082

082



82 Tworzenie świata

Droga mistyków

Takie nauki jak teologia, prawo i tradycja wychodząc z treści Koranu zmierzały do umacniania islamu i podwyższania bariery dzielącej go od pozostałych religii monoteistycznych, z którymi był spokrewniony. Istniały także odmienne kierunki myślenia, które, choć zaczynały się podobnie, to jednak prowadziły do potwierdzania tego, co mogło łączyć religię islamu z innymi.

Jednym z nich był kierunek myślenia i praktyki powszechnie nazywany „mistycyzmem”. Arabskim odpowiednikiem tego terminu jest wyraz „tasaw-wuf” (od czego wywodzi się zeuropeizowana forma „sufizm”). Ta nazwa prawdopodobnie pochodzi od określania wełnianych (suf) sukien, jakie nosić miała jedna z wczesnych grup. Panuje obecnie powszechna zgoda, że mistyka inspirowała się Koranem. Wierny medytujący nad jego znaczeniem może być przepełniony poczuciem wszechogarniającej transcendencji Boga i całkowitej zależności wszystkich stworzeń od Niego: Boga wszechmogącego, nieprzeniknionego, kierującego tymi, którzy w Niego wierzą, albowiem cała Jego wielkość uobecnia się w każdej oddanej Mu ludzkiej duszy i jest „bliższa niż tętnica szyjna”. Koran wspaniale ukazuje bliskość Boga wobec człowieka i uczy, jak ten powinien na nią reagować. Nim świat został stworzony, Bóg zawarł przymierze (misak) z ludźmi. Spytał ich: „Czy Ja nie jestem waszym Panem?” Oni powiedzieli: „Tak! Zaświadczamy”1. Za swojego życia Mahomet odbył ponoć tajemniczą podróż, wpierw do Jerozolimy, a potem do raju, gdzie dostąpił spotkania z Bogiem i zobaczył Jego twarz.

Od wczesnego okresu w dziejach islamu współistniały dwa ściśle ze sobą powiązane procesy. Z jednej strony istniał ruch pobożnościowy i modlitewny, dążący do osiągnięcia czystości intencji, wyrzeczenia się osobistych pragnień i przyjemności życia, z drugiej zaś ruch medytacji nad znaczeniem Koranu. Obydwa rozwijały się w większym stopniu w Syrii i Iraku niż w Al-Hidżazie; było rzeczą naturalną, że opierały się one na ideach i zasadach moralnych już istniejących w świecie, w którym przyszło żyć muzułmanom. Ci, którzy przyjęli nową religię, wnieśli do islamu odziedziczone przez siebie wartości; ponadto żyli w środowisku w przeważającym stopniu chrześcijańskim i żydowskim niż muzułmańskim. Był to wielki wiek monastycyzmu we wschodnim chrześcijaństwie, a co za tym idzie wiek ascetycznej myśli i praktyki. W zasadzie Prorok odnosił się do monastycyzmu niechętnie: „W islamie nie ma mnichów” - brzmi słynny hadis; w religii muzułmańskiej odpowiadał mu dżihad. W rzeczywistości wpływ chrześcijańskich mnichów był jednak bardzo silny. Dotyczy to ich idei świętego świata cnoty, wykraczającej poza posłuszeństwo wobec prawa, oraz wiary, że opuszczenie świata, umartwienie cielesne i powtarzanie imienia Boga

5


1

Koran, VII, 172.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
i psychologów, socjologów, regionalistów. Turystyką interesują się też takie nauki jak medycyna czy
30 Tworzenie świata Wraz z rozwojem jego nauki, coraz jaśniejsze stawały się różnice w stosunku do i
DSC06364 (2) Tworzenie hipotez nic jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba mieć duż
DSC02258 Tworzenie hipotez nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba mieć dużą wi
Charakterystyka rynku biotechnologicznego w Polsce ją takie gałęzie nauki, jak: kosmetologia, farmac
33982 IMGT28 44 człowieka i świata w centrum zainteresowań usytuowała problemy edukacji. Natomiast t
82 Pojęcia i ich rozwój elementów, takie jak kształt i kolor, lub wysokość tonu w przypadku dźwięków
skanuj0009 (243) teratury do literatury. W tej relacji ipo obu atroiM^fe występują takie cechy jak b
Image19 zad 1: mamy tab=&a, musimy dokonać odpowiednich deklaracji zmienn ychzad 2 : takie same
skanuj0360 (2) łańcuchów zębatych — PN-74/M-84150. Ogólne zasady budowy kół pozostają takie same, ja

więcej podobnych podstron