0389

0389



374


STEFAN; WŁODZISŁAW; KUNEGUNDA.


VIII. 1-3.


one ze sobą łączą. Zupełnie tak samo w przytoczonej na wstępie zapisce z r. 1274 fakt zajęcia Krakowa przez Łokietka połączony jest z wiadomością o śmierci Stefana. Nie można tedy wątpić, że w obu wypadkach chodziło o tę samą osobę.

Wiadomość, że ów zmarły syn pochowany został u Franciszkanów krakowskich, wskazuje na to, że śmierć jego nastąpiła w czasie, kiedy Łokietek dzierżył już Kraków, nie można jednakowoż powiedzieć na pewno, czy się to stało dopiero po 4 sierpnia 1306 r., t. j. po śmierci Wacława III, albowiem jeszcze przedtem, a mianowicie już 15 maja t. r.ł) spotykamy Łokietka w Krakowie.

W Rocz. Małop. kod. Król.1 2), zapisano pod r. 1328: Filius Wladislai moritur. Jest tu mowa o tym samym Stefanie; odmienna o kilkadziesiąt łat data ma swe źródło w bałamutnej chronologii, jakiej ten kodeks używa. O zajęciu Krakowa przez Łokietka po śmierci Wacława mówi tenże kodeks w bezpośrednio poprzedniej zapisce, również pod r. 1328.

2. Włodzisław.

Rocz. Małop. w kod. Kurop.3) zapisuje pod r. 1312: Eodem anno Wladislaus ducis Wladislai filius obiit et aput Fratres Minor es sepellitur. Nie można rozstrzygnąć na pewne, czy wspomniany tu zgon Wło-dzisława nastąpił r. 1312 czy też 1311, początkowe bowiem słowa niniejszej zapiski eodem anno odnoszą się do wypadku bezpośrednio przedtem w roczniku tym opowiedzianego, t. j. do buntu Krakowa przeciw Łokietkowi. Bunt ten umieszczony w roczniku wprawdzie pod r. 1312, w rzeczywistości jednak zdarzył się r. 1311 4).

Zapiska o śmierci Włodzisława powtórzoną jest także w kod. Król. Rocz. Małop.3), tutaj jednak, jak cały szereg innych faktów, pod błędną datą 1330 r.

Są to jedyne wiadomości, jakie o niniejszym Łokietkowicu przechowały się w źródłach. Nie ma podstawy do określenia ani daty jego urodzin ani stosunku wieku do rodzeństwa.

W dokumencie z 21 lutego 1312 r.6) Jadwiga Łokietkowa nadaje rozliczne przywileje miastu Sączu, za to, że dochowało wierność rodzinie książęcej w czasie, kiedy Kraków i jego mieszczanie a consorte nostro carissimo et a nobis p u er i s que nostris recesserunt. Żył już wtedy Kazimierz Łokietkowic (VIII. 6.), ale widocznie rozumiany tu jest i niniejszy Włodzisław, który, o ile z porządku zapisek wt Rocz. Małop. wnosić można, zmarł dopiero po buncie krakowskim. Oczywiście, wzmianka powyższa dotyczyć może także jednej lub dwu córek Łokietka (VIII. 4. 5.).

3. Kunegunda.

Chroń, princ. Pol 7) stwierdza, iż jedną z córek Łokietka była księżna świdnicka, matka Bolka II, ostatniego księcia świdnickiego, tudzież Henryka II, księcia jawmrskiego i lubawskiego. Tę samą wiadomość podaje także Rodow. książ. poi.8), mylnie jednak nazywa pierwszego jej syna literą M., która zresztą może być tylko dowolnie obranym znakiem na oznaczenie osoby nieznanej z imienia autorowi tego zabytku. Ojcem Bolka II i Henryka II, a zatem także mężem owej Łokietkówny, był Bernard, książę świdnicki. Zapisując wiadomość o jego śmierci pod r. 1326, Kalend. Włocł.9) nazywa go zięciem (gener) Łokietka. Janko z Czarnk.40) podaje, iż w chwili śmierci Kazimierza W. znajdował się w Krakowie ks. Włodzisław opolski, zrodzony ex filia sororis reyis prefati (Kazimierza); w istocie Bernard świdnicki miał córkę Elżbietę, wydaną za Bolesława II, księcia opolskiego, ojca wspomnianego przez Janka Włodzisławm41). Bernarda syn, Bolko II świdnicki, nazwany jest w dokumencie Kazimierza W. z r. 134812) nepos noster dilectus, a Benesz z Weitm.13) nadmienia,

1

Kod. dypl. Matop. I. nr. 135. — 2) Mon. Pol. III. 189. — 3) [bid.    III.    188.    —    4)    O szczegółach    i dacie por.

2

Caro,    Gesch. Pol. II. 57. — 5) Mon. Pol. III. 189. — 6) Kod. dypl.    Pol. III. nr. 75. — ")    Mon.    Pol. III. 512.    —    8) Ibid.

3

III. 283. — 9) Ibid. II. 943. — 10) Ibid. II. 636. — H) Grotefend,    Stammtafeln    IV.    nr. 12.    VI.    nr. 2. 11. —    12)    Pelzel,

4

Gesch.    Karl IV I. Ukdbuch nr. 170. — 13) Emler, Font. rer. Boh. IV.    495.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
374 STEFAN; WŁODZISŁAW; KUNEGUNDA. VIII. 1-3. one ze sobą łączą. Zupełnie tak samo w przytoczonej na
64 Tworzenie świata Człowiek, który jest szlachetny, nie podkreśla, że jest szlachetny, zupełnie tak
IMGB58 (2) 274 FpdJmie warzyw 3—5 cm. tak Bby nie stykały się one ze sobą, a ich górna część wystawa
CCF20090225131 małe zbiorowości? W jaki sposób powinny się one ze sobą kontaktować? Jak łączą się o
18 BUDOWNICTWO nicznej (budynku użyteczności publicznej). Połączone są one ze sobą drzwiami
DSC03164 Uwaga. Zabawa ma nauczyć dzieci naśladowania zachowania srogM i kota, wtedy gdy spotkają si
DSCN6253 (Kopiowanie) Szczepienie udaje się nawet w przypadku roślin różnych gatunków, o ile są one
DSCN6253 (Kopiowanie) 235 235 Szczepienie udaje się nawet w przypadku roślin różnych gatunków, o ile
geometria obwód trójkąt I 2.3 Obliczanie obwodów figur geometrycznych Trójkąt Połącz ze sobą trzy
234 J. Tokar Składowe te pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach i mają wpływ na stosunek emocjona
Jak wiadomo, pojęcia kultury i języka pozostają ze sobą w ścisłym związku. Nie miejsce tutaj na rozw
Funkcje konstytucji. Konstytucja pełni rozmaite funkcje, które się ze sobą łączą i przeplatają w
19962 IMGv34 i które pozostają ze sobą w ścisłym związku, są ód siebie na-zależne. Należą do nich pr

więcej podobnych podstron