0873

0873



873


W. KS. LITEWSKIEGO.

W 8ędomier8kim województwie Piotr Zborowski, natenczas wojewoda tamże, także uczynił, o czem świadczą acta de data w Stobnicy jedenastego dnia lipca, r. 1572.

Konfederacyc albo kaptury we wszystkich ziemiach królestwa polskiego były postanowione, o czem i statuta świadczą. Pisali też do opatów starostowie listy, a zwłaszcza krakowski, aby zamek co naprędzej żywnością opatrzyli, tak z folwarków swych, jako i poddanych, za co im pieniądze wielki rządca krakowski dawać miał.

Czwartego dnia października, panowie i rycerstwo Malej Polski mieli zjazd w mia-Bteczku Osieku, z którego posłałi dwóch z pośrodku siebie, kasztelana lubelskiego, i Jana Sienińskiego kasztelana żarnowskiego do cesarza, z jakiem poselstwem, o tem w hi-storyi czytać będziesz.

Z tego tam zjazdu posłali listy do Wielkich Polaków z odpisem, jako oni do nich słali, oznajmując iż złożony był sejm do obrania króla od arcybiskupa 27 dnia października, pod Łomżą albo pod Warszawą, na dziewiąty dzień tegoż miesiąca, a przyzwalając na ten pod Warszawę z nimi się zjechać.

Przyjechali potem między Wolą wielką a Warszawę, jako Uchański arcybiskup gnieźnieński, Stanisław Karnkowski biskup kujawski, Piotr Myszkowski biskup płocki, Wolski kasztelan czerski, Czarnkowski Stanisław referendarz, i wiele rycerstwa: drugich panów nie mogli się doczekać, bo był wojewoda mazowiecki z kaszte-lany onych krain złożył drugą konwokacyą pod Łomżą, a Mali Polacy mieli zjazd w Osieku, i temże ona nie doszła.

Przyjechali posłowie na on sejm od posłów cesarskich do arcybiskupa, prosząc aby im oznajmił, gdzie panowie ich zjechać się do nich na elekcyą mieli, opowiadając to, że poselstwo ustne mieli do wszystkich panów koronnych takie, z jakiego wszyscy kon-tenci być mieli. Wszakoż im na to powiedziano, że tego panowie sami pewnie nie wiedzieli, gdzie ten zjazd być miał, dla wielkiego zapowietrzenia w ziemi.

Były wielkie fakeye między pany we wszystkich powieciech, a wszakoż jednak Pan Bóg sam wszystko do dobrego końca i do zgody przywieść raczył, dla stateczności rycerstwa.

Zjechali się panowie i rycerstwo krakowskiej i sędomierskiej ziem w Wiślicy na dzień świętej Łucyi, na którym tam kaptur postanowiony w Krakowie albo konfederacyą potwierdzieli, i deputaty nań obrali, o których w historyi dostatecznie wiedzieć będziesz. Wszystkiej Ukrainie obronę obmyślili porządną.

Na konwokacyą, która złożona była na Trzy Króle w Warszawie, zjechali się posłowie ze wszystkich województw, w roku 1573.

Zamek tykociński, w którym skarb był królewski rządnie obwarowań przez Piotra Zborowskiego wojewodę sędomierskiego, Jana Chodkiewicza starostę żmudz-kiego, Jana Tumickiego kasztelana gnieźnieńskiego, Lawryna Wojnę podskarbiego wielkiego księstwa litewskiego, który zlecili Stanisławowi Broniewskiemu koniuszemu przemyskiemu, Zygmuntowi Zebrzydowskiemu, wojskiemu krakowskiemu, staroście górskiemu, Łukaszowi Łęckiemu staroście wołpieńskiemu, Maciejowi Zaleń-skiemu staroście tucholskiemu, przedborskiemu i mścibowskiemu, Andrzejowi Owa-dowskiemu drzworzaninowi królewskiemu, imieniem wszystkiej r.p. tak polskiego króle-

Biblioteka Polska. Herby rycerstwa polskiego, Bartosza Paprockiego.    110


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
827 W. KS. LITEWSKIEGO. brani z wojewodą podolskim Mikołajem Mieleckim z domu Gryf, mężem dla spraw
821 W. KS. LITEWSKIEGO. Przeciwko którym Mikołaj Firlej hetmani z synem, Marcin Kamieniecki wojewoda
907 W. KS. LITEWSKIEGO. Województwo ruskie nosi Iwana bronie złotej na polu błękitnem.
909 W. KS. LITEWSKIEGO. Województwo lubelskie nosi za herb jelenia rogatego, na szyi koron a w
915 W. KS. LITEWSKIEGO. Ziemia chełmska, która także należy do województwa ruskiego, nosi za herb
917 W. KS. LITEWSKIEGO. Księstwo Zatorskie i oświęcimskie, które do krakowskiego województwa
921 W. KS. LITEWSKIEGO. Województwo bracławskie używa krzyża białego w polu czerwonem; ma senatory:
33 (18) 138 m. siach n v wojewoda sandomierski, a po śmierci Jana Firleja wojewoda krakowski. Piotr
851 W. KS. LITEWSKIEGO. Był Kormułt który miał za sobą siostrę Witułdową Kaczę, mężem wielkim wieku
881W. KS. LITEWSKIEGO. skwy wiele a mężnie z nieprzyjacioły czynili, a potem do hetmana przystali. M
895 W. KS. LITEWSKIEGO. Anno 1433, Martinus Chmiel. Anno 1434. Joannes Wnęk. Anno 1436. Nicolaus
899 W. KS. LITEWSKIEGO. Hieronymus Gelom. Jan Ber. Anno 1565. Dangiel aurifaber. Valentinus Krukier
NA PROGU WIECZNOŚCI ■ Marcin Cielecki, Szymon Hołownia. prał. Jacek Kolbuszewski, ks. j.in Krat ik,
767 W. KS. LITEWSKIEGO. Collegia philosophorum et theologorum na ulicy która na on czas była żydowsk
i i 779 ■r^rL, 1 U U V/. KS. LITEWSKIEGO. Dwudziesta ósma chorągiew miasta i
789 W. KS. LITEWSKIEGO. biskup, który przymierze do dwóch lat wziął między Krzyżaki a między królem,
823 W. KS. LITEWSKIEGO. • Tegoż roku Malcher owa raj czy na krakowska spalona propter judaismum. Dru
841W. KS. LITEWSKIEGO. Jerzyka, którego potomstwo i w tym wieku Jeriykowlcami zową, z których był Ka

więcej podobnych podstron