page0110

page0110



106

rujących w tym samym kierunku, co i planeta. Rozmieszczenie równomierne masy w pierścieniu Saturna, mówi Laplace, naokoło środka wspólnego jako też w płaszczyźnie jego równika, jest potwierdzeniem najlepszem tej hypotezy, a zarazem dowodem, że atmosfera Saturna sięgała niegdyś do granic pierścienia ostatniego, a jądro jego powstało przez ściąganie się atmosfery wskutek oziębiania się jego masy. Niemniej zjawiska takie, jak ekscentryczność mała orbit u planet i księżyców, nachylenie nie wielkie do ekliptyki słońca oraz zgodność ruchów naokoło własnej osi i naokoło ciała środkowego, znajdują wyjaśnienie dostateczne w tej hypotezie. Dodaje wreszcie Laplace. iż gdyby system słoneczny był się kształtował zupełnie prawidłowo, to obrót planet byłby zupełnie kolisty, dokładnie w płaszczyźnie równika się odbywający. Atoli odmiany wielkie w temperaturze i gęstości różnych cząstek owych mas wielkich musiały spowodować ekscentryczność ich obiegów oraz nachylenie do ekliptyki pod pewnym kątem.

Natomiast komety nie należą do układu słonecznego; są to małe mgławice, powstałe z rozlanej w całym wszechświecie materyi kosmicznej mgławicowej, i błąkają się między jednym a drugim systemem; przy zbliżeniu się do słońca zakreślają elipsę lub hyperbolę.

§ 15. Krytyka hypotezy Laplace’a.

Mniej więcej do połowy XIX w. hypoteza Laplace’a cieszyła się uznaniem najzupełniejszem, a nieraz miano ją za wyraz prawdy. Ale czas robi swoje, opinionum commenta delet dies, jak powiedział Cyceron.

W r. 1861 Babinet silnie zaczepił tę hypotezę *), a to na podstawie prawa mechaniki, że pola zakreślone przez promień wodzący punktu ruchomego od przyciągającego stałego środka, mają wartość jednakową w ciągu czasów jednakowych *). Na podstawie tego prawa, przy ściąganiu się ciała w ruchu obrotowym musi prędkość obrotów wzrastać w ten sposób, iżby suma pól, opisanych przez promienie wodzące wszystkich dro-

J) Por. Compt. rend. de l’Acad. des Sciences 1861, t. I, str. 481 nastp. *) Por. August Witkowski: Zasady fizyki. Warszawa 1902, str. 38*

http://rcin.org.pl


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
43156 Zaprawa więzienna (147) KROK 2Mostek prosty Wykonanie nr w tym samym kierunku co nic oprzyj na
skanuj0016 (284) Wzór 1.2 jest stosowany przy naprężeniach o tym samym kierunku (w stosunku do przek
SNC03682 tu stacjonarnego przemieszczają się w przeciwnych kierunkach lub w tym samym kierunku z róż
skan0 ,10 Meajrfueje o pierwsi) jest on tym samym woskiem, co ten, który widzę, którego dotykam, kt
P1020929 (5) Tak więc metonimia służy tym samym celom co metafora ^ i to w dość podobny sposób, ale
page0116 112 cych w tym samym czasie na około środka idealnego; albo też zgęszczenie środka będzie d
page0223 219 częli robić próby w tym właśnie kierunku, co znów może wpłynąć na zmodyfikowanie pojęci
IMG114 do przodu, wtedy kołek wchodzi w jego otwór, kołpaczek wykonuje & o 9(f i tym samym końce
mowisz masz (63) WYRAŻAJ UZNANIE przebywał w tym samym budynku, co my. W ciągu kilku godzin od chwil
poprawna, np. student po skreśleniu kontynuuje studia na tym samym kierunku i podpięto mu już przedm
taki student będzie mógł ponownie podjąć studia na innym albo tym samym kierunku studiów np. w roku

więcej podobnych podstron