Magazyn6401

Magazyn6401



830 JEDNOIZBOWOŚĆ I DWUIZBOWOŚĆ — JEDWAB I PRZEMYSŁ JEDWABNICZY

W dawnej Polsce, a także wedle Konstytucji 3-go Maja Senat Rzeczypospolitej nie pochodzi! z wyborów, a składał się wyłącznie z dostojników świeckich i duchownych. Po krótkim okresie istnienia jednoizbowego, suwerennego Sejmu Ustawodawczego, odbudowane Państwo Polskie przyjęło system dwuizbowy, przyczem skład Senatu wedle Konstytucji Marcowej pochodził z wyborów opartych o analogiczne przepisy jak w ordynacji wyborczej do Sejmu z zastosowaniem wyższego cenzusu wieku. Wedle nowej Konstytucji polskiej Senat składa się w */* z senatorów, powołanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej, a w ’/* pochodzi z wyborów, przyczem prawo wyborcze jest ograniczone (cenzus wykształcenia, zaufania lub zasługi), równe, pośrednie i tajne.

Literatura: Bratmiatu Das parlamentarische Wahlrecht. Le.pzig 1932.Deryng: Zasady nowej ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu. Poznań 1936.Duguiłt Troili de droit consti-tuiionnel. Paris 1923.JeUinekt Ogólna nauka o państwie. Warszawa 1924.Keloen-r Zagadnienie parlamentaryzmu. Warszawa 1929.Kumanieckis Nowa Konstytucja polska. Kraków 1936.Matberg: Contribution A la Thiorie głni-rale de l’Etat, Paris 1920.Niedziałkowski: Izby wyższe. „Encyklopedia Podręczna Prawa PublicznegoWarszawa. — Piasecki: Zagadnienie Senatu Polski współczesnej. Warszawa 1931.Starzyński: Konstytucja Państwa Polskiego. Lądów 1921.Tetmer: Die Volksvertretung. Wien 1912.

Antoni Deryng.

Jedwab i przemysł jedwabniczy.

I. Włókno naturalne, i. Pochodzenie jedwabiu naturalnego. 2. Historja i stan jedwab-nictwa zagranicą. 3. Jedwabnictwo w Polsce. II. Włókna sztuczne.

I. Włókno naturalne.

1. Pochodzenie jedwabiu naturalnego. Ro-

gowate, lśniące, łatwo przyjmujące barwniki włókno, zwane jedwabiem, jest zastygłą wydzieliną gąsienic owadów-motyli z grupy prządek. Z substancji tej owe gąsienice tworzą po dojściu do dojrzałości wokół siebie oprzędy zwane kokonami, wewnątrz których następuje ich przeobrażenie w pocz-warkę, a następnie w motyla. Z wielu gatunków tej grupy owadów najważniejszy jest jedwabnik morwowy (Bombyx mon) i jego to oprzędy stanowią podstawę przemysłu jedwabnego. Owad ten, dziś żyjący tylko w hodowli sztucznej, pochodzi z mon-sunowej Azji południowo-wschodniej. Hoduje się go w wielu odmianach, będących rezultatem wielowiekowej hodowli, łączonych w trzy główne rasy: chińską, japońską i europejską.

Podstawę hodowli jedwabnika stanowi drzewo morwowe, którego liśćmi karmi się jego gąsienice. Z licznych odmian tej rośliny najbardziej dla hodowli jedwabnika nadaje się morwa biała (Morus alba). Roślina ta, choć podobnie jak jedwabnik pochodzi z Azji południowo-wschodniej, dobrze znosi jeszcze klimat umiarkowany chłodniejszy, a nawet silne mrozy, udając się jeszcze na szerokości Moskwy. To też owa zdolność aklimatyzacyjna morwy na znacznych obszarach globu ziemskiego (przy małych wymaganiach glebowych) w połączeniu z możliwością prowadzenia hodowli jedwabnika pod dachem (co ma miejsce najczęściej nawet w ojczyźnie jedwabnika — Chinach) nakreśla dla hodowli tego owadu ramy niezwykle obszerne. Obok jedwabnika morwowego pewne znaczenie dla produkcji włókna jedwabnego posiada szereg prządek, żyjących w stanie dzikim w Chinach, w Japonji, w Indjach, na Madagaskarze i w Palestynie, których gąsienice żywią się liśćmi dębu, aliantyny, rycynusu i innych roślin. Z około 400 odmian owych prządek najważniejsze są: Antherea Yama Mai rozpowszechniona w Japonji, Antherea mylitta żyjąca w Indjach, na Cejlonie i częściowo w Chinach oraz Antherea parnyi występująca w Chinach. Wszystkie żywią się liśćmi dębu, a hoduje się je wprost na drzewach. Oprzędy jedwabników dzikich ustępują jednak znacznie w wartości kokonom jedwabników morwowych. Przeważnie nie dają się one rozwijać, bywają więc rozczesywane na watę, z której przędzie się nić stosunkowo grubą i mało lśniącą, służącą do wyrobu tkanin pośledniego gatunku.

Hodowla jedwabników trwa krótko i w krajach monsunowych jest prowadzona trzy razy do roku. Od czasu zawinięcia oprzędu do wyjścia motyla upływa 18—20 dni. W hodowli dla celów przemysłowych owad tkwiący wewnątrz oprzędu zostaje zamorzony zapomocą gorąca celem zapobieżenia uszkodzeniu oprzędu przez opuszczającego go motyla, poczem następuje rozwijanie oprzędu przez zanurzanie go w gorącej wodzie. Rozluźnione w ten sposób nitki nawija się na motowidła przy rów-noczesnem łączeniu pewnej, do przeznaczenia nici dostosowanej liczby włókien (od 2 do 40) w jedno. Długość nici otrzymanej z jednego oprzędu waha się w granicach


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Magazyn6?201 828 JEDNOIZBOWOŚĆ I DWUIZBOWOŚĆ nych zgromadzeń stanowych, jak i parlamentów, będący
Magazyn6?301 829 JEDNOIZBOWOŚĆ I DWUIZBOWOŚĆ we prawo wyborcze. Wobec wzrostu znaczenia spraw gos
Magazyn6?101 827 JAWNA SPÓŁKA — JEDNOIZBÓWOŚĆ I DWUIZBOWOŚĆ Handelsgesdlschaft von der Gesdlschaf
Magazyn63801 830 DANJA — DASZYNSKA-OOLINSKA ZOFJA Polityka zagi aniczna Danji trzyma się zasady
Magazyn62001 312 BANKI my towarowej i przemysłowej. Fuggero-wie zasilali kredytem skarbiec cesar
Magazyn64601 438 BEZROBOCIE kich państwach przemysłowych"; podług obliczeń M. B. P. zastoso
Magazyn62501 517 BRIAND ARISTIDE — BROWARNIANY PRZEMYSŁ konstruowany w 1916 m. in. przez wejście
Magazyn64001 532 BRYTANJA WIELKA 5- Rozwój przemysłu, szybkie bogacenie się państw europejskich
Magazyn67901 771 CZAS PRACY łach przemysłu do 12 i więcej, zaś najwyższa norma ustawowa nie była
Magazyn68601 778 CZAS PRACY gałęziach przemysłu, wynika, że w październiku 1935 roku przeciętny
Magazyn6b101 617 HISZPArsJA wijający się przemysł włókienniczy, przerabiający wszelkie surowce i
Magazyn6x101 777 IZBY PRACY Izby Przemysłowe, Izby Handlowe są jed-nostronnem przedstawicielstwem
Magazyn6x201 778 IZBY PRACY — IZBY PRZEMYSŁOWO-HANDLOWE W POLSCE zrzeszenia publicznoprawne. Usta
Magazyn63401 830 MAC CULLOCH JOHN RAMSAY — MACDONALD JAMES RAMSAY the Condition of the Labouring
Magazyn6501 49NIEMCY napędowej. Ważniejsze dziedziny przemysłu przedstawiały się jak
Magazyn6501 OCHRONA PRZYRODY — OCHRONA WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ 109 stać je dla dobra powszechnego
Magazyn6B201 404 POLSKA B. HISTORJA I SPRAWY POLITYCZNE. I. Dzieje dawnej Rzeczypospolitej. i. Tr
Magazyn3Y701 597 Order Zasługi Rolniczej, Przemysłowej i Handlowej (Ordine dcl Merito Agrario, In
29. J. Sondel,    Prawo rzymskie jako podstawa projektów kodyfikacyjnych w dawne

więcej podobnych podstron