IMGˆ93

IMGˆ93



OA wiała

wychowani© ic


By uniknąć katastrofy, ku której zmierzamy, winniÅ›my uÅ›wiadomić sobie, że natura wyposażyÅ‚a nas w mózg. narzÄ…d najwyżej wyewoluowany. Produktem naszym. Jaki w toku ewolucyjnego pochodu rozwinęła ludzkość — jest nauka. Jeżeli nauka nie sÅ‚uży Å›wiadomie Dobru, staje siÄ™ źródÅ‚em nieszczęść, zarówno ludzkoÅ›ci. jak I biosfery, której jest czÄ…stkÄ….

By nauka służyła dobru, mózg musi być zdrowy; musi być chroniony w myśl zasad ekologicznego sumienia ujętego w paradygmat systemowy.

O zdrowiu czÅ‚owieka i jego zdolnoÅ›ci do dobrego, czyli etycznego myÅ›lenia, decyduje nie tylko jakość zabiegów wychowawczych wokół niego, choć niewÄ…tpliwie majÄ… one kolosalne i niezastÄ™powalne znaczenie.' Jest to Jednak dopiero poÅ‚owa drogi, a może raczej myÅ›lenia o ludzkim zdrowiu. Podstawowym jego warunkiem jest bowiem prawidÅ‚owa organogeneza mózgu

Już od chwili poczÄ™cia, a w późniejszym wieku Å›wiadoma ochrona przed szkodliwoÅ›claml niedoborów czynników ochraniajÄ…cych tkankÄ™ mózgowÄ… oraz ochrona przed nadmiarem ocynników toksycznych, bÄ™dÄ…cych ubocznym produktem cywilizacji wciąż jeszcze Å›rodków, a nie celów.

Osobowość nauczyciela pozostaje ciÄ…gle najważniejszym ogniwem procesu wychowawczego, ma peÅ‚nić rolÄ™ wzorca czy też modelu sÅ‚użącego uczniom. Koniecznym elementem tego wzoru Jest wiedza l umiÅ‚owanie życia w każdej Jego postaci, gotowość czynienia dobra Innym, potÄ™gowana Å›wiadomoÅ›ciÄ… tego, że wszyscy jesteÅ›my elementami tego samego systemu.

' Joal to adaptacja tekstu drukowanego w „Życiu Szkoły WyźSZOj 1966 nr 7.8-


Wyszukiwarka