skanuj0015 (12)

skanuj0015 (12)



AUcrimlywę (nazywaną toi alternatywą zwykłą czy nierozłączną) charakteryzuje następująca matryc*

p

pvq

1

i

1

1

0

1

0

i

1

0

c

0

Jak wkład 7. matrycy, altemmywa (zwykła) Jem prawdziwa wtedy i tyłto wtedy, gdy przynajmniej jeden /. jej członów je*t prawdziwy. Natomiast alternatywa jest fałszywa wtedy I tylko wtedy, gdy obydwa jsj człony mi fobzywe. Odpowiednikiem fimksora alternatywy w języku potocznym może byd spójiik „lub" (oraz jrgi > synonimy, np. „bądź” czy ^alboj, pod wurankfam że zwiążemy z nim określone wyżej znaczenie, czyli io będzie to Jub" w sensie: przynajmniej jedno z dwojga (zbliżone do be.    np- Jsśli powiem koledze

„Odwiedzę cię w sobotę lub lodwfcdzę dę| w niedzielę'’, to dotrzymam słowa (czyli alternatywa ta będzie prawdziwa) zarówno wtedy, gdy zajdę do niego tylko W sobotę, jak i wtedy, gdy zajdę tylko w niedzielę, jak też wtedy, gdy /.robię to i w sobotę 1 w niedzielę. Nie dotrzymam natomiast obietnicy (ta al-icruaiywii będzie Aibwywa) wtedy i tylko wtedy, g<ly nic odwiedzę go aui w sobotę, ml w niedzielę.

Implikację określa następująca mali ycn:

p

Q

. p-+q

1

I

1

0

i

0

0

t

1

0

0

1

W odnUnieaiu od keniunkeji. alternatywy I równoważności (oraz wieki innych Itanktotów dwuarg-ntentowydi). przy iiuplikncp istotna jesi kakjm&Ć argumentów. PfcCWWy (występujący w języku symbolicznym przed znakiem implikacji) nazywa się poprzednikiem, dmgi (w znakiem) następnikiem implikacji.

Zgodnie z matryc*, inflikacn jut fałszywa w jednym tyłku przypadku, nłouwkk wtedy i tylko wtedy, gdy jej popr/nte* jest prawdziwy, a jej następni: Unywy. We wszystkich pozostałych przypadkach iepliJucji ptpn-wdzhra. A rasem implikacja p -* ą jest cównonucma tc stwierdzeniem. te ak jest tak. tft zarazem: p i r.b q. Można te ujęć w następującej defaiejk p -* q-xa -<p a -q)

Analtnijąc lny pozostałe przypadki. łatwo zauważyć, >c prawdziwa jest każda ImpUknoJt o fałszywym poprzedniku (niezależnie od wartości jej następnika), juk toż. każda implikacja o prawdziwym następniku (niezależnie od wartuje! JcJ poprzcdulka). A żalem implikacja jut prawdziwa wtedy i tylko wkuły, gdy jej poprzednik Jest ftdszywy lub jej następnik Jest prawdziwy. Można więc sformułować takie ma typującą dc liniej; fuuktora implikacji: p -» q =df ~P v q

Odpowiednikiem funkkxa implikac ji w języku potocznym jest spójuik okruu warunkowego JetelL, ta." (oraz jego ayuuniniy), wzięty jednak w takim /nac/enlu, nu jakie wskazuje matryca 0 pr/edstawkinc wyżej definicje). Kleiły np. ambitny ojciec powie do syna koriczuccgo Asm* klasę „leżeli będziesz uilul świadectwo l wyróżnieniem. 10 dosianicsz motocykl", lo syn może się czuć oszukany tylko wtedy, gdy nic dostanie motocykla, mimo żc miał świadectwo z wyróżnieniem. W pozostałych tr/ccłi przypadkach, a więc: gdyby nut wyróżnienie i doatuł motocykl, gdyby nie miał wyróżnienia i nie dostał motocykla, jak również wtedy, gdyby ak miał wyróżnienia, a mimo co dostał motocykl, iopiktep ta będzie prawdziwa. Ta ostatnia sytuteja, chociaż tarte się kotml wydać zaskakująca, nie daje podstaw do stwierdzenia, te ojciec nic dotzyani obietnicy, posiadłair bowiem świadectwa z wyróżnieniem postawiono zorało jako warunek wystarczający, a sic jko warunek jednocześnie niezbędny. A zatoń ojciec nie złamałby danego słowa, gdyby doi synowi motocykl z jdckiił innych względów.

Należy pumiętać, te spójnik implikacji jut fon które m eksteiujonulnyiii, natomiast w języku potocznym bardzo często używa się spójnika .jeżeli.... lo.-" fi jego synonimów) w znaczeniu „z tego, tc... wynika to, te**, czyli w sensie infcrojunrćnyiit Otóż Implikacja jest erynii różnym od wynikania, inkno tc pozostaje z nim w blidcun związku. Zntsc, jeżeli jsst prawd*, lo z Z| wynika Zł prawdziwa jest impLłacja: JcbS Zi, lo Za". Ak una prawdziwość U;> pHuKji nic wystarcza do tego. aby między poprzednik tan a następoftiea: za-diodzflo wynikanie; Mezbędny jest ja do togo jaktt rwigick rałędzy tym.

57


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0004 12 Wstęp nazywa siebie Wilkołakiem. Wykorzystywał on starannie wypracowaną metodę wpływan
skanuj0004 12 Wstęp nazywa siebie Wilkołakiem. Wykorzystywał on starannie wypracowaną metodę wpływan
skanuj0151 (12) Podsumowanie Na zakończenie ćwiczenia można zadać uczestnikom m.in. następujące pyta
85409 skanuj0151 (12) Podsumowanie Na zakończenie ćwiczenia można zadać uczestnikom m.in. następując
85409 skanuj0151 (12) Podsumowanie Na zakończenie ćwiczenia można zadać uczestnikom m.in. następując
skanuj0023 Podobne słowa Odpowiedz na pytania i wskaż odpowiedni obrazek nazywaj ac Basia koza Czy K
skanuj0000 (12) Jak rozpoznać, czy dziecko sięga po narkotyki W czasach, gdy narkotyki docierają wsz
63674 skanuj0065 (12) 20 zmian w świecie pojawia się niepewność co do tego, czy w ogóle istnieją wła
skanuj0018 (12) SPOiSTOSC KLASY SZKOIAEJKoanineypo&loici Nazywana niekiedy spójnością, /wartości
skanuj0009 12 Dziewiąte ćwiczenie - poprawiające ukrwienie głowy - Należy spleść ręce na karku, unie
skanuj0011 (216) I go wdbec Uciekła mi przepióreczka czy tCCbczkoWlH go dokończenie-adaptacja Grzech
skanuj0012 —    odrzucenie przez partnera, —    przeniesienie na partn

więcej podobnych podstron