skanuj0008

skanuj0008



a także od bieżących potrzeb państwa w dziedzinie administracji publicznej12. Dalej więc istnieje funkcja władcza, która przybiera postać funkcji porząd-kowo-reglamentacyjnej, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak administracja porządku publicznego, świadczenia osobiste lub rzeczowe, wywłaszczenia czy prawo o ruchu drogowym, pozwolenia, zakazy i nakazy. Obok niej należy wymienić funkcję administracji świadczącej, bardzo rozwiniętą w niektórych państwach, hołdujących zwłaszcza koncepcji państwa socjalnego. Jest to stosowanie różnych środków pomocy dla obywatela w sposób bezpośredi\i (zasiłki) lub pośredni, przez tworzenie urządzeń i instytucji potrzebnych obywatelowi (zakłady opieki zdrowotnej, szkoły, autostrady itd.). Oprócz tych funkcji można jeszcze wyróżnić funkcję kierującą, polegającą na popieraniu rozwoju i na kierowaniu całymi dziedzinami życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego np przez instrumenty zagospodarowania przestrzennego, wspieranie (w tym wspieranie finansowe) niektórych dziedzin gospodarki lub kultury itp. Warto też wspomnieć o funkcji właścicielskiej, w ramach której administracja publiczna wykonuje uprawnienia właścicielskie w stosunku do majątku publicznego, jaki pozostaje w jej dyspozycji

4.    Administracja publiczna działa w interesie publicznym (por wyżej).

działanie na podstawie ustaw


5.    Administracja publiczna działa na podstawę ustaw i w granicach przez nie określonych i jest związana prawem. Oznacza to, żc nie ma działań administracji, które nie byłyby określone przez prawo i że każda czynność administracji publicznej powinna mieć swoja podstawę prawną, jednak podstawa ta może być różnie sformułowana. Ustawodawca powinien dbać o takie formułowanie tych podstaw działań administracji, żeby zapewnić działaniom odpowiednią elastyczność i możność bieżącego reagowania na zmieniające się warunki faktyczne i społeczne. Konsekwencją cechy związania prawem jest jednak zasada, że w odniesieniu do administracji, odwrotnie niż w stosunku do obywatela, dozwolone jest tylko to, co jest bezpośrednio dopuszczone przez ustawy.

wykonawczy

charakter

administracji

inne cechy administracji


6.    Administracja publiczna ma charakter wykonawczy, co oznacza, że organy administracyjne wykonują i konkretyzują obowiązujące prawo, a jeżeli same formułują normy prawne, to są to zawsze normy niższego rzędu, zależne od ustaw.

7.    Wykonawczy charakter administracji publicznej nie przeszkadza temu, że administracja jest aktywna i sama inicjuje część swoich zadań i działań. Pojęcie kompetencji administracyjnej zawiera w sobie obowiązek korzystania z tej kompetencji.

8.    Administracja publiczna organizuje życie społeczne na terenie, który podlega jej kompetencji. Ceiem administracji jest realizowanie potrzeb społecznych, a prawo dostarcza jej środki i jest granicą, której nie może przekroczyć.

31


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
6)    wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz
Koncentracja i dekoncentracja Koncentracja polega na tym, że w danej dziedzinie administracji public
od semestru letniego 2011/2012specjalność: Administracja publiczna 1.    Pojęcie,
5 (1781) 100 Administracja publiczna- pojęcia i problemy podstawowe 2. Funkcje administracji publicz
skanuj0113 (7) 121 część tych kosztów. .Są to usługi administracji państwowej centralnej i lokalnej,
skanuj0068 (47) Skuteczność metod wychowania Ogólna charakterystyka metody modelowania się nimi — ta
skanuj0075 (14) 83 Także polityka interwencyjna rządu, poprzez ustalanie administracyjnych cen. poda
skanuj0113 (7) 121 część tych kosztów. .Są to usługi administracji państwowej centralnej i lokalnej,
P1080742 6. Naczelnym organem administracji państwowej w dziedzinie obronności państwa jest: a) Prez
społeczne. Stopień rozwinięcia administracji publicznej zależał od ustroju danego państwa, im było
GIODO: -kontrola państwowa, niezależna od podmiotów administracji publicznej -z jednej strony jest t
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie wychowawczej, a także wskazały na potrzebę ciągłego

więcej podobnych podstron