0121

0121



106


Wytwórczość czasów dawniejszych.

się cztery otwory, do których wprowadzone są dmuchawki, piąty otwór, zalepiany stosownie do potrzeby gliną, służył do usuwrania przez niego zebranego w dole pieca żużla.

Widoczne w planie cztery rury dmuchawkowe były zaopatrzone taką samą ilością miechów, które wdmuchiwały silny prąd powietrza do pieca dla przyśpieszenia procesu wytapiania. Miech taki składał się z dwóch naczyń glinianych, obciągniętych skórą, których wyloty okrągłe łączyły się w7 jedną rurę, prowadzącą powietrze do pieca.

Powietrze, znajdujące się w glinianych blizko siebie stojących naczyniach, jest z nich wypychane przy pomocy naciskania wydętych skór, rozpostartych nad górnym otworem i wdłaczane do rury, w której łączy się w jeden prąd wspólny. Wszystkie pokolenia murzyńskie używają podobnych przyrządów do rozżarzania ognia w kowalskich ogniskach; wszelkie zmiany, jakie się w innych miejscach spotykają, tak co do kształtu tego aparatu jak i materjału używanego do wyrobu są bardzo nieznaczne, ograniczające się do drobnych szczegółów. Niedogodności łączenia obu zmieniających się prądów powietrza w jeden zapobiegać powinien zatwór albo klapa, których to jednak urządzeń narody murzyńskie wcale nie znały. Pewne próby zastosowania podobnego przyrządu, jakkolwiek bardzo niedokładne, były jednakże zaznaczone: urządzano bowiem małe otwory w skórach miecho-wych w środku lub przy osadzie, które były zamykane lub otwierane palcami stosownie do potrzeby.

Miechy kowalskie u starożytnych egipcjan dostarczały prądu powietrza do ognisk stale przez dwie rury, jak o tern przekonać się można z malowideł ściennych, zachowanych wr Tebach; miechy były ustawiane parami i jedne były przyciskane ciężarem ludzi, drugie jednocześnie za pomocą sznurów podnoszone do góry. Wątpliwem jednak jest, czy były zaopatrzone w klapy powietrzne, podobne do dziś używanych; sądząc bowiem z podwójnych rur, można prędzej przypuścić, że takiego urządzenia nie posiadały.

Kowale z Bongo jako kowadła a także i jako młoty używali zwykle gładkich kamieni gnejsowych lub krzemiennych, odpowiednio obrobionych. Nie były jednak zwykle osadzane na trzonkach, gdyż je zastępowała przy tych niezdarnych narzędziach jedynie ręka kowala. Jako obcęgi służyły im świeże, rozszczepione gałęzie młodego drzewa, ściskane za pomocą pierścienia. One ułatwiały wydobywanie rozpalonej do czerwoności masy z ogniska i podtrzymywały ją podczas kucia. Oprócz małych noży, służących do wyrównywania brzegów i wykonywania delikatnych kolców i haczyków do strzał i włóczni, kowale z Bongo, nie znają innych narzędzi. Zupełnie podobne obcęgi zauważył Speke u plemienia Wanyamuesi. „Przy obrabianiu delikatnych przyborów żelaznych posługiwano się małem kowadełkiem, którego używano czasami jako młota11. W Afryce żelazo na wyrób broni, lub pieniędzy, mających kształt rydla lub grotu włóczni,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
* t * ] ()g    Wytwórczość czasów dawniejszych. Niedaleko od tych miejsc, w których
55052 skanowanie0018 W obu metodach nauczania pojęć wyróżnia się cztery fazy, według których prowadz
♦ 110    Wytwórczość czasów dawniejszych. Zbliżyliśmy się więc już nictylko do
I* * . * * . .V fi Wyprawa skćr u Lapończyków.Wytwórczość czasów dawniejszych. H kazanie się
107 Wytwórczość czasów dawniejszych. obrabiano kamiennemi miotami na kowadłach kamiennych. Podobne
I I 109 Wytwórczość czasów dawniejszych. łączeniu rur ołowianych: rozszerzali, mianowicie jeden
18 Wytwórczość czasów dawniejszych. pożywienia i dzielenia na kawałki w porównaniu z przyrządami,
11399 kem53 Hjuki 106 z niewiast i wtedy dowiedział się o —> Sigr-linn. Do jej ojca, króla Swafal
IMG201202146 koszt wytworzenia - koszty dające się bezpo&r. przypisać do danego produktu oraz
Jeżdze motorowerem Komar6 W przypadku naszej prądnicy zachodzi zjawisko poruszania się magnesów w s
wśród ludzi jest nierówna, ale natura kieruje się niezmiennymi prawami, do których ludzie mogą zaada
14    Wśród programów użytkowych wytó/nu się pakiety narzędziowe do których
ADRESACI PRZEPISÓW PRAWA Adresatami przepisów prawa nazywa się te podmioty, do których: -

więcej podobnych podstron