ScannedImage 96

ScannedImage 96



- 68 -

mów przez dzisiejszego człowieka. Zachodzi on wszędzie między jednostkami i grupami tam, gdzie każdy uczestnik dialogu jednocześnie słucha i. odpowiada, usiłuje zrozumieć i siebie uczynić zrozumiałym dla innych, pyta i pozwala siebie pytać, aby w obliczu jakiejś sytuacji, zagadnienia czy zadania dojść wspólnie do większej wspólnoty życia, poglądu i działania. Każdy uczestnik dialogu musi być przytem gotów swoje poglądy, zachowanie się i sposób postępowania coraz bardziej wyjaśnić i sprostować, jeśli okaże się, że prawda prowadzi go do tego. Wzajemność i wspólne zaangażowanie się są i— stotnymi elementami dialogu /por .Dial.Ek. 11,1/„

. Dialog ekumeniczny ma prowadzić chrześcijan do głębszego zrozumienia, jak wspólnie mają postępować we wzrastaniu - w tajemnicy Chrystusa i Jego Kościoła; jak dawać wespół świadectwo swego posłannictwa, które Jezus Chrystus zlecił swemu Kościołowi; jak odpowiedzieć na pytania, które świat stawia dziś wszystkim Kościołom i Wspólnotom chrześcijańskim; jak rozwiązywać te same czy podobne problemy, z którymi spotykają się religijne społeczności chrześcijańskie różnych wyznań w zakresie swego wewnętrznego życia /Dial. Ek.II, 2/. Tu właśnie nasuwa się możliwość duszpasterskiego dialogu na płaszczyźnie lokalnej /parafia, dekanat, diecezja/ dla ustalenia jednolitej postawy i stanowiska czy też przeprowadzenia jakiejś działalności* Zwłaszcza w dziedzinie duszpasterstwa małżeństw mieszanych dialog duszpasterski byłby w wielu wypadkach potrzebny i owocny. Natomiast dialog teologiczny, oraz na specjalne fachowe tematy, zasadniczo prowadzą z upoważnienia władzy kościelnej znawcy toelogii i historii Kościoła.

Dialog wymaga dużych przymiotów umysłu i charakteru, jak również odpowiedniego przygotowania. Musi tu być przędą^ wszystkim ludzka życzliwość i otwartość dla drugiego człowieka, prowadząca do wzajemnego poważania, szacunku i zgodliwości przy jednoczesnym uznaniu wszelkiej prawowitej różnorodności. Dialog ma się odbywać "na płaszczyźnie równości”, co przy świadomości i przekonaniu katolika o pełni dóbr zbawczych swego Kościoła nie wyklucza uznania tych wartości u innych chrześcijan.

Kompetencja zaś w dialogu dotyczy znajomości omawianego przedmiotu tak w nauce i praktyce własnego Kościoła, jak też u partnerów dialogu z innych Kościołów chrześcijańskich; zrozumienia psychologicznych, socjologicznych i historycznych czynników wiary, mentalności, ducha kultury; filozoficznego sposobu myślenia, tradycji i stylu życia innych chrześcijan oraz różnorodnego sposobu wyrażania tej samej rzeczywistości. Ponadto biorący udział w dialogu musi mieć ducha kościelnego i pamiętać, że występuje jako przedstawiciel Kościoła, w posłuszeństwie dla wskazań i poleceń swej władzy i Urzędu Nauczycielskiego. Wreszcie uczestnik dialogu ma wyklućzyć wszelką osobistą korzyść czy sławę ^ wyznaniowy triumfalizm czy dumę, a szukać tylko Chrystusa i Jego chwały; istotne w tym zakresie są: czystość zamiar ów, dążenie do świętości, postawa pokory i pokuty, a zwłaszcza modlitwa /Dial.Ek.IV, 1-6/.

Pewne zaczątki dialogu ekumenicznego widoczne są także w Polsce, ale do poważniejszego dialogu teren ekumeniczny musi jeszcze dojrzeć.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
57530 IMG!36 96 nej z mów: „Inni przez twarde i pełne trudów wychowanie i ćwi już we wczesną) młodoś
IMG!36 96 nej z mów: „Inni przez twarde i pełne trudów wychowanie i ćwi już we wczesną) młodości doc
132 w dół dalej ku płd. przez mostek na wschodni brzeg potoku (ławki), potem przez mostek na za
skanuj0012 79 edukacji powinno być to, „(...) by wychowany przez szkołę człowiek był bardziej człowi
SzanowniCzytelnicy! 02-362 Warszawa tel. 22 822 49 31 wew. 254 faks 22 823 96 68 e-mail:
Biuletyn AGH nr68-69Temat wydania z przyczyn naturalnych, czy przez ingerencję człowieka. Naukowcy z
ScannedImage 9 26 Wprowadzenie koncepcję epistemologicznego upadku człowieka potwierdzać by miały sł
socjologia7 (2) Role społeczne i struktury ról 153 społeczną pełnioną przez danego człowieka. W rez
page0196 — 196 — mioty wymyślone przez rozum człowieczy, począwszy od szpilek, a skończywszy na olbr
page0212 212Interesy nowoczesne. Dzisiejszy człowiek interesu musi być przygotowanym do zetknięcia s
Obraz7 (65) 166 09/05/2007 Rys. 3-96. Sprężanie zbiornika przez wypełnienie cieczą (system Reimberf
genetyka zadania 2 1 Zadanie 14. (2pkl.) Podaj, gdzie w organizmie dorosłego człowieka: A.  &nb
18699 IMG96 (6) ŁPtowfcdfWft łonCTft- przez błonę komórkowa do wnętrza komórki — symciasrj: 2 1 Tra
CYFROWE BIBLIOTEKI A WYSZUKIWANIE INFORMACJI 655 informacji przez przeciętnego człowieka. Aby odszuk
Wariant IIA Koncepcja przedstawiona w kwietniu 2013 r. przez Marszałka województwa zachodniopomorski

więcej podobnych podstron