page0050

page0050



46

słońce, w jednej minucie z 0° do 816 710 C. Gdybyśmy zaś wyobrazili sobie, że od ziemi prowadzi ku słońcu most z lodu, mający 2l/t mil angiel. grubości i szerokości, i gdybyśmy skierować mogli całą energię ciepła słonecznego, wysyłanego w ciągu roku, ciepło to już w ciągu 1 sekundy stopiłoby lód zupełnie, a po dalszych 8 sek. zamieniłoby ową wodę na parę Gdy więc zważymy, przez ile to wieków słońce promieniowało tak olbrzymie ilości ciepła, to uzasadniony jest wniosek, iż temperatura, obecnie oceniana przez Christiansena i Warburga na 6000° C, przez Wilsona na 8000° C, musiała być niegdyś o wiele wyższą, i że słońce w zaraniu swego istnienia mogło być jakąś mgławicą gazową.

Nie trzeba przytem zapominać, że słońce nasze jest bryłą centralną, środkiem ciążenia dla ziemi j planet wraz z taborem planetoid i trabantów.

»Gdyby oprócz ziemi tylko jedna jedyna planeta krążyła na około słońca, pisze Braun, i to całkiem niezależnie od siły, która nadała ruch ziemi, wówczas droga owej planety mogłaby przybrać wszystkie, dające się pomyśleć i jednakowm prawdopodobne położenia, któreby z drogą ziemską utworzyły kąt od 0° —180°. Prawdopodobieństwo, że to położenie z drogą ziemską zgadza się w przybliżeniu do ±9°, wynosiłobyl: 10, to znaczy możnaby rozumnie zakładać się 9 przeciw 1, iżby taki stan rzeczy nie nastąpił. Jeżeli przyjmiemy jeszcze jedną planetę, prawdopodobieństwo położenia wyżej zaznaczonego wynosiłoby 1:100(102}; dla trzech planet 1:103, i możnaby się zakładać 99 lub 999 razy przeciw 1, że taka zgodność nie powstała przypadkowa. Tymczasem w r. 1904 znajdowało się oprócz ziemi jeszcze 7 planet i 520 planetoid, a wszystkie zgadzają się przeciętnie jeszcze o wiele dokładniej, aniżeli na ±9° z drogą ziemską. Według prawideł prawdopodobieństwa matematycznego posiadałoby przypuszczenie, iż ta zgodność jest tylko przypadkową, prawdopodobieństwo 1:105*7, czyli że rozsądnie możnaby się zakładać, już nie 1 milion przeciw 1, iż taka zgodność nie jest przypadkowa, tylko że od jakiejś

4) Por. Ch. Young: General astronomy. Boston 1899 str. 219.

J) Por. Dr. Karl Braun S. J: Uber Kosmogonie vom Standpunkte christlicher Wissenschaft. Munster, 1905, str. 21.

http://rcin.org.pl


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Untitled31 Prędko, pożar! Wyobraź sobie, że jesteś strażakiem, który musi szybko dojechać do płonące
SAVE0151 4 4 Wyobraź sobie, że masz zamiar wybrać się do Islandii. W poniższej tabeli 
CCF20091002050 tif spostrzegł bądź wyobraził sobie, że spostrzegł,J ale nie jest świadom, że ma do
Ćw artykulacyjne Prędko pożar Prędko, pożar! Wyobraź sobie, że jesteś strażakiem, który musi szybko
KLASA III Sprawdzian kompetencji po części 1 Jesienne odloty 25. Wyobraź sobie, że Twój kolega należ
Untitled31 Prędko, pożar! Wyobraź sobie, że jesteś strażakiem, który musi szybko dojechać do płonące
Obraz8 Międzynarodowość folkloru należy do JCg0 ccci cych. gdyż wyobrażamy sobie wiejskie wspólnoty
kolorowanki5 Uparciuch L Wyobraź sobie, że jesteś głodnym osiołkiem Uparciuchem. Zabłądzi naleźć dr
S6304306 214 Szybkie uczenie Sie środkowy trzy, palec wskazujący cztery I kciuk pięć. Teraz! wyobraź
Img10280 Po raz kolejny przyciągnijcie stopy do siebie... Wyobraźcie sobie, że macie niesłychanie ci

więcej podobnych podstron