R Kopański CHÓW KRÓLIKÓW I BUDOWA POMIESZCZEŃ2

R Kopański CHÓW KRÓLIKÓW I BUDOWA POMIESZCZEŃ2



skóry i drapanie się zwierząt oraz wszelkie inne anomalia w wyglądzie i zachowaniu się zwierząt. Jeśli pazurki zwierząt są przerośnięte, należy je skrócić.

W wychowalniach zamkniętych należy dbać o stałą wymianę powietrza, nie dopuszczając jednak do przeciągów. W klatkach wolno stojących powinno się chronić zwierzęta przed opadami i bezpośrednią operacją słońca (udar cieplny); w okresie zimy osłaniać je przed mroźnym wiatrem i ocieplać skrzynki wykotowe, jeśli temperatura otoczenia spada poniżej 10°C (temperatura krytyczna dla noworodków).

Nie wolno dopuszczać w bliskie otoczenie królików innych gatunków zwierząt Należy ograniczyć dostęp do królików osobom nie stykającym się z nimi na co dzień; tępić szczury i myszy, nie dopuszczać do ich żerowania w paszy przeznaczonej dla królików (przenoszenie chorób i pasożytów). Należy utrzymywać czystość w klatkach, odkażając je (po uprzednim starannym wymyciu) lampą płomieniową lub środkami chemicznymi (np. 2-procentowy gorący roztwór sody żrącej) przed każdym nowym cyklem produkcyjnym. Zagrody na głębokiej ściółce odkaża się przez wybielenie ich w całości świeżo gaszonym wapnem (także wnętrze klatek wolno stojących).

W odstępach 3-4—miesięcznych powinno się podawać królikom profilaktycznie z wodą do picia kokcydiostatyk „Vetrocox" (zamawia się go w rejonowej lecznicy zwierząt). Pożądane też jest przesyłanie w tych odstępach czasu próbek świeżego kału króliczego do lecznicy zwierząt w celu przeprowadzenia badań mikroskopowych na obecność kokcydii i jaj pasożytów jelitowych.

W rejonach kraju zagrożonych występowaniem myksomatozy królików (południowa i zachodnia część kraju) należy zamówić z dużym wyprzedzeniem w czasie, w rejonowej lecznicy zwierząt, szczepionkę przeciwko tej chorobie (z importu) i przeprowadzić nią szczepienia ochronne stada podstawowego w miesiącach wczesnoletnich. W przypadku pojawienia się tej choroby u zwierząt należy natychmiast zawiadomić urzędowego lekarza weterynarii (Jest to choroba zwalczana z urzędu) i postępować zgodnie z jego poleceniami. Także w każdym innym przypadku występowania jakichkolwiek objawów chorobowych u królików (ospałość, chudnięcie, katar, wzdęcia, biegunka, zaburzenia w rozrodzie) powinno się zasięgać porady wyspecjalizowanego lekarza weterynarii, tak w celach rozpoznania, jak i podejmowania środków zwalczania choroby, aby nie przeniosła się na całe stado. Jakkolwiek uważa się, że króliki są bardzo podatne na choroby, to jednak można do nich nie dopuścić, jeśli chów jest prowadzony racjonalnie i z zachowaniem wymaganych warunków sanitarno-weterynaryjnych.

23


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
R Kopański CHÓW KRÓLIKÓW I BUDOWA POMIESZCZEŃ8 mączkę kostną, węgiel drzewny oraz ulepione i wysusz
R Kopański CHÓW KRÓLIKÓW I BUDOWA POMIESZCZEŃ7 cyjne, aby nadmiernie nie zwracały na siebie uwagi.
R Kopański CHÓW KRÓLIKÓW I BUDOWA POMIESZCZEŃ3 klatkowych w sposób bezszkieletowy (spina się klipsa

więcej podobnych podstron