują się większą lością w porównaniu ze spiekami wytworzonymi w fazie stałej.

Mając na uwadze warunki zewnętrzne przy wykonywaniu procesu, można wy-

r spiekanie swobodne,

- spiekanie pod ciśnieniem zewnętrznym.

Spiekanie swobodne (bezciśnieniowe) uformowanego uprzednio na zimno szku powoduje wyprodukowanie spieku porowatego, którego właściwości nieliczne lub fizyczno-chemiczne nie są optymalne.

Spiekanie pod ciśnieniem zewnętrznym polega na jednoczesnym oddziaływaniu [na wypraskę temperatury i ciśnienia. Ciśnienie zewnętrzne wpływa na mechani-[zmy spiekania: ułatwia przegrupowanie ziaren, aktywizuje zjawiska płynięcia dymnego i eliminuje pory w końcowym etapie spiekania. W wyniku tego procesy sportu masy intensyfikują się i proces ten można realizować w niższych tempe-[raturach i krótszych czasach w porównaniu do spiekania swobodnego. Zabieg ten ogranicza rozrost ziaren, co nic jest bez znaczenia w przypadku materiałów z na-jnostrukturą. Spiekanie pod ciśnieniem realizuje się najczęściej przez prasowanie i jednoosiowe dwustronne w matrycach grafitowych (rys. AS) lub przez izostt-{•tyczne prasowanie na gorąco [3).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Inżynieria Chemiczna i Procesowa Różne sposoby realizacji procesu absorpcji W rozważaniach
DSC83 (3) T.Struktura procesu technologicznegoi Główne czynniki wpływające na strukturę l sposób re
11. Sposoby realizacji procesu zatężania roztworu ciała stałego - omówić na wykresach
15. Omówić sposoby realizacji procesu rektyfikacji. W sposób ciągły Procesem rektyfikacji możemy naz
45 (166) Przejawem znaczenia przedsiębiorstw w procesie promocji jest wpływ na środowisko naturalne
METODY NAUCZANIA Realizowany proces dydaktyczny oparty jest na metodach tradycyjnie przyjętych: wykł
IMG413 Zieleń ma wpływ na strukturę cyrkulacji wiatru Głównie wywołuje procesy wymiany powietrza nag
skanuj0010 (128) Miejsce złamania ma wpływ na proces gojenia .Złamania okolicy przynasadowch lub koś
IMG314 Sposób eksploatacji pomieszczeń Przeznaczenie pomieszczeń i sposób ich eksploatacji mają duży
P9293285 Andrzej Janicki, Krzysztof Leszczyński Aktywność wody w produkcie ma wpływ na przebieg taki
SCAN0006 (21) Miejsce złamania ma wpływ na proces gojenia .Złamania okolicy przynasadowch łub kości
Właściwość organu administrującego Jeżeli realizacja kompetencji administracyjnej ma polegać na

więcej podobnych podstron