0074

0074



65

Napór ze strony niemieckiej jest coraz silniejszy; miejsca opróżnione przez księży Polaków zajmują księża niemieccy, a gdzie oni się pojawiają, germanizacja następuje jeszcze silniej, jak tego mamy dowody w Złotowie i Krajence, gdzie proboszczami są gorliwi Niemcy. Większe niż dotąd zainteresowanie się społeczeństwa polskiego rodakami na Pograniczu jest rzeczą konieczną, i w interesie utrzymania polskości powinna być roztoczona nad nimi natychmiastowa pomoc oraz trwała i troskliwa opieka.

Lecz nietylko rodacy w Złotowskiem ponieśli krzywdę przez dokonaną zmianę granicy na odcinku Złotowa. Również Polska jako Państwo poniosła nieobliczalną wprost szkodę. Straciła przedewszystkiem tor kolejowy Piła—Chojnice. Kolej ta dla Polski • ma szczególne znaczenie gospodarcze i strategiczne. Jest naturalnym łącznikiem bocznych torów kolejowych Województwa Poznańskiego na Pomorze, a Piła ich zbiornikiem. Dla Niemiec tor ten nie przedstawia żadnej większej wartości, jest martwą koleją lokalną, podczas gdy dla Polski byłby koleją centralną. Pozatem tor ten po wybudowaniu projektowanej linji kolejowej Piła—Jastrowie—Peterswalde —Chojnice nie jest im wogóle potrzebny. Piła stanowi proste połączenie Lwowa, Krakowa, Katowic i Poznania z Gdańskiem. Dworzec kolejowy w Pile, przed wojną największy węzeł koncentracyjny na wschodzie Niemiec, stracił obecnie dawniejsze swe znaczenie zupełnie. Razem z torem kolejowym i dworcem ‘ straciła Polska miasto Piłę. W Pile znajdowały się największe na wschodzie Niemiec warsztaty kolejowe, dwie fabryki samolotów, wielkie hangary dla aeroplanów, hala dla okrętów powietrznych; dalej są fabryka mączki kartoflanej, kilka większych odlewni żelaza i inne poważne przedsiębiorstwa. Pozatem straciła Polska kwitnące miasta Złotów i Krajenkę z rozgałęzionym przemysłem i okolicznemi majątkami i lasami, należącemi do gałęzi domu Hohenzollernów, których wartość przekracza 50 miljonów niemieckich marek w złocie.

Lasy i majątki te stały się powodem targu, z wynikiem sprzedlaży za ich cenę rodaków złotowskich Niemcom. Dla zadokumentowania tego podaję niżej kilka artykułów, ogłoszonych w pismach polskich i zagranicznych w związku z zamiarem upaństwowienia tych majątków przez Rząd pruski z dniem 1. 3. 1921.

5


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wojciech Benisz sji społecznych ze strony grupy — jest to najistotniejszy element przestępstwa w ocz
Innym wyraźnym punktem krytyki ze strony Barbera jest kształt współczesnego kapitalizmu Amerykański
tpn 1 22488901 568 GEOGRAFIA FIZYCZNA ZIEM POLSKICH czyłoby, że ludność niemiecka jest tu w istoc
P1190039 że np. zwierzę jest o wiele silniejsze i zwinniejsze niż człowiek (to samo dotyczy zresztą
DSCN6246 (Kopiowanie) Biologia - repetytorium dla Kanuyuuiu* na OKaaemte maayezm W mian; wnikania wo
maszynie miałem nadzieje, że ratuję, chociaż cześć coraz szybciej umykającego czasu przez roztrwonie
Niektórzy nawet powiadają, że tysiące. A nie jest to wedle nazwa wymyślona przez ofiary. Tej na
P1020373 172 Danuta Moźdżeńska-Mrozek, Małgorzata Szylko-Skoczny coraz silniej, nic tylko przez dotk
47928 IMG37 (3) 9. proces kształcenia jest w coraz większym stopniu wspierany przez środki masowego
ScannedImage 65 niejsze dla naszych celów jest, iż podwojenie świadomości wywołane przez internaliza
stycznych). Możemy również powiedzieć, że podkultura dziecięca jest cłiyba jedynym miejscem, gdzie w
P1020373 172 Danuta Moźdżeńska-Mrozek, Małgorzata Szylko-Skoczny coraz silniej, nic tylko przez dotk

więcej podobnych podstron