P1040395

P1040395



JM Prorektor UAM prof. dr hab. BOGDAN WALCZAK

Słowo na otwarcie konferencji

Ekscelencjo, najprzewielebniejszy Księże Arcybiskupie! Panie Prezydencie! Przewielebny Księże Dziekanie! Panie Przewodniczący! Wielebni Księża! Szanowni i drodzy Państwo!

En arche en ho logos. In principio erat verbum. „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo” (J 1,1). Początek Ewangelii św. Jana wyjątkowo dobitnie nam uświadamia ścisły związek języka ze sferą sacrum. Biblia wielokrotnie przywołuje fundamentalne zagadnienia językowe. Już Księga Rodzaju przynosi - w opisie stworzenia świata

-    wyrazisty przykład performatywnego użycia języka: „Wtedy Bóg rzekł: «Niech się stanie światłość!»I stała się światłość” (Rdz 1, 3). Dalej, jak pamiętamy, sprawcze słowo Boskie powołało do istnienia niebo, ziemię, morze, rośliny, ciała niebieskie, zwierzęta - wreszcie człowieka. Psalmista komentuje to następująco (w przekładzie Leopolda Staffa): „Słowo Pańskie stworzyło niebiosa, a tchnienie ust jego zastępy ich” (Ps 32, 6).

Tu tkwi źródło utożsamiania wyrazu z nazywaną przezeń rzeczą i wypływające stąd przekonanie o realnej sile sprawczej słowa. Tłumaczy ono w tejże Księdze Rodzaju fakt, że to Adam nadał nazwy wszystkim istotom żywym („I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu” (Rdz 2,20)), co stanowiło symboliczny wyraz woli Bożej, by ludzie uczynili sobie ziemię poddaną, by „panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi” (Rdz 1, 28).

Biblijny opis pomieszania wspólnego języka ludzkości w trakcie wznoszenia wieży Babel stanowił przez wieki teoretyczne wyjaśnienie i uzasadnienie zróżnicowania językowego naszego świata.

Dla nas, językoznawców, szczególne znaczenie ma jednak biblijny opis zesłania Ducha Świętego na apostołów: „Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. 1 wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2, 1-4). Przebywający podówczas w Jerozolimie pielgrzymi ze wszystkich narodów ówczesnego świata zdumiewali się, bo każdy słyszał apostołów przemawiających w jego własnym języku: „Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami?”

-    mówili pełni zdumienia i podziwu. „Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? - Partowie i Medowie, i Ełamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie — słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże” (Dz 2,7 7-11). Nikt z nas tu obecnych nie może już tego pamiętać, ale, co więcej, wolno sądzić, że zwłaszcza młodsi z nas w ogóle już o tym nie


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Rektorzy UAM prof. dr hab. Bogdan Marciniec prof. dr hab. Jerzy Fedorowski prof. dr hab. Stefan
Bogdan WalczakSłowo na otwarcie konferencji Panie Prezydencie! Panie Przewodniczący! Przewielebni
Znaczenie nauk ekonomicznych w rozwoju rolnictwaWykład prof. dr. hab. Bogdana Klepackiego - Prorekto
Warszawa, 25.03.2015 r. L.Dz/RUSS_SGGW/31/2015 Prorektor ds. Dydaktyki Prof. dr hab. Bogdan
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Bogdanowi Klcpackicmu, Prorektorowi
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Bogdanowi Klepackiemu, Prorekto
PATRONAT HONOROWY: JM Rektor WUM prof. dr hab. Marek Krawczyk Dziekan WNOZ dr hab. Zdzisław Wójcik-p
5co w numerze? 2 Lider i kolega - rozmowa z JM. Rektorem UMB, prof. dr. hab. Jackiem Niklińskim „
inauguracjaNowa kartaw dziejach nauczania medycynyPrzemówienie JM. Rektora UMB, prof. dr. hab. Jacka
RozmowaByć widocznym Rozmowa z JM Rektorem UMCS, prof. dr. hab. Andrzejem Dąbrowskim /rRozmowę chcem
3. Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Kierownik - prof. dr hab. Bogdan Ciszek 02-004 Warszawa,
3. Historia kultury nowożytnej w Polsce Kierownik: prof. dr. hab. Bogdan Rok Nazwa
Komisja ds. Aparatury Przewodniczący    prof. dr hab. Bogdan Szostak Członkowie

więcej podobnych podstron