page0642

page0642



634


Rzeszów — Rzeszowski

lwowskiego, uradzili uznać za monarchę tego, kto pierwszy berło osiągnie. Ogniem strawione miasto, 1621 roku należało wtedy do Ligęzów, którzy począwszy je obwarowywa^, wyjednali u króla 1633 r. przywilej na skład ryb i win wigierskich. Ówcześnie miało bramy: murowaną, dębową i zamkową; z 6 baszt, każda była pod dozorem cechu, który nadto obowiązany był zaopatrywać w hakownice, śmigownice, ruśnice, proch, kule, lonty i t. p. materyjały wojenne. Konstancyja, córka Mikołaja Ligęzy, kasztelana sandomierskiego, wydana za Jerzego Lubomirskiego, wniosła tę majętność w dom mężowski. Niegdyś istniał tu dom inwalidówr, i to tylko ten jeden w całej Polsce, kosztem możnego domu Lubomirskich utrzymywany i szpital wojskowy przez wspo-mnionego Ligęzę fundowany. Miasto nieregularnie zbudowane, zdobią piękne domy i kilka starożytnych gmachów, miedzy któremi, oprócz nieistniejącego już kollegijum i szkół pijarskich, pozostały: fara z okazałą wieżą, klasztory reformatów i bernardynów, siynący cudownym obrazem N. Panny i nieco za miastem na zachód na wzgórzu położony okazały zamek, który w ostatnich czasach na więzienie sądu karnego przeznaczony został. Miasto dzieli się na stare i nowe, przechodzi przez nie droga murowana od Lwowa do Wiednia. Znajduje się tu urząd obwodowy, magistrat, sąd karny, administracyja dochodów skarbowych, szkoły gimnazyjalne, normalne i dla płci żeńskiej, drukarnia. Główną gałęzią miejscowego przemysłu są liczne warsztaty grubego płótna i sukien; wyrób fajek z brzozowego korzenia ma swą zaletę. Miasto Rzeszów liczy do 450 domów i 6,000 mieszkańców", miedzy temi połowa żydów trudniących się handlem, złotnictwem i pieczętarstwem.    C. D. .

RzeSZOWSki (Jan), arcybiskup lwowski, rodem z Rzeszowa, mąż uczony, przez Władysława Jagiełłę do spraw politycznych używany. Umawiał się wr r. 1405 z Krzyżakami w Raciążu, i tegoż roku był także rektorem akademii krakowskiej, której dom swój wielki murowany z całą jurydyką, na ulicy Grodzkiej darował w r. 1403. Z kanonika krakowskiego i proboszcza u świętego Michała na zamku, został arcybiskupem lwowskim w roku 1411. Przeniósł katedrę z Halicza do Lwowa 1414 r. Pasterz wielkich przymiotów, po którym została piękna pamięć w archidyecezyi, kanonikom przyczynił dochodu i zbudował dom dla nich. Dunajów dobra arcybiskupie, przerobił na miasteczko. Z woli papieskiej, zjechawszy w roku 1417 do księztwa Zmujdzkiego, założył tam z Piotrem, biskupem wileńskim, nową katedrę w Miednikach. Dawał ślub i koronował Elżbietę Pilecką, żonę Władysława Jagiełły. Umarł w roku 1436.    "    "    F. M. S.

Rzeszowski (Jan), biskup krakowski, urodził się w r. 1411. z ojca Jana najprzód służył wojskowo i był pod Warną 1444 r. Po zabiciu króla Władysława, powróciwszy do kraju, był wysiany wraz z Egidyjuszem Suchodolskim, do Romanii i Bulgaryi, aby szukali wieści o królu. Poczem obrawszy sobie stan duchowny, był już w r. 1461 kanonikiem krakowskim. Wysłany przez kapitułę w sprawie o biskupstwo krakowskie, podobał się Kazimierzowi Jagiellończykowi, który go zatrzymał przy dworze swoim. Zaczem też po śmierci Jana Lutka, wyniósł go na katedrę krakowską 1471 r. Biskup to był uczony, w radzie dobry, obeznany ze sprawami publicznemi i zachowanie mający u szlachty po kraju. Gorliwy o dobro Kościoła i hojny, budował kościoły i uposażał. Jego staraniem najdawniejszy mszał dla dyecezyi krakowskiej, drukowany był w Moguncyi 1484 roku i powtórnie tamże 1487. Umarł w Krakowie 1488 roku. W biblijotece Załuskich, znajdowały się ustawy jego synodalne z roku 1478    F. M. 8.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image2147 prfl tznc Łka wyła Udziela dwa pomieszczania, W-uznać za rozproszone, a ener0M
Image2148 BSBRHHHHRmTes^i "•f bp i uznać/ za rozproszone, a energia pstyczl 1* przez przegro
skanuj0096 (18) 99 DYLEMATY WIEJSKIEJ TURYSTYKI KULTUROWEJ L.K. Medina proponuje podejście, które mo
skanuj0096 (18) 99 DYLEMATY WIEJSKIEJ TURYSTYKI KULTUROWEJ L.K. Medina proponuje podejście, które mo
IMG27 Ponieważ zdarzenie można uznać za zrealizowane dopiero wówczas, gdy zostaną zakończone
Re exposure of DSC03261 ł>iH» pBWnln, którego Macedończycy mogli uznać za bardziej godnego tn* ni
IMG04 cesów politycznych na arenie międzynarodowej. Sięgnięcie po koronę trzeba też uznać za ogromn
IMGC34 (2) 22 Cele edukacji można jeszcze uznać za dowód, że uczeń cel osiągnął. Przykładowo^! musi
page0127 128    Polska kwitnąca uznać za pana króla Czeskiego, za to powróciło do Pol
page0644 636Słowianie na północ Dunaju i potęgę za czasów Boroisty, 45 roku przed Chrystusem, sięgaj
IMGw40 ją nawet uznać za wrodzoną, tj. nieuniknioną potrzebę ludzką, nie musi być zaspokajana na dro
K ?jna DIALEKTY POLSKIE78988 186 por. i(X (zob. § 44), iL, iX (zob. § 40). cX (zob. § 55), tak że wł

więcej podobnych podstron