page0628

page0628



620


Rytwiany — Ryx

córka jego Izabella, wdowa po Łukaszu Opalińskim w r. 1662. Kościół częścią z cegły, częścią z ciosu zbudowany w pięknym włoskim stylu, zawiera nagrobki rodziny Opalińskicn, a między nimi Łukasza, marszałka nadwornego koronnego, znanego w literaturze z satyr obyczajowych. Po suppressyi zgromadzenia kamedułów w r. 1819, kościół przyłączony został do parafii staszow-skiej i dziś zamknięty grozi ruiną. Wieś liczy obecnie 638 mieszk. F. M. &

Rywacka (Ludwika z Morozewiczów), znakomita śpiewaczka występowała w Turku we Włoszech Rossini’ego w Warszawie r. 1837, oraz w Lunatyczce. Wyjechała r. 1843 do Włoch, a zą powrotem ukazała się w operach: Robercie Djable, Lukrecyi, Mularzu i Ślusarzu (r. 1844), Lindzie Do-nizettiego (1848) i w Due Foscari (1852). Później lat parę mieszkała we Lwowie, gdzie utrzymywała szkołę śpiewu. Zmarła w drodze z Kijowa do Warszawy d. 23 Lutego 1858, i pochowana w Warszawie. Sopran jej był nader rozległy i wyrobiony; dyrekcyja wszakże teatru warszawskiego nie umiała należycie ocenie i korzystać z tych zasobów.

Rywkas (Mojżesz), z Wilna (syn Naftaliego Hirsza), znakomity talnmdzi-sta, żyjący w XVII wieku, zaszeycony przez współwyznawców swToich wileńskich przydomkiem: „Pobożny.” Opuścił w r, 1655 z rodziną Wilno dla owo-czesnych klęsk wojennych i osiadł w Amsterdamie, gdzie napisał pod tytułem: Beer ha-Goleh (Studnia tułacza), dzieło wskazujące źródła z jakich wszystkie przepisy 4-ch ksiąg Szulchan Aruch czerpane były, z uwagami nad temiż. Dzieło to po wydrukowaniu go razem z tekstem Szulchan Aruch w Amsterdamie trzy razy w r. 1661, 1664 i 1757, doczekało się licznych edycyj. Po kil— kolotnim pobycie w Amsterdamie, powrócił Rywkas do Wilna i umarł tamże około 1672.- W rękopiśmie pozostawił niedokończony komentarz do Myszny pod tytułem: k le ha-Goleh i dziełko treści rabinicznej pod tytułem: KU-ale Ha-Horaah.    F. Słr.

RyWOCki (Jan), bijograf i teolog, jezuita, urodzony w r. 1599, wstąpił do towarzystwa 1629. Uczył retoryki lat 4, i tyleż lat w Wilnie wykładał filo-zofiją, teologiją dogmatyczną i Pismo Święte, rządził kollegijaini brunsbergskiem i wileńskiem domem professów warszawskim i dwa razy całą prowincyją. Umarł w Warszawie 1666 r. Oprócz mnóstwa kazań pogrzebowych, z których głośne pozyskał imię i panegiryków, drukowanych z powodu zgonu, wstąpienia na tron zaślubin i t. d. monarchów polskich i znakomitych panów, wydał następne obszerniejsze dzieła: 1) Arma calholica pro tradiiionibus et purga— torio contra Ante-Bellarminum Amerd Protestantis Francorani (Wilno, 1636, infolio); 2) Laurentaliarigensiacontrapraedieantemhaereticum (tamże, 1638, w 4-ce); 3) Paraenesis ad Ministros calmnianos de S]; critu prmato ad, synodos non admittendo (tamże, 1639, w 8-ce); 4) Idea magni herois (Antwerpia, 1645, w 8-ce), jestto dobry żywot Leona Sapiehy, wojewody wileń-leńskiego, hetmana wielkiego księstwa Litewskiego; 5) Vita lllustr. ac R. D. Simonis Rudnicki, Episcopi Varmiensis (Brunsberga, 1645, w 4-ce), jedna z najlepszych tej epoki bijografij i co do rzeczy i co do stylu.    F. M. S.

Ryx (Franciszek), kamerdyner króla Stanisława Augusta, a następnie starosta piaseczyński, głośny w dziejach panowania tego monarchy, urodził się w roku 1732. Ryx wszedł do służby Stanisława Poniatowskiego, na rok przed jego wstąpieniem na tron 1763, jako pierwszy kamerdyner i wkrótce potrafił zjednać sobie łaski i względy pana. Znał go dwór i zbliżeni do króla, wielu szukało jego wstawiennictwa, bo wiedzieli ile słowo Ryxa miało znaczenia i przewagi u monarchy. Przywiązaniem, troskliwością i cierpliwością w znoszeniu


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
historia dyplomacji (126) żeństwo jego najstarszego syna Jakuba z wdową po Ludwiku Hohenzollernie, L
140 d)    1695-^-1715 wdowa po Janie, Ludwika Eleonora, późniejsza księżna
vin. 3. KL XEGUXDA. 375 iż Kazimierz był mu wujem (avunculus). Córka Bernarda, Konstancya, owdowiaws
vin. 3. KL XEGUXDA. 375 iż Kazimierz był mu wujem (avunculus). Córka Bernarda, Konstancya, owdowiaws
zaświadczenia o odbyciu stażu zgodnie z jego programem oraz po przedłożeniu przez aplikanta pisemneg
•    Przez błąd projektu rozumie się jakąkolwiek jego część, która po wykonaniu
page0444 436Sierakowski (str. 976). Król Henryk Walezyjusz wynagradzając zasługi jego w czasie bezkr
page0669 661Bzym kolumn zbudował exarcha Smarngd, r. 608 po narodzeniu Chrystusa, pomnik eesarzowi F
page0678 670Rzym za miastem i w jego okolicach, najznakomitsza villa Albani, zbudowana przez Alexand
Skarb templariuszy2 Ksiądz Berenger Sauniere szy lub - co bardziej praw dopodobne -jego część znikną
06161423 około tysiąc dwudziestego roku, a po śmierci j jego, naród jakby po ojcu cały rok nosił
Batik znany był już w l/ll w. p.n.e. w Chinach, które uważane są za jego ojczyznę. Pozostałości po
Posłużenie się przez jedną ze stron wzorcem (lub jego modyfikacją) już po zawarciu umowy, w czasie t

więcej podobnych podstron