0012601

0012601



246

zwiększa, a pożądany skutek następuje w 1 lub 2 godziny po spożyciu. Najprzód objawia się wesołe usposobienie, potem twarz się zaczerwienia, a w końcu zupełnie jak spojony gorzałką człowiek się tacza, językiem nie może przeplatać i czasami traci przytomność, a gdy porcya była za nadto wielka, następują kurcze i śmierć.

Jednakże jak przy napojach rozpalających, przy narkotykach innego rodzaju, tak tćż i przy używaniu muchomora ludzie znają granicę, do którćj dojść można, ale którćj przekroczyć nie wolno pod karą śmierci z otrucia się, dla tego tćż do ostateczności rzadko, albo prawie nigdy nie dochodzi. Odurzają się oni, jak u nas pij a cy się upijają, i tylko zwolna dążą przez wycieńczenie sił i rozstrojenie nerwów do ciemnego grobu.

Ludzie pod wpływem muchomoru są bardzo pocieszni. Za nic nasi pijacy... muchomor upaja ich i rozwesela na swój właściwy sposób. Gadają i rozprawiają o rzeczach, na których się nie znają, a to tak zabawnie, że trzeźwy pękać musi od śmićchu. Śpićwają, podskakują, drepcą, a wszystko wesoło.

Tajemnicy natenczas żadnćj utrzymać nie mogą, owszem wszystko wygadają, a co więcćj, przyznawają się nawet do tego, czego nie uczynili, ani nawet uczynić nie mogli. To ostatnie jest dla nich niejakićm szczęściem, gdyż ludzie znając skutki muchomoru, nie wierzą ani przyzna-wającym się do winy, ani chwalącym "się z doka-zanych bohaterstw. Ztąd zdradzający własne tajemnice są pewni, że i tak im nikt wiary nie daje.

Osobliwie działa muchomor na wzrok. Upojony nie może np. przejść przez słomkę, bo mu się zdaje, że to wielka belka, a chcąc przez nię przejść, zasadzi się tak mocno, jakby chciał przesadzić przez najgrubszy pień drzewa.

Ostatnie własności, to jest zdradzanie tajemnic prawdziwych i nieprawdziwych, oraz przedstawienie się przedmiotów w zwiększonych obrazach, przypomina nam mimowolnie palenie niewiast w średnich wiekach, posądzonych o czary. Cioty te rzekome przez słomkę przejść nie mogły, a do winy z jak największą pewnością się przyznawały. Pod próg podkładano miotły, twierdząc, że ciota przez ni1: nie przejdzie. Jak łatwo więc być mogło, że kto niegodziwy, znając przymioty muchomora, odurzał nim niewiastę, na którćj chciał wywrzćć zemstę, a ta będąc pod wpływem grzyba trującego, przez położoną na próbę słomką przejść nie mogła i do bohaterskich harców szatańskich jak najszczerzćj się przyznawała.

Działanie muskaryny na tęczówkę oka i źrenicy, które ściąga, czyni człowieka krótkowidzą-cym i nie pozwala vvidzićć wyraźnie. Muskaryna działa więc wręcz przeciwnie atropinie, albowiem gdy ta źrenicę rozszerza, ona ją zwęża. Atropina


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image020601 Popławski Jan 18. Popławski Ludwik 67. Poti 60. Potocki hr., wojewoda 63. Potocki hr. A
j /j a rjŁ3 i ^ jA II^Hr w / 1 M~~~: ^M tr > ^ / 7
■ Ja W ■ i / r-^łi 1 f. ■ k "
HW Churchill W Druga wojna światowa,t I,ks 2 iminslon S.tHlRCHILL 3 W JA/ U j JA TOfWI I  &nb
JAK MOWIC O GRZECHU?13/05/2019 ks. dr Wojciech Węgrzyniak - UPJPll l^r* Hr hnh K    l
Wydolność organizmuparametry ją opisujące ^ HR - tętno, SV - pojemność wyrzutowa serca, CO - pojemno
Dreyer (30) 60 §11 Derlmperatiy „Wir mussen ... von jetzt ab bfter sehen!" - Ja, da hast du rec
IMAG0675 (2) Potockiego spotykamy ją tylko dwa razy, a i to użytą prawdopodobnie-dla rymu, pod czas
Sponsorzy2701 143 kazała hrabini Potocka, przynieść ją do sali i otworzyć. Cała była zapełniona
PICT2606 Uczony atettsz Potocki mówi winni Herram jA nowaoany Mmm* wytłum om wp» pot wwod wmnb płmrą
260787 INNA WERSJA8101 gaśnięciu rodziny Kalinowskich wszystkie ich dobra przeszły na hr. Potockic
fraszka 4 (FRASZKA) - FUROR POETICUS 233 Tendencje te obrazuje zwłaszcza twórczość fraszkopisarska W
Różanecznik katawbijski If JA W&r <3f&M ; a i **** * -.-V v .,- - iJ&nm ft Ks
tekst7 I Potockiego w dwóch tomach, wydany staraniem i z objaśnieniami Juliusza Klaprotha, „członka
słow010 Ryc. I. Jan Potocki (1761-1815). wicckicgo (1769-1827), Zoriana Dołęgi Chodakowskiego (1784-
ks7 ,dingYocabulary n and cH«W    ___ J(C

więcej podobnych podstron