5

5



278 WOLFGANG KAYSEJl

wanym przez bogów i w wielkości tragicznych bohaterów, ubjawiającej się dopiero w cierpieniu. Twórca groteski nic może i nic powinien podejmować prób usensowienia, nic powinien jednak również unikać—ąp^ surdu. Gdyby Gottfried. Keller w opowiadaniu Kammacher z całym współczuciem opisał drogę ku coraz głębszemu upadkowi, emocjonalna perspektywa osłabiłaby groteskowość występującą w jego utworze.

Jakiego rodzaju jest perspektywa właściwa grotesce? Z jakiej perspektywy świat staje się obcy? Pytanie takie stawia przed nami na powrót sprawę tworzenia. Artyśpi i krytycy przez wieki niezmiennie odpowiadali: świat będący czymś obcym powstaje w oczach zatopionego w marzeniu, we śnie, na jawie albo na progu zamroczenia. Samowiedza romantyków i nadrealistów — a chyba to samo dałoby się powiedzieć o artystach czasów dawniejszych — wyraźnie wskazywałaby, że taki ogląd ogarnia „to, co rzeczywiste”, i kształtuje coś istotnie zobowiązującego. Spotykaliśmy się jednak często z jeszcze innym podejściem do zagadnienia. Jednolitość perspektywy ujęcia miałoby zgodnie z nim zapewniać chłodne spojrzenie na bieg rzeczy jako na pustą, bezsensowną grę marionetek, dziwaczny teatrzyk kukiełkowy. Nie ma już boskiego twórcy ani reżyserii natury. Gdy Kubin podejmuje stary topos teatri mundi: „W naszej najgłębszej, zagadkowej istocie jesteśmy twórcami, reżyserami i aktorami sztuki” — jego pozorna odpowiedź stanowi jedynie dalsze pogłębienie zagadki. Rzeczywista odpowiedź jest tu zresztą nie do pomyślenia. Dwie opisane perspektywy leżą zapewne u podstaw dwu rodzajów groteskowości, jakie wynikają z przeglądu grafiki: „fantastycznej” groteski z jej urojonymi światami i radykalnie satyrycznej z jej procederem maskowym.

Czy przy tym wszystkim do groteski przynależy to, co śmieszne? Z drobnymi korekturami zaaprobowaliśmy interpretację Wielandowską. Gdzie wszakże szukać uzasadnienia tego w strukturze groteski? Najłatwiej można je znaleźć w grotesce wyrastającej z satyrycznego spojrzenia na świat. Śmiech wywodzi się z regionów komizmu, karykaturalności. Z przymieszką goryczy, wchodząc w sferę groteskowości, nabiera cech szyderczych, cynicznych i na koniec satanicznych. Jednakże Wie-land dostrzegał powód do śmiechu także w „fantastycznych” groteskach Pietera Breugla młodszego zwanego „piekielnym”. Czyżby miał na myśli ten rodzaj śmiechu, którym mimo woli reagujemy na sytuację nie pozostawiającą poniekąd innej możliwości rozładowania napięcia, który — jak twierdziła Lessingowska Minna von Barnhelm — brzmi okropniej niż najokropniejsze przekleństwa? W śmiechu Wielanda nie ma rozpaczy Tellheima, lecz co najwyżej — nieco przymusu i próba spazmatycznego otrząśnięcia się. Kwestia śmiechu w grotesce dotyka najtrudniejszego kompleksu zagadnień w całym tym zjawisku. Jednomyślnej odpowiedzi brak. Niezamierzony i, rzekłbyś, otchłanie piekieł rozwierający śmiech jako motyw treściowy wywołujący wrażenie obcości nie jest jednak niczym nowym. Narrator Nocnych czuwań Bonawentury odczuwał przymus śmiechu w kościołach, postacie E. T. A. Hoffmanna wybuchały śmiechem, kiedy bynajmniej nie miały na to chęci. Istnieje być może jeszcze inny aspekt śmiechu w grotesce. Przypomnijmy sobie fragment parafrazy Gargantui i Pantagruela dokonanej przez Johanna Fischarta, fragment, w którym opisywał taniec olbrzymów. Motywem jej podjęcia była radość płynąca z igrania słowami, później jednak jak gdyby ożyła sama mowa i porwała go w swe odmęty: „dyszałem też prawie”. Rozpoczął dość niejasną grę — tę samą, którą uprawiali twórcy graficznych capriccio. Rozpatrywane dzieła wciąż od nowa utwierdzały nas w przeświadczeniu, że upostaciowania groteskowości są grą z absurdem. Zaczynać się to może w atmosferze pogodnej wesołości i niemal zupełnego nieskrępowania — tak usiłował sobie poczynać Rafael. Podejmujący grę bywa jednak wciągnięty, pozbawiony swobody, a zjawy, które lekkomyślnie przywołał, mogą go napełnić zgrozą. W tej sytuacji nikt już nie potrafi wyzwolić się. Twórcy groteski nie mogą kierować się ostrzeżeniami, które późny Goethe zawarł w paralipomenonie do Dywanu Zachodu i Wschodu, lecz powinni przekroczyć zakreślone tam granice:

Solcher Bandę darf sich niemand rilhmen Ais wer selbst non Banden frei sich fiihlt,

Und wer heiter im Absurden spielt,

Den wird auch wohl das Absurde ziemen.

[Chwałę więzów tylko ten niech głosi, kto świadomość wyzwolenia ma.

Kto beztrosko absurdami gra, absurdalność pewnie też i znosi.]

W wielu groteskach nie ma śladu podobnej swobody i wesołości. Tam jednak, gdzie artystyczne ukształtowanie powiodło się, unosi się ono lekko ponad obrazem czy sceną i tam też odczuwamy odrobinę owej niewymuszonej swawolności capriccio. Odczuwamy tam, i naturalnie tylko tam, jeszcze coś innego. Mimo całej bezradności i zgrozy, jaką budzą w nas ciemne moce, które czają się zewsząd w naszymi świecie i mogą go nam uczynić obcym — prawdziwie artystyczne ukształtowanie działa zarazem jako zagadkowy czynnik wyzwolenia. Wszystko, co niejasne, jest uporządkowane, tajemnicze zostaje ujawnione, niepojęte — wypowiedziane. I tak wyłania się ostateczne wyjaśnienie:    ukształtowanie czegoś groteskowego jest

próbą _zaklęcia i okiełznania wszystkiego, co

w świecie demoniczne. —— ------^

Próba ta była podejmowana we wszystkich okresach. Nasz przegląd wykazał jednak, że robiono to z rozmaitą intensywnością. Wyróżniają się trzy epoki, w których, jak należy wnioskować, bezosobowe „coś” szczególnie dobitnie objawiało swą moc: wiek XVI, okres między „bu-


Wyszukiwarka