sieci6

sieci6



- 13-

Jak widać na rysunku numer 2.3.1.a. strumień STM-1 może przenosić sygnały PDH zarówno hierarchii europejskiej jak i północnoamerykańskiej. Nie przewiduje się zwielokratmania strumienia PDH o przepływności 8Mbit/s z uwagi na jego coraz mniejszą popularność w teletransmisji. Obecnie coraz częściej stosuje się krotnice typu 1,jump" lub “skip” zwielokrotniające szesnaście strumieni 2Mbłt/s w jeden strumień 34Mbit/s. Z punktu widzenia ilości przenoszenia informacji sygnał STM-1 jest odpowiednikiem sygnału 140Mbit/s. Cechuje go większa nadmiarowość w porównaniu ze strumieniem 140Mbit/s spowodowana szeregiem funkcji utrzymaniowych oraz przeznaczeniem pewnej ilości bajtów, do późniejszych zastosowań. Jednak główną przyczyną tak znacznej nadmiarowości jest istnienie bajtów określanych jako wypełniacze (stuffs), spełniających rolę dopasowującą strukturę ramek o różnym rozmiarze do struktury modułu STM-1. Ta pozorna wada nie jest uciążliwa, zważywszy na to, iż system SDHjest generalnie przeznaczony do pracy jako system światłowodowy. Pewne niedogodności mogą występować, jeśli medium teletransmisyjnym będą linie radiowe.

Przyjęta struktura ramki jest bardzo elastyczna i umożliwia tworzenie modułu STM-1 na zasadzie synchronicznego zwielokrotnienia sygnałów cyfrowych niższego rzędu. Pozwala jednocześnie na asynchroniczne wprowadzanie do ramki STM-1 wszystkich dotychczas znormalizowanych sygnałów cyfrowych od 1.5Mbit/s do 140Mbit/s.

Sygnał STM-1 może przenosić następujące sygnały plezjohronicznej hierarchii cyfrowej:

-    84 sygnały o przepływności 1.5Mbit/s

-    63 sykały o przepływności 2Mbit/s

-    21 sykały o przepływności óMbit/s

-    3 sygnały o przepływności 34Mbit/s

-    3 sygnały o przepływności 4 5 Mb it/s

-    1 sygnał o przepływności 140Mbit/s

Jak widać w sygnale STM-1 brakuje miejsca na jeden sygnał 2Mbit/s, jak i na jeden sygnał 34Mbit/s. Ta niedogodność jest kosztem poniesionym na zapewnienie elastyczności i uniwersalności systemów SDH. Rozwiązanie takie zostało wymuszone przez operatorów w celu umożliwienia współpracy systemów europejskich i amerykańskich. Brakujący jeden sygnał 2Mbit/s jest często transportowany w wolnych bajtach nagłówka SOH, których wykorzystanie nie zostało do tej pory określone przez CCITT. Struktura zwielokrotnienia dla Europy zaopiniowana przez ETSI jest nieco prostsza. Jak widać z rysunku 2.3. l.b nigdy nie stosuje się jednostki administracyjnej AU-3, ą zawsze AU-4, która w tym przypadku jest identyczna z grupową jednostką administracyjną AUG.

Struktura zwielokrotniania proponowana dla polskiej sieci krajowej jest jeszcze prostsza. Przedstawia jąrys.2.3.1.c. Przewiduje się współpracę systemu SDH z przepłwnościami 2 i 140Mbit/s.

Istnieje możliwość utworzenia sygnału STM-1 ze strumieni PDH o przepływności 140Mbit/s, 34 Mbit/s i 2 Mbit/s.W przyszłości sieć SDH będzie transportowała jedynie sygnały 2Mbit/s i komórki ATM. Uprości to znacznie proces tworzenia modułu STM-1 oraz zapewni możliwość budowy mniej skomplikowanych, a tym samym tańszych urządzeń. Sygnały 34Mbit/s i 140Mbit/s będą stosowane do czasu wyeksploatowania istniejących urządzeń.

Moduł STM-1 będący pierwszym sygnałem synchronicznej hierarchi cyfrowej pełni rolę styku łączącego system SDH z systemem PDH, dlatego podczas jego tworzenia występuje szereg procesów dopełniania. Dalsze zwiełokratnianie sygnałów STM-1 w STM-n jest procesem czysto syn chroń iczny-m nie wymagającym dodatkowej nadmiarowości przeznaczonej na dopełnienia i ich obsługę. Rola wskaźników i nagłówków oraz proces odwzorowania, zostanie szczegółowiej omówiony w dalszej części pracy.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0029 (155) 42 Mathcad. Ćwiczenia 5. Jak widać na rysunku 3.43, Mathcad poprawnie zidentyfikowa
086 (2) Kurs Podstawowy SIMAT1C S7 Jak widać na rysunku 3-11 w programie tym użyta została wielokrot
M Feld TBM119 119 3.1. Rodzaje półfabrykatów Jak widać na rysunku, w zarys odkuwki wkreślono linią k
Untitled Scanned 23 - 46 - / Zadaniem zespołu sterującego jest oddziaływanie na rozdzielacz. Jak wid
Rys 2.3 Subdomain Settings - aluminium Jak widać na rysunku 2.4 po upływie 300 s prawie cała głowica
IMG38 278 Analiza dynamiki zjawisk Jak widać na rysunku 7.5, średnia wykładnicza odzwierciedla spad
Rozdział 2 Zakres zastosowań techniki PLC Jak widać na rysunku 2.2 typowa, dystrybucyjna sieć niskie
Rozdział 2 Zakres zastosowań techniki PLC Jak widać na rysunku 2.2 instalację elektryczną w budynku
262 263 (11) 262 Akademia sieci Cisco Jak widać na rysunku 16.1. ustawienia rejestrów konfiguracji
Zabezpieczenie przed wilgocią 15 Jak widać na rysunku 8, przy schładzaniu powietrza część zawartej w
MATHCAD 2000 ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 2/8 Jak widać na przedstawionym rysunku, okno r
img224 (12) 224 Rys. 240 Jak widać z przedstawionych rysunków, wyróżnia się dwa sposobyi jeden opart

więcej podobnych podstron