0627

0627



627


PRAWDZIC.

Marcin był mężem uczonym, doctor utriusque juris, był archidyakonem gnieźnieńskim, krakowskim, łowickim kanonikiem, sekretarzem króla Stefana, człowiek był skromny, bogobojny, ten ustawicznie pisząc sprawy dworskie, suchotami umarł, pogrzebion w Łaszczowie z wielką żałością ojca i inszych ludzi.

Alexander syn wtóry tegoż Alexandra, mąż znaczny, ten pod Tczowem z kilkiem rajtarów mężnie czyniąc, kilka na placu zostawił zabitych, pod nim tylko konia zabito, i samego postrzelono przez zbroję, wszakoż nieszkodliwie, dodał mu sługa konia, zjechał z placu zdrowo, z pochwałą ludzi rycerskich.

Jan Łaszcz, trzeci syn tegoż Alexandra kasztelana czerskiego, podkomorzy bełski, starosta chełmski i tyszowiecki. Ten się naprzód naukami wyzwolonemi bawił, potem na dworze cesarza Ferdynanda był pacholęciem- Przyjechawszy z Niemiec, przy Jakóbie Uchańskim arcybiskupie gnieźnieńskim się bawił wielkim dostatkiem, tam naprzód był krajczym, a potem i podkomorzym. Gdy mu dano urząd podkomorski, przyjechał do ojczyzny, gospodarstwem się zabawił, r. p. znacznie służył, posłem na sejmy bywał. Ożenił się potem w roku 1573. Pojął Annę Wielopolską ze Gdowa starościną tyszowieeką, która pierwej'była za Strzałą. W interregna wiele r. p. służył, żadnej potrzeby albo zjazdu nie omieszkał niemałym kosztem, aż do elekcyi Henryka króla. A gdy Henryk ujechał z Polski, znowu interregnum, złożono elekcyą pod Warszawą, na której gdy mianowano królewnę Annę, a do niej Stefana wojewodę siedmigrodzkiego, posłało go wszystko rycerstwo z pośrodku siebie do królewny Anny, jeśliby na to przyzwoliła. Ta iż była zatrwożona, widząc rozerwanie między ludźmi, jednak za perswazyą tak jego jako i drugich, które był sobie sposobił, zezwoliła na tę nominacyą. Gdy to odniósł rycerstwu i panom onym co z nimi trzymali, potwierdzili to jednostajnemi głosy. Zatem szli do kościoła, już się prawie zmierzchało, dziękując Panu Bogu za dokonanie elekcyi. A iż niemała część rycerstwa i panów, którzy się byli udali za domem rakuskim, niezgodnie odjechali, oni złożyli sobie zjazd pod Jędrzejowem, stojąc mocno przy królewnie i wojewodzie siedmigrodzkim. Pod Jędrzejowem będąc, tam za wolą wszystkiego rycerstwa stanąwszy w kole, powiedział: Ktoby inszego pana wspomniał a nie tego, któregośmy pod Warszawą obrali i mianowali, jąwszy się za broń rzekł: tem będzie karan. Rzekł mu jeden z panów: Sam to od siebie tylko mówisz. Zatem krzyknęli drudzy: Wszyscy, wszyscy! I zatem ucichło, w zgodzie do Krakowa przyjechali.

Gdy naprzód królewna przyjechała, potem król, po koronacyi obojga, zalecając dobrze zasłużone, tam też i tego Łaszcza zalecili; za przyczyną Jana Zamojskiego podkanclerzego natenczas, dał mu król dożywocie na Tyszowcach, które był po żenie wziął. Był potem przy królowej krajczym, za przyczyną jej i już za zeszłemi laty ojca jego, dał mu król starostwo chełmskie. Zostawił z tą Wielopolską pomienioną syna Jana na ten czas tylko w piąci lat, drudzy młodo pomarli.

Drudzy Łaszczowie byli wieku mego, jako Tuczapscy, Marcin, który miał za sobą Niszczycką, Piotra wojewodzica bełskiego córkę, Paweł brat jego, mężowie sławni.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG?78 96 KRZYSZTOF TRYBUŚ prawdziwie sobą był w pamięci, w krainie wewnętrznej, owej Mickiewiczowsk
IMG?78 (2) 96 KRZYSZTOF TRYBUŚ prawdziwie sobą był w pamięci, w krainie wewnętrznej, owej Mickiewicz
9152S6701 Sty Marcin był drugim patronem stanu rycerskiego, a miasto Tours było miejscem, w którem
zbadania. W niektórych wyprawach badawczych do lodowcow był towarzyszem rosyjskich uczonych: prof.
JASTRZĘBIEC.    143 Marcin Jastrzębiec synowiec tego arcybiskupa, był wojewodą
175 JASTRZĘBIEC. Mikołaj, syn tego Jana, który był podsędkiem ziemi dobrzyńskićj, człowiek uczony i
36 Jan, kasztelan rogoziński i wojewoda kaliski (1624) i poznański (1628), uczony był teologji i mów
SP?627 (2) wicaenie )     . " - • i znacz, które zdanie jest prawdziwe, a któr
page0017 Był nareszcie PP aga z liczby tych uczonych ludzi, klórzy na sławę więcey przez światłą edu
page0526 518    Skawrońsfet — Sfeempe ku 1776. Syn Marcina Paweł, był przez długi cza
851 W. KS. LITEWSKIEGO. Był Kormułt który miał za sobą siostrę Witułdową Kaczę, mężem wielkim wieku
gruchala007 22 II ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAGIOGRAFICZNE kicj czytamy", że był mężem wyksz

więcej podobnych podstron