IMG00

IMG00



płytko, na 2-3 cm. aby nie uszkodzić systemu korzeniowego roślń * przede wszystkim roślin płytko korzeniących się jak ogórek i cebulo |v\ wykonania uprawek międzyrzędowych wpływa na wielko# uzyibJj4ą warzyw.

W ostatnich latach wzrosła powierzchnia uprawy warzyw oa Uf0f przed siewem redlinach bądź podwyższonych zagonach, co uninnofij^ ^


nic opiclaczy międzyrzędowych. W uprawie marchwi na redlinach ^

—    "wuju,


giem pielęgnacyjnym jest poprawianie (obsypywanie) redlin, zwiano) „ ^


lekkich, łatwo osiadających po obfitych opadach deszczu. Zabieg tei


okrycie głów korzeni 2-3 cm warstwą ziemi. Nagarnięcie ziemi


riui. .    ”


może być niezbędne także w uprawie marchwi na płask, jeśli


pow icrzchnię gleby i mogą ulec zazielenieniu. Rośliny obredb się u


w okresie od lipca do września. Obrcdlanic połączone z zastosowaniem


ny wykonuje się przed w schodami ziemniaków. W późniejszym okres* iW/‘ obrcdla się rośliny do czasu zwarcia sic rzędów.


ię rzędów.


12.2. Ochrona roślin przed przymrozkami

Wczesny wysiew nasion czy sadzenie rozsady do gruntu umożliwiają^^ me w czesnych plonów i wysokich cen zbytu, wiąże się to jednak z lyzytaug. dzerna roślin przez przymrozki. Ujemnym skutkom przymrozków rootaps* działać przez hartowanie rozsady oraz stosowanie innych zabiegów wcaiieip* warzyw w polu.

Obsypywanie roślin ziemią. Metoda ta jest wykorzystywanadobrną kapusty włoskiej. Sadzoną jesienią rozsadę zabezpiecza się przed mrozem redlinie na taką wysokość, aby wierzchołek wzrostu został przykryty nbxlb/,* stwą ziemi Wczesną wiosną, tuż po rozmarznięciu gleby, rośliny mięty odh^

Również por przeznaczony do zimowania w polu można sadzić« buc które w czasie wegetacji zasypuje się, a jesienią dodatkowo obredb zwiększa ich zimotrwałość, jak również zwiększa długość części wybidooejl% I rzekomej.

Nakrywanie roślin kolpaczkami. Używa się kołpaczkówzppoipop minowego lub częściej z winidum, chronią one rośliny przed mroźnjTnrnme i wypromieniowanicm ciepła z ziemi. Zabieg ten jest pracochłonny, dblegono być polecany w uprawie amatorskiej, w ogrodach przydomowych i dnałlo»yrf.tś również w prowadzonej na niewielką skalę uprawie towarowej roślin młuptti sianych w dużej rozstawie (dynia, melon, kawon).

Odymianie roślin polega na spaleniu materiałów wilgotnych, Mfldjt cych dużo dymu, jak: słoma, trociny, łęty, chwasty. W praktyce «ytarj*M najczęściej mokrą słomę lub specjalne świece dymne oraz generatory dym ty* rzona warstwa pary wodnej i dymu chroni przed wypromicniowiaiemciepliińt i roślin do górnych warstw atmosfery. Wypromicniowanic ciepła ipodbbM®

. tylko przez odpowiednio wczesne zadymianie, które najlepiej rozpocząć ^ucbote słońca. W czasie wietrznej pogody oraz na polach usytuowanych •^lach zabieg ten jest nieskuteczny.

jjNommic osłon. Jako osłony wykorzystuje się niskie tunele foliowe, folię A^mąoraz włókninę polipropylenową. Okrycia te chronią rośliny przed chloro• pflyintozkami do -3°C. Sposób stosowania osłon w uprawie warzyw om-fmdzialc poświęconym metodom przyspieszania zbioru warzyw. Podczas wiosny, z dużymi spadkami temperatury, w uprawie roślin wrażliwych na Zwózki najlepiej stosować okrycia płaskie z folii perforowanej. Doświadczenia j Rumpla (1986) wykazały wyraźne działanie ochronne folii perforowanej .<{ otworach na 1 mJ w uprawie kapusty głowiastej białej i sałaty. Spadki tcrnpe* 0) w granicach od -5 do *7°C niszczyły w tych doświadczeniach rośliny nicosto* ^ oitfomiast rośliny pod folią perforowaną nie były uszkodzone.

Zraszanie roślin jest skuteczną ochroną przed przymrozkami do -3°C, a na*

^ -5;C Istotne znaczenie ma tu zarówno ciepło wody użytej do zraszania, której Mycom zwykle przekracza 5°C, jak również utajone ciepło zamarzania wody;

Mn przechodząc w lód wydziela 335 J f.

Deszczownię uruchamia się, gdy temperatura spada poniżej 0°C i kontynuuje 0iM przez cały czas trwania przymrozku, przy użyciu dysz drobnokroplistych pfwMjwch opad w granicach 2-5 mmhIm niższa jest temperatura, tym więcej wody powinno się podać na jednostkę powierzchni uprawy, również wraz ze w/osfem prędkości wianu powirn rosnąć intensywność zraszania.

12 j. Ochrona przed wiatrem

Wiatry mają wpływ na przebieg temperatury: opadów i wilgotności powietrza, ty niosnę przyspieszają obsychanie gleby i umożliwiają wcześniejsze rozpoczęci prac potowych. W okresie wegetacji wiatry zwiększają intensywność procesu mpinteji i tym samym ilość pobranych przez rośliny składników pokarmowych iśby, ułatwiają zapylanie niektórych roślin obcopylnycb i samopylnych (burak cwiilwy, szpinak, pomidor) oraz obniżają wilgotność powietrza w lanie roślin, co myszą ryzyko pojawienia się chorób grzybowych i bakteryjnych.

Zbyt silne wiatry powyżej 5 knrłr' mogą mieć negatywny wpływ na rośliny, f njtiymjąc się do nadmiernej transpiracji, zamykania szparek oddechowych i osła-km fotosyntezy. U niektórych roślin powodują wywracanie pędów (ogórek) lub ca-ftdirasfin (kapusta brukselska, kapusta głowiasta) i utrudniają ich zbiór mechaniczny.

Mroźne wiatry w okresie zimy mogą wyrządzić znaczne szkody roślinom pomówionym na polu, zaś w uprawie pod osłonami są przyczyną dużych strat ciepła srających niekiedy do 30% całego jego zużycia. Silne wiatry powodują mrjwinic folii wykorzystywanej do okrywania tuneli, a także jako płaskie osłony do przyspieszenia zbioru w polowcj uprawie warzyw. Niekorzystnym zjawiskiem, untgóbie na glebach torfowych jest erozja wietrzna.


Wyszukiwarka