019701

019701



356

nościach narządów ustroju, zaburzenia zwiększają się, a koniec zbliża.

Jeżeli choroba jest w początkowym okresie, wówczas łatwo ją wyleczyć, gdyż ustrój jest jeszcze dosyć silnym do wyrzucenia ze siebie chorobliwych mater\7j, przy pomocy silnych rozpuszczeń. Im prędzej dokonywać się będzie wymiana materyj, t. j. im prędzej wydalimy z ustroju zużyte i chorobliwe pierwiastki, a im lepszego dostarczymy mu pożywienia, tern prędzej zwalczymy chorobę. Najpierw więc przywrócić trzeba normalne czynności w ustroju, powiększyć ciepłotę naturalną, i wzmocnić narządy; wtedy zjawi się wkrótce dobry apetyt, silna transpiracja i ogólne wzmocnienie. Polewania górne pobudzają ustrój do większej czynności, dodają sił, i wydalają szkodliwe materje. Polanie ud wzmacnia w ogóle, a dodaje sił nogom. Zabiegi te usuwają z wątlenie i z dwóch stron walczą przeciw chorobotwórczej materji. Gdy polanie ud i górne dobrze poskutkowało, wtedy półkąpiołki wzmocnią jeszcze lepiej brzuch, pobudzą go do sprężystej czynności, i powiększą naturalną ciepłotę. Polanie ple ców wreszcie pomaga do wydalenia złych mater}7] z ciała, i przywraca porządek w ustroju. Następnie starać się trzeba o dobre trawienie, i należyte wydalenie materji chorobotwórczej. Herbata z piołunu, centurji i szałwji wzmacnia żołądek, i poprawia krew. Tormen-tilla (kurze ziele) i korzenie dzięglu rozpuszczają i wydalają złe materje. Najlepszym wreszcie środkiem do wzmocnienia rozpadającej się chaty, i stężenia kości jest proszek kościany, o którym czytaj „Moje leczenie wodąu str. 123 i 124. — Także herbata z kory dębowej wzmacnia cały ustrój, ale upominam, aby nie pić jej często, bo sprawia zatwardzenia.

Nie trzeba sądzić, że chorobę tę można wyleczyć w kilku lub kilkunastu dniach. Najpierw zapytajmy: kiedy rozpoczęła się choroba? Często zarodek jej od lat pięciu lub dziesięciu gnieździł się w ciele, aż zwolna szerząc spustoszenie doprowadził do ostrego wybuchu.

Wiąd pacierzowy sprowadza często uporczywe z a-twardzenia, i zuburzenia we w ydzielaniu moczu. Stolec uregulujesz, jeżeli sumiennie będziesz zażywał co pół godziny łyżkę wody. Zamiast wody możesz zażywać słabą herbatę z piołunu, albo piołun i wodę na przemiany. Jeżeli to nie wystarczy, wówczas pomoże ci, gdy siedzieć będziesz codziennie raz lub dwa razy przez 10 minut na płótnie złożonem w kilkoro, a zamaczanem w zimnej wodzie. Korzystnie działa także okład dolny, gdyż odejmuje gorączkę, i pobudza brzuch do raźniejszej czynności. Bierze się go dwa lub trzy razy w tygodniu; gdy stolec jest już regularny, zaprzestać okładów. Celem uregulowania moczu, robi się okład gorący z odwaru skrzypu na pęcherz moczowy; pije rję także herbata ze skrzypu i rdestu, lub silna herbata ze słomy owsianej; trzy łyżki zażywać trzy razy dnia. — Właściwe tej chorobie boleści, nie są stałe i ciągłe, ale chwilowe i nerwowe, niby iskra elektryczna przenikają ciało, przenoszą się z jednego miejsca na drugie, atakują zaś najczęściej nogi. Przeciwko tym bolom przekonałem się, że skutkuje najlepiej nacieranie nóg kilka razy dziennie odwarem z arniki, gotowanej w połowie z wodą a w połowie z octem.

Przybył do mnie panisko liczący lat czterdzieści; chwiał się jak pijanica, i kosztowało go dużo trudu, aby na ulicy utrzymał się jako tako; gdy zaś szedł czas dłuższy, a nie znalazł oparcia, upadał na ziemię. Był bardzo wychudzony i pozbawiony sił. Ciepłoty naturalnej prawie nie miał, nie mógł sypiać, a przed wodą czuł wstręt i przestrach. Kilku specjalistów i znakomitości lekarskich, zgadzało się w orzeczeniu, że jest to wiąd stosu pacierzowego w najwyższym stopniu. Żona towarzyszyła owemu panu. gdy przyszedł do mnie, i najpierw zwróciła się do mnie z zapytaniem, czy stu-djowałem medycynę. Odpowiedziałem riNie!“ „Czy Jegomość może odważyć się leczyć mego męża, który jest największym moim na świecie skarbem‘?u pytała dalej: „My jeździmy już przez lat 10 od jednej znakomitości lekarskiej do drugiej, ale doktorskie zakłady nie pomogły dotąd nic. Wszyscy nakoniec uznali go za nie-wy lec żalnego i kazali opuszczać swe zakłady. Z miłosierdzia przywiozłam swego męża tu, ponieważ ma on nadzieję, że może mu Dobrodziej coś pomoże. Zostanę tu na próbę przez pięć dni; zobaczę, zarezykuję. ..


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
019701 B22Polanie błyskawiczne 1). Fig. 1. Strumień polania błyskawicznego jest wązki, gdyż daje si
019701 B22Polanie błyskawiczne 1). Fig. 1. Strumień polania błyskawicznego jest wązki, gdyż daje si
PIC 0197 r; rujusSIT. 1.    Odparowania materiału osadzanego. 2.    Pr
Zdjęcie 0197 TRUDNOŚCIWYCHOWAWCZE <frO TRUDNOŚCIACH WYCHOWAWCZYCH MÓWIMY WTIOYOOY * rachowan
:o .<*. .m> !9
Cim F 4077 0197 381 oS« i!pmlttn/cap.8<5. plafFrjcch/ w piltildd)/y w in* (jych rjecjdd) bai*c /

więcej podobnych podstron