page0366

page0366



358


Sęp — Sforza

krytą puchem szaro-brunatnym, ta ostatnia w większej części jest naga. Drugi rudawo płowy z czarnemi lotkami i sterówkami; głową i szyją krótkim białym puchem gęsto jednostajnie okrytą.    WL T.

Sęp (Mikołaj), Szarzyński, Ob. Szarzyńsf i.

Sępolna, rzeczka w dawnem województwie pomorskiem, powiecie tucholskim, płynie w kierunku wschodnim, przepływna trzy jeziora i wpada do Brdy z prawej strony.

Sfera (z łacińskiego: spkaera, hula), w matematyce tak nazywają niekiedy kulę (ob.); w języku potocznym wyraz ten oznacza zakres działania, czyli okrąg, w którym się czynności jakie odbywają.

SfinY Wyobrażenie Sflnxa w postaci lwa z ludzką głową, było w Egipcie symbolem króla, i hieroglificznie wyrażało się przez neb, któryto wyraz pozostał jeszcze w języku Koptów w znaczeniu „pan.” I dla tego w Egipcie męzkie zawsze pojawiają się Sfinxy, z wyjątkiem nader małym kilku żeńskich, oznaczających królowre panujące. Stawiano posągi Slinxów jakoby na straży przy wejściu do przedsionków świątyni; niekiedy tworzono z nich całe aleje, długim ciągnące się rzędem do świątyń i sied/ib królewskich. Najwięcej znany jest kolossalny sfmx na polu piramid w Mernlis, leżący na wschód drugiej piramidy, i zdaje się że po prawnej stronie drogi prosto z doliny ku świątyni piramido w*ej idącej, której lewą stronę on zdobi; wznieść zamierzano drugi jemu podobny, co wskazuje jeszcze blok skały, piaskiem dziś zasypany. Przypadkowi także przypisać trzeba, że dotąd nie odkryto wyobrażenia sfinxa na napisach pierwszej dynastyi państwa dotyczących. Prawdopodobnie kolos wspomniany postawiony był równocześnie z piramidą za nim zbudswaną i wyobrażał króla Chefrena (hieroglificznie Chafra), ich twercę. Później czczono ów kolos, jako posąg bożka słonecznego Horus’a, wyobraziciela wszystkich królów. W r. 1818 Caviglia odkopał wiele sfinxów i wolny do nich uczynił przystęp; odtąd inni, mianowicie Mariette, odgrzebali mnóstwo innych sfinxów. Czy sfinx grecki miał jakikolwiek związek z egipskim, dotąd dokładnie nie wyśledzono, a nawet wątpić się o tern godzi. Sfinx w mitologii greckiej był dzieckiem Tyfaona i wręża Echidny, a bratnie mu rodzeństwo, jako to: psy Ortros i Cerber, lew Nemejski i smok Ladon, wreszcie skrzydlata Chimera i Hydra, oznaczały dem oniczno-potworną naturę całego tego rodu, nie przystającą bynajmniej do symbolu egipskiej królewskości, pełnej mądrości i potęgi. Nazwa też sflnxa jest grecką, i zewnętrzne jedynie połączenie lwa z człowiekiem zrodziło ją i na pomniki egipskie przeniosło. Wedle tradycyi greckiej, sfinx (kobieta) ukazywała. się na równinie Teb i zabijała każdego, kto nie odgadł podanej mu przez nią zagadki: Jaki to zwierz chodzi z rana na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech?— Edyp, us n.erciwrszy ojca swego La-josa w drodze do Teb, odpowiedział że: jest nim człowiek, który jako dziecko chodzi na czworakach, a jako starzec o kiju. Po czem sfinx rzuciła się ze skały w przepaść, a Edyp objął panowanie nad Tebami i ożenił się z własną matką, której nie poznał.

Sfol, tak w dawnej polszczyznie nazywrano piegę na twarzy lub rękach. Siennik podaje przepisy: „Brodawek i sfolów zganianie.”

Sforzaf znakomita rodzina włoska, która w XV i XV I wieku grała wielką rolę, księztwu Medyjolańskiemu dała sześciu rządzców i skojarzyła się z wielą euiepejskiemi domami ksiąźęcemi. Założycielem jej był wieśniak z Cotignola w Romami, Muzio Attendolo, który rozumem i męzlwem wzniósł się na stopień jednego z najpotężniejszych wodzów we Włoszech Sprzykrzywszy sobie


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
page0361 553Roter — Rothschild handlu, rzemiosł i nauk. Gramatyka ta jak na swój czas jest bardzo pr
gleby469 AjGtj O—20 cm — gytia organiczno-mineralna, ciemno-szaro-brunatna, gruzełkowa, mokra; pHc 5
gleby518 Słfcftt&Y* C 60—75 cm— glina średnia barwy ciemno-szaro-brunatnej, z czarnymi cętkami.
4.3. Materiały podkładowe4.3.1 Materiał nauczania Ta grupa materiałów stosowana jest jako zabezpiecz
łuki0018 zatem ta głębokość zakotwienia obliczana jest / bd P możemy pręt kotwić prosto lub zakrzywi
P1190154 ter fizyczny, np. stałe łaknienie pokarmu i napoju1*, przy czym ta ostatnia dolegliwość był
rośliny III (13) Krzewy i krzewinki - ochrona częściowaPorzeczka czarna Ribes nigrum, A Ta powszechn
margul (3) [] podlegała kara odrodzenia się. I ta ostatnia perspektywa po*, jfi- *?   &nbs
page0142 132 i wszelka nauka przyrody używa metody bardziej okólnej niż psychologia. Ta ostatnia, ba
page0333 Józef BubakZOONIMIA — NAZWY ZWIERZĄT Terminologia. Stan badań. Klasyfikacja zoonimów Zoonim
page0342 340 PLATON. piękniejszym i najlepszym z bogów , już po kilku pytaniach zmuszony jest wyznać
page0342 INNE KATEGORIE NAZW WŁASNYCH tej grupy wykazuje, że w większości są to nazwy sztuczne. Hodo
page0372 INNE KATEGORIE NAZW WŁASNYCH Wprowadzenie onomastyki cygańskiej do literatury polskiej jest
page0497 489Rule Sritannia — Rulhiere kommunałami pieśni God sate the King (oh.). Częściej jeszcze n

więcej podobnych podstron