Magazyn63501

Magazyn63501



127


AMERYKA ŁACIŃSKA

i przeważnie skierowaną na kupno ziemi. Stąd brak funduszów własnych na niezbędne inwestycje, które są finansowane przez kapitał obcy: i tak np. koleje są w rękach Anglików, kopalnie — Anglików i Amerykanów północnych, banki — Anglików, Amerykanów, Włochów i Francuzów, roboty publiczne — Amerykanów, konsekwencją czego jest znaczny wpływ obcych interesów i poważne zadłużenie wobec zagranicy.

Wielka własność rolna znajduje się przeważnie w rękach najdawniej osiadłych rodzin głównie pochodzenia hiszpańskiego; średnia własność wytwarza się stopniowo z późniejszej emigracji (np. Polacy w Paranie); wielki handel i interesy są w rękach Amerykanów północnych, drobnym zaś handlem zajmują się Francuzi, Niemcy, Włosi, a ostatnio coraz więcej Japończycy, miejscowe zaś elementy tworzą inteligencję miejską i zajmują się pośrednictwem z władzami. Jest to jeszcze epoka kolonjal-na, gdzie inicjatywa i kapitał są obce, a równowaga finansowa bilansu handlowego zależy od wywozu i cen surowców, od czego zależy możność płacenia za import, procenty od pożyczek i inwestowanych kapitałów zagi anicznych. Pomimo więc naturalnych bogactw w epokach kryzysów, przy spadku cen światowych na surowce, deficyt jest zjawiskiem prawie ogólnem, w wyniku czego następuje zawieszenie wypłat zagranicznych i restrykcje dewizowe. Ludność miejscowa niewiele na tern cierpi, gdyż kryzys zmusza do życia z własnych zasobów rolnych, bogaci nie mogąc jak zwykle wyjeżdżać zagranicę, zmuszeni są do kapitalizacji wewnętrznej, a zagraniczni wierzyciele, przewidując ryzyko deficytów kryzysowych, zabezpieczają się zgóry przez zyskowną sprzedaż swoich produktów w krajach dłużniczych.

Cały więc system ekonomiczny Ameryki łacińskiej jest oparty na ufności w zwyżkę cen światowych na surowce, która dotąd wynagradzała sowicie poniesione straty. W tych krajach o charakterze kolonjalnym i o niewyczerpanych jeszcze bogactwach naturalnych rytm życia jest o tyle żywszy, niż w stabilizowanych warunkach europejskich, że rany zadane przez kryzys ogólny, czy lokalny, a także przez nieopatrz-ność ludzką łatwiej się goją, chwilowy zaś zastój, połączony z likwidacją przymusową części wierzytelności obcych, jest punktem wyjścia nowych okresów rozwoju i postępu.

4. Ustrój społeczny i polityczny. W Ameryce łacińskiej w stosunku do Północnej, anglosaskiej, geografja łączy, a historja dzieli, t. j., że formy ustrojowe są wzorowane teoretycznie na północno-amerykań-skich, ale reakcje społeczeństwa na wypadki polityczne i socjalne mają cechy łacińskich narodów. Metody zdobycia władzy i jej obrony przypominają obyczaje macierzystej Hiszpanji, czy Portugalji, gdzie wybujały indywidualizm narodowy nie sprzyja ustaleniu się praworządnych i trwałych ustrojów politycznych. Te właściwości rasowe wytworzyły w krajach Ameryki łacińskiej pewien typ politycznej struktury, zastosowany do miejscowych warunków, obszarów i pochodzenia ludności. Ustrój polityczny nosi wprawdzie etykietę demokratyczną, ale treść jest prawie stale i powszechnie dyktatorska. Wytworzył się typ władców, którzy jako prezydenci republik ześrodkowują pełnię władzy w swem ręku, a parlamenty są raczej dekoracją. Stąd powszechna w Ameryce waga wyborów prezydenta, tam oczywiście, gdzie zmiana władzy zwierzchniej odbywa się w formach legalnych, przyczem wybory te są właściwie plebiscytami. Taka wszechwładza prezydentów jest ograniczoną do pewnego stopnia aktywną i żywą opinją publiczną, właściwą łacińskim narodom, której reakcje prowadzą często do zamachów i rewolucji. Wprawdzie powszechnie (z wyjątkiem Wenezueli) istnieje prawo, że ustępujący prezydent nie jest wybieralny na następną kadencję, niemniej w praktyce rządy dyktatorskie są zjawiskiem powszechnem, uświęconem w konstytucjach przez nadanie ogromnych prerogatyw prezydentom. Ten stan faktyczny daje pole do wielu nadużyć, poczucie praworządności zanika, konstytucje stają się formą bez znaczenia, majestat prawa istnieje tylko w słowach, a znaczenie ma tylko siła. Stąd wpływ wojska na politykę, które staje się decydującym czynnikiem w życiu państwowem. Dotychczas tylko oficerowie odgrywali w tern rolę, większość zaś żołnierzy, przeważnie analfabetów, ślepo wykonywała rozkazy dowódców, ale obecnie wzmagająca się propaganda komunistyczna może nadać inny kierunek politycznemu znaczeniu wojska. W rzadkich wypadkach, jak w Chili, były czynione próby


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
bogactwa, dochodów, władzy i możliwości" oznaczały, że Ameryka Łacińska musiała skręcić na lewo
Magazyn63401 126 AMERYKA ŁACIŃSKA 82 730.000 6.734.200 15.000.000 szpanji trwało do rewolucji 18
Magazyn63601 128 AMERYKA ŁACIŃSKA ścisłego przestrzegania konstytucji, lecz parlament tak naduży
Magazyn63701 129 AMERYKA ŁACIŃSKA — AMERYKI STANY ZJEDNOCZONE która znalazła swój wyraz w doktry
W tej piosence przeważają rytmy charakterystyczne dla Ameryki Łacińskiej: carnavalito i
Magazyn62601 118 AMERYKA Skalistych spotykamy ponadto cały szereg szczytów przewyższających 4 00
Magazyn63301 125 AMERYKA — AMERYKA ŁACIŃSKA Kolonje państw europejskich Powierzchnia w
Magazyn64301 135 AMERYKI STANY ZJEDNOCZONE węgla są rozrzucone głównie na północnym wschodzie i
Magazyn64601 138 AMERYKI STANY ZJEDNOCZONE wieństwo między uprzemysłowieniem na Północy a gospod
Magazyn65001 142 AMERYKI ST A.NY ZJEDNOCZONE kańskiego, zdecydowano się w r. 1921 na ustawowe og
Magazyn65601 148 AMERYKI STANY ZJEDNOCZONE kańskiej doktryny Monroego — staje się popularną na c
Magazyn65701 149 AMERYKI STANY ZJEDNOCZONE — AMNESTJA sobnienia i swego powojennego dobrobytu na
Magazyn6 4001 932 DRZEWA LEŚNE Wogóle trafia się ona przeważnie tylko na miejscach górzystych, po
Magazyn61301 209 KOLEJE — KOLEKTYWIZM odcinka, utknęła na martwym punkcie i przeważają opinje, ż
Magazyn6301 127 OPIEKA SPOŁECZNA ■wybierani na okres 3-letniej kadencji i sprawujący swe funkcje
Magazyn6801 174 OŚWIATA ROLNICZA — OWCE I KOZY dzonych na wzór amerykański. Konkursy takie poleg

więcej podobnych podstron