skanuj0002

skanuj0002



ANDRZEJ PITRUS

-    Oczywiście.

-    Żartowałem. Nie musiałem o to pytać...

-    Moje filmy nie są dokumentami, ale zapewne utrwaliły jakiś konkretny czas tak, jak ja go widziałem.

-    Czy czuje się Pan w jakikolwiek sposób związany z ideą kina eseistycznego? Takiego, jakie realizuje np. Chris Marker?

-    Nie. Uważam, że Marker jest znacznie bliższy kinu dokumentalnemu.

-    Czy możemy porozmawiać o Pańskich dziennikach? Wiem, że zaczął Pan pisać w wieku sześciu łat. Jednak tom „Nie miałem dokąd iść " nie obejmuje tego okresu.

-    Wcześniejsze zapiski zaginęły. Uciekając z Litwy, musiałem „pochować” je w ziemi. Dziś nie ma po nich śladu. To, co się zachowało, to zapiski z okresu po opuszczeniu Litwy.

-    Opowieść o życiu Jonasa Melcasa inywa się, zanim pokazał Pan swój pierwsi)' film.

-Tak. Ale pracuję nad dalszym ciągiem. Będą jeszcze dwa, a może nawet trzy tomy.

-    Podczas wczorajszej konferencji powiedział Pan, że czuje się Litwinem i nowojorczykiem. Ale Amerykaninem nie.

-    Moje życie w Stanach Zjednoczonych jest związane z Nowym Jorkiem, który świetnie znam. Nie mogę tego powiedzieć o Ameryce. Nie.znam jej. Byłem tu i ówdzie, ale najwyżej kilka dni. Tak jak teraz w Krakowie.

-    Podkreśla Pan swój związek z Litwą. Jednak Pana twórczość jest związana z USA. Więcej - stal się Pan najważniejszą postacią artystycznego kina w tym kraju. Sandor Marai, inny wybitny emigrant mieszkający w Stanach Zjednoczonych, nigdy nie stal się częścią kultury kraju, w którym zamieszkał. Pisal wyłącznie po węgiersku. Także zresztą „Dzienniki".

-    Nie znam niestety twórczości Sandora Maraiego.

-    On twierdził, że pisarz nie może zrezygnować ze swego języka.

-    Chyba nie różnimy się tak bardzo. Ja nadal piszę po litewsku. Kilka miesięcy temu ukazała się moja książka napisana w ojczystym języku. W ten sposób piszę moje wiersze.

-    Ale nie zaprzeczy Pan, że jest Pan też częścią kultury amerykańskiej?

-    Nie jestem. Nie jestem częścią kultury amerykańskiej. Jestem częścią światowego kina. To MOJE kino. Może gdybym związał się z Hollywood... Ale nie zrobiłem tego, czuję się zatem częścią międzynarodowej społeczności twórców.

/


■    f A nJ

fflM rrO-CtO^cS

YS&LPr

$Tą 4*7A


AtV I ję-4? L06 M

" l^SrhTHCl e. ,

U .


-    Zgadza się. Archiwum powstało w okresie, kiedy kino awangardowe koją- | rzyło się z Ameryką. Wtedy to Nowy Jork był stolicą takiego filmu. Wcześniej, j

I w latach 20., awangarda skupiała się we Francji i Niemczech, w USA była natomiast dość słaba. Przeniosła się tam dopiero w latach 50. i 60. Dziś nie można już wskazać światowej stolicy sztuki. Ona jest wszędzie: w Nowym Jorku także, ale również w Londynie czy Tokio.

I

|

-Jako artysta, ale także pizyjaciel, byI Pan związany z artystami reprezentującymi bardzo różne grupy i kierunki współczesnej sztuki. Czy czuje się Pan szczególnie związany z którymś z nich? Czy byl to Fhacus, czy Andy Warhol i jego Factory?

-    Nie mam faworytów. Pracowaliśmy razem, ale George Maciunas (założyciel Fluxusu, także pochodzący z Litwy - dop. A. P.) i inni byli przede wszystkim bliskimi mi ludźmi. Oczywiście także współpracowaliśmy. Organizowałem np. pokazy niemal wszystkich filmów Warhola.

-    Jak ocenia Pan wkład tego artysty we współczesną sztukę? Ja odnoszę wrażenie, że w wielu aspektach jest on źle interpretowany.

-    Andy był jednym z wielkich twórców kina...

-    Warhol powiedział kiedyś, że lepiej się o jego filmach rozmawia, niż ogląda. Czy zgadza się Pan z tym poglądem? Miał wtedy na myśli „konceptualnywymiar swoich prac.

-    Nie wierz artystom! Nie wiedzą wiele o swojej sztuce. Dla mnie jego kino jak najbardziej jest przeznaczone do oglądania.

-    W naszej wcześniejszej rozmowie porównaI Pan swojefilmy do książek, które można przeczytać od początku do końca, ale można po nie także sięgnąć, by przypomnieć sobie wybrany fragment. To bardzo trafne spostrzeżenie, bo większość Pana prac to filmowe dzienniki składające się z mniejszych fragmentów.

-    Filmowe dzienniki nie różnią się w tym zakresie bardzo od ich literackiego wariantu.

—    Z drugiej strony uważa Pan jednak, że miejscem, w którym powinno się oglądać filmy, jest kino. To nie sprzyja tego rodzaju „lekturze". Zwykle oglądamy film w całości.

-    To prawda.

- Czy zatem bliska jest Panu idea wykoizystana w „Empire" Andy'ego Warhola? Ten film miał być jak obraz, obecny w naszym otoczeniu przez całą dobę. Tak, by widz mógł w każdym momencie na niego spojrzeć.

-Zapewne nie ma jednego idealnego sposobu oglądania filmu. Czasem sprzęt jest kiepskiej jakości. Także inne formy sztuki można eksponować w różnych warunkach. W latach 70. Peter Kubełka wymyślił nowy rodzaj kina, który nazwał in-visible cinema. Wszystkie ściany, sufit i podłoga były w nim czarne, a widz został

"tiOAj, COi^A/OcV\<Jj

X eJ I —


rJL,



enoto\\)tVM

fot ^V\/U

H^oU. |v^vcXi-

f


uM/vIgC)

d)0u?ioV


f


0 c


a

•Ż>\s\ylA


~L



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0110 (21) 228 a mianowicie Romów. Nie jest to jednak współczesna opowieść lecz epicki, history
58803 skanuj0069 ści w tym zakresie intencjonalnej. Nie oznacza to bynajmniej, aby procesy te od sie
140 RECENZJE, OMÓWIENIA. NOTY oczywiście nie wystarczyły na to, by autor nie musiał dokonać daleko

więcej podobnych podstron