skanuj0009 (47)

skanuj0009 (47)



27


ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE

w pracach gospodarstwa. Mogą to być zwykłe, proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy rolniczej. Można popracować przy sianokosach, zbiorze warzyw, brać udział w orce, pomagać przy wypasie krów lub kóz. Często gospodarstwa serwują tzw. zdrową, ekologiczną żywność. Przebywający na łonie natury goście mają okazję do niemal całkowitej integracji ze środowiskiem naturalnym. Agropensjonaty rozszerzają także swoją ofertę np. o specjalne apartamenty z baldachimem dla nowożeńców. Jednak do najczęściej oferowanych atrakcji poza zdrową żywnością należą: ogniska, grillowanie, pokazy wypieku chleba, wyrobu sera oraz pokazy twórczości ludowej, wypożyczanie rowerów, grzybobranie, zimą kuligi, jazda konna, przejażdżki bryczką, obserwowanie przyrody, np. bocianich gniazd, i spacery po atrakcyjnej okolicy. Nie wystarcza już tylko świeże powietrze i bezpośredni kontakt z przyrodą. Duże znaczenie ma element miejscowego folkloru. Niektóre miejscowości reklamują tzw. folk wczasy, podczas których można się nauczyć lokalnego rzemiosła.

Turystyka motywacyjna - jest nowoczesną formą zarządzania firmą, polegającą na organizowaniu wyjazdów dla pracowników. Wyjazdy te traktowane są jako rodzaj nagrody lub zachęta do lepszej pracy. Często wyjazdy mają charakter integracyjny. Podczas wyjazdów motywacyjnych zwykle jest bardzo bogaty program obejmujący zarówno zwiedzanie, jak i rozrywkę, wypoczynek oraz integrację w formie zabawy. Istnieje bardzo dużo form i sposobów zagospodarowania czasu wolnego podczas tego typu wyjazdów. W literaturze i języku branżowym wyjazdy motywacyjne przyjęto określać mianem incentive lub turystyki stymulacyjnej. Istotnym walorem turystyki motywacyjnej jest fakt przebywania poza stałym miejscem pracy osób, które w firmach funkcjonują w innych układach i zależnościach służbowych, podczas wyjazdów dochodzi często do odwrócenia piramidy społecznej. Wyjazdy motywacyjne organizuje się zwykle poza szczytem sezonu, co przyczynia się także do łagodzenia niekorzystnego dla gospodarki zjawiska sezonowości. Podróże motywacyjne znajdują swoje potwierdzenie szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych.

Celem wyjazdów motywacyjnych jest wzmocnienie więzi z macierzystą firmą, integrowanie się z zespołem pracowników, zdobycie wiedzy i doświadczenia, kształtowanie kultury organizacyjnej i wizerunku firmy, rozbudzenie zapału do działania, zmotywowanie do ambitnych przedsięwzięć oraz uodpornienie na działania konkurencyjnych firm.

Turystyka socjalna - ta forma łączy w sobie wiele różnych rodzajów turystyki. Polega na finansowaniu lub częściowym dofinansowaniu wyjazdów pracowników lub ich dzieci np. na obozy i kolonie. Pomoc może się przejawiać także w subsydiowaniu lub udzielaniu preferencyjnych pożyczek. Dofinansowywane mogą być wyjazdy na wczasy, ale również zakup sprzętu turystycznego i rekreacyjnego. Celem takiej pomocy jest umożliwienie wyjazdów rodzinom o najniższych dochodach. Działalność socjalną dla najuboższych prowadzą poza zakładami pracy także stowarzyszenia, fundacje, parafie oraz inne organizacje i instytucje. W rozwoju turystyki socjalnej dużą rolę może odgrywać polityka państwa. Jednak zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i mających kłopoty gospodarcze obserwuje się zjawisko marginalizacji turystyki socjalnej.

Turystyka biznesowa - uważana jest za jedną z najbardziej dochodowych form turystyki. Definicje turystyki zwykle wykluczają podróże w celach handlowych, biznesowych i w interesach. W potocznym rozumieniu turystyki również wyjazdów w interesach ludzie nie zaliczają do turystyki. Jednak biorąc pod uwagę przemieszczanie się, korzystanie z typowej infrastruktury i zagospodarowania turystycznego, należy i tego typu wyjazdy objąć w szerokim tego słowa znaczeniu mianem wyjazdów turystycznych.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0007 (47) — 25 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE interesujących form, skał, minerałów, ukształtowania
52771 skanuj0011 (47) 51 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE3.5. ZARYS HISTORII PIŚMIENNICTWA TURYSTYCZNEGO I
skanuj0009 (446) — 107-** ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE kultury, ośrodkach sportu i rekreacji, muzeach, s
skanuj0009 (448) — 85 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE Napięcia, konflikty, toczące się wojny, a także zam
skanuj0011 (406) — 109 ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE Turystyki w Lublinie, Warszawskiej Izby Turystyki, W
skanuj0011 (407) — 97 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE7.5.6.    Usługi towarzyszące Do usłu
skanuj0011 (408) — 71 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE Wbrew pozorom terroryzm nie narodził się kilka, kil
skanuj0015 (30) — 113 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE i szczegółowego zakresu obowiązków i uprawnień spec
skanuj0015 (337) —139 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE W 2008 roku Polacy uczestniczyli w 7,6 min (wzrost
skanuj0015 (339) — 75 ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE5.13. WPŁYW I ZADANIA MEDIÓW Jak już wspomniano, donie
skanuj0017 (28) — 115 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE zamieszczone zostały założenia przedstawione przez
skanuj0019 (25) — 117 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCEStabe strony: •    słaba pozycja konk

więcej podobnych podstron