page0706

page0706



698


Słupowo — Służba

SłnpOWO, jezioro w wielkiem księztwie Poznańskiem, powiecie Bydgoskim, na prawej stronie rzeki Brdy położone.

Słupski (Stanisław), wierszopis, naśladowca Jana Kochanowskiego, rodem z Rogowa, szlachcic, żyjący w końcu XVI i pierwszych latach XVII wieku na dworze Cikowskich, wydał z druku niezmiernie teraz rzadkie, następne dzieła poetyckie: 1) Zabawy orackie gospodarza dobrego, uczciwe, ueieszne i pożyteczne, a rola skarb nieprzebrany (Kraków, 1618, w 1-ce), wiersz gładki, język piękny. 2) Krotofle, wierszem (tamże, 1618, w 8-ce). Tlomaczył niektóre Ody Horacyjusza. Przytacza je Łochowski w dziele Emblemata Ho-ratiana.    F. M. S.

Słupski (Wojciech), sławny w swoim czasie polemik, archidyjakon włocławski, żyjący w końcu XVI i początku XVII stulecia, wydał z druku, oprócz licznych kazań, następne, w obronie jezuitów, lub przeciw ewangelikom dzieła, w których dużo jest szczegółów historycznych i biograficznych: 1) &'hrmn.ary-jttsz prawdy katolickiej w przedniejszych sporach (Kraków, 1607). Przeciwko temu wyszło Sincrisis albo zniesienie nauki Kościoła rzymskiego, przez D. Mikołajev»'skiego (Gdańsk, 1609), na co Słupski odpowiedział: 8) Crisis, to jest rozsądek katolicki na Syncrisin (Kraków, 1611) i inne pod tytułem: 3) Poprawa na rozprawę albo Examen Macieja tiosentrettera (tamże, 1616). Słupy Herkulesa, Ob. Herkulesa kolumny.

Słupy Żelazne. Dzieje nasze zachowały w pamięci, że Bolesław' Wielki, Chrobrym zwany, utrwalając granice państwa, bił w Sali, Elbie, Dnieprze słupy żelazne. Marcin Bielski w kronice pisze: „Chrobry, ku wiecznej sławie Polaków, postawił żelazne słupy w rzekach, wszędzie na znak zwycięztwa i granicy.” Ludowe stare podanie dodaje, że przy nich zatapiał trąby, które w pewne dni grały mn pieśni chwały. \Ta tej tradycyi osnuł Lucyjan Siemień-ski jeden z najpiękniejszych utworów poetycznych, np. Trąby w Dnieprze.

SłUSZka, herbu Ostoja, znakomita rodzina litewska. Z tej Jana, wspominają dzieje przy pierwszej unii Litwy z Koroną za Jagiełły. Potomek jego Bogusław był podskarbim nadwornym litewskim; siostrą jego była Elżbieta z pierwszego związku Kazanowska; pozostawszy wdową, oddała rękę Hieroni-mowi Radziejowskiemu (ob.). Zajścia jakie z nim miała, uczyniły głośnem jej imię w dziejach naszych. — Józef Bogusław, syn poprzedzającego, z Anny Potockiej, starosta Rzeczycki 1671 r., chorąży litewski 1676 r., za Jana III marszałek nadworny litewrski, kasztelan wileński i hetman polny litewski zmarł 1701 r. w' Krakowie. Waleczny w boju, czego dał dowody świetne pod Cho-cimem 1673 r. i przy oswobodzeniu Wiednia 1683 r., równie słynął dzielnością rycerską, jak pobożnością, która głównie cechowała starych bohaterów naszych. Hojnym był na potrzeby ojczyzny, nie żałowrał złota na chwałę bożą. Fundował kościół z klasztorem oo. bernardynów w Wołożynie, co zatwierdziła konstytucyja z r. 1690. Siły był nadzwyczajnej; gdy bawił w Rzymie, rozjuszony bawół rzucił się nań tak gwałtownie, że uskoczyć nie mógł na stronę, schwycił go więc za rogi i osadził w miejscu, ozem wywołał powszechny podziw.    K. Ti /. W.

Służba,, pełnienie obowi;; łków dobrowolnie przyjętych, lub z przymusu. Wyraz ten obszerne miał znaczenie w dawnej polszczyżnie. W służbie Bożej byli wszyscy kapłani. Służbą Bożą nazywali nasi ojcowie mszę świętą i wszelkie nabożeństwa kościelne. Służba rycerska, zawód wojskowy: Służba a żołd żołnierski były synonimy w XVI wieku. Słażba dworska, obowiązki dworzanina na dworze królów i panów, która zaszczyt przynosiła i była pier-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
page0593 585Śleszyn — Ślimak Śleszyn, jezioro w wielkim księztwie Poznańskiem, powiecie Bydgoskim, n
page0741 733So 05200 — Smotrycki Smoszewo, jezioro w wielkiem księztwie Poznańskiem, we wschodniej c
Od prezesa PZBS sowi Budimex SA) za wsparcie i pomoc dla naszego związku. Wielki sukces w Poznaniu
page0323 315FLousyja (ziemie). Królestwo Polskie składa się z- 5, a wielkie ksieztwo Finlandzkie z 8
page0364 356Rotteck Rotteck (Karol von), dziejopis, ur. roku 1775 w Freiburgu w Brisgowii (wielkiem
page0793 7 85Soden — Sodoma Soden, wieś do księztwa nassauskiego należąca, w wysokości 437 stóp nad
page0942 934Sapieha wielkiego księztwa Litewskiego pozyskał. Pod sam koniec tej wojny, odbył poselst
Mapa do zadania 17. C E S A R S T W O .AUSTRIACKIE Lwów v o Wielkie Księstwo Poznańskie Rzeczpospoli
str 134 135 grantów, obiecując utworzenie państwa polskiego bez Śląska i Wielkiego Księstwa Poznańsk
Status Wielkiego Księstwa Poznańskiego w monarchii pruskiej w XIX wieku.Powstało w wyniku postanowie
Herb Wielkiego Księstwa Poznańskiego
ZARZĄDZENIE NR 60 WÓJTA GMINY JEZIORA WIELKIE z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie opracowania planu
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 60 Wójta Gminy Jeziora Wielkie z dnia 16 grudnia 2013
Załącznik Nr 2 do Zarządzenia Nr 60 Wójta Gminy Jeziora Wielkie z dnia 16 grudnia 2013 r. STRUK
Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Nr 60 Wójta Gminy Jeziora Wielkie z dnia 16 grudnia 2013 r. ZATWI
Wielkie Księstwo Poznańskie. Wielkie Księstwo Poznańskie to efekt Kongresu Wiedeńskiego. Na Kongresi
Wielkie Księstwo Poznańskie. Wielkie Księstwo Poznańskie to efekt Kongresu Wiedeńskiego. Na Kongresi
Wielki Księstwo PoznańskieOdrębności ustroju 1.    Miało otrzymać odrębne instytucje

więcej podobnych podstron