60

60



I W. Wójcik. PT2t?ffn<fc'alarjefvs>nM\-*aK!u lemny-zmu, Warv»w.i 206?

ISBN" 9"S.8?-?<ir.-1#1)-'}. i', by Wolter*Kluwer Polska Sp 7 0.0 2607

Spis treści    Notatki


Kitzdziai ii. KrymiKuwgiczne i krutniraiisfuane zagadnienia nawznawania żnide!jinsm*tiuunM...

dek ten stanowi centrum dowodzenia wielu operacji antyterrorystycznych na całym święcie.

W ramach antyterrorystycznych planów 12 października 2005 r. rządy państw UH zadecydowały o kształcie kontrowersyjnych przepisów dotyczących kontrolowania kontaktów elektronicznych poprzez archiwizowanie danych. Firmy telekomunikacyjne w całej UE będą przez rok archiwizować dano dotyczące rozmów telefonicznych. Natomiast dostawcy usług internetowych pr/oz pól roku zachowają informacje o przesyłanych e mailach.

Decyzję taką podjęła unijna Rada do spraw Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, a więc ministrowie reprezentujący wszystkie 25 państw Wspólnoty. Zgodzili się oni, aby przez rok następowało automatyczne magazynowanie informacji o rozmowach: kto do kogo dzwonił (lub pisał), a więc przykładowo Gadu-Gadu i Skype, n której godzinie i jak długo trwało połączenie. Natomiast przez, pół roku mają być zachowywane dane dotyczące e-maili (adresat, odbiorca). Firmy telekomunikacyjne nie będą jednak zapisywały samej treści rozmów ani listów, gdyż w tej kwestii wciąż wymagana jest zgoda sądu.

Dotychczas nie ustalono, w jaki sposób te przepisy mają być wprowadzane. Zapewne wejdą w życie poprzez tzw. decyzję międzyrządową, czy też dyrektywę, której projekt przedstawia Komisja Europejska, a merytoryczne uwagi do niego także Parlament Europejski.

Prezydent Ceorge W Bush atakowany jest w USA za zezwolenie Agencji Bezpieczeństwa Narodowego na monitorowanie bez wyroku sądowego rozmów telefonicznych i e-maili obywateli podejrzanych o kontakty z terrorystami. Zdaniem zwolenniku')w prezydenta, walka z islamskimi radykałami wymaga bowiem nadzwyczajnych środków. Ujawnione ostatnio rewelacje, na temat przeciwdziałania nowym zamachom w USA, dostarczyły mocnych argumentów za takimi działaniami prewencyjnymi. Nic pomogły jednak uzasadnienia prezydenta i poparcie jego partii, gdyż sąd uznał, że stosowane podsłuchy są sprzeczne z konstytucją.

W Polsce również rośnie liczba podsłuchów telefonicznych zakładanych przez policję i służby specjalne. Do stosowania podsłuchów uprawnionych jest w Polsce przynajmniej siedem instytucji, jak np.: policja, ABW, A W, BOR, SC i organy kontroli skarbowej. Ostatnio dołączyło do nich Centralne Biuro Anty korupcyjne. Zdaniem ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Zbigniewa Wassermann, tylko w ABW, AVV i WSI w 2005 r. o 20-30% wzrosła w stosunku do roku poprzedniego tego rodzaju furma inwigilacji.

!2iJ


ą ą C“ !<*

T W. Wójcik.    fbyini/iwniu :em»xzmu, Waiwawvi 2WC

ISBN' 07S *V?<26-IS‘>-9,by Woltera Kluwer Pnlslcn Sr 7 a.o *M7

B. Prawie: prońii&iiKzray-nzpwunctze dziaiuiu: USA. Unii Lurnpekkit-;...

Ten wzrost „telefonicznej inwigilacji" jest istotnym czynnikiem w usprawnieniu rozpracować grup przestępczych i gromadzenia dowodów rzeczowych. Najwięcej, tj. aż 80%, zleceń na podsłuchy jest od policji. Wynika z tego, że billingi i podsłuchy stały się najprostszym do uzyskania materiałem dowodowym1". Funkcjonariusz, który prowadzi sprawę, rutynowo zaczyna od tego, że zwraca się o wykaz rozmów osoby podejrzewanej czy podejrzanej w znaczeniu procesu karnego. Utrwalane są bowiem dowody, kto z kim się kontaktował, gdzie przebywał, a także można sobie wyrobić pogląd o jego przestępnej aktywności. Przed sądem zapis rozmowy jest jednym z najbardziej przekonywających dowodów rzeczowych, czyli dowodem, który może również dokumentować planowaną działalność terrorystów w Polsce.

Planowana nowelizacja prawa telekomunikacyjnego przewidywała przedłużenie przechowywania billingów do 5 lat (a wcześniejszy projekt zakładał ton okres na 15 lat). Jednakże Sejm odrzucił rządowy projekt w tej sprawie i uznał, że okres dwuletni jest wystarczający. Dyrektywa 2fl0fy‘24/YVF Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie zatrzymywania generowanych lub przetworzonych danych w związku ze świadczeniem ogólnie dostępnych usług łączności elektronicznej lub udostępnianiem publicznych sieci łączności (Dz. Urz. Lii L 1L'5'54 z 13.4.2006) pozwala na przechowywanie billingów na okres od 6 miesięcy do 2 lat.

W Wielkiej Bry tanii, zdaniem „The Guardian”, wkrótce powstanie brytyjski system rozpoznania finansowego o zasięgu globalnym. Brytyjski minister skarbu Gordon Brown ogłosił nowy plan stworzenia nowoczesnego ośrodka do śledzeiria międzynarodowego przepływu pieniędzy przeznaczanych na finansowanie terroryzmu, a przede wszystkim do ich blokowania. Ośrodek ma być wzorowany na Bletchley Park, tj. supertajnym ośrodku dekryptażu, w którym w czasie wojny odszyfrowywano niemieckie meldunki przekazywane za pośrednictwem Enigmy maszyny do przesyłania zakodowanych informacji i rozkazów. Jedna z wersji tej maszyny, jeszcze przed wojną, rozpracował polski wywiad. W ośrodku tym będą zatrudnieni specjaliści od finansów, rachunkowości, bankowości i łączności. Brytyjski minister jest przekonany, że odcięcie terrorystów od źródeł finansowania ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu aktom terrorystycznym. Natomiast wśród celów nowego ośrodka są również, rozpoznanie i zlikwidowanie luk prawnych, z których korzystają osoby wspierające finansowo działalność

l! W C/.crl»rMwski,    Mska. Gazeta W\fcoi\va / 1" ivan'j r.

ibuk.pl /7EIIK


121


Wyszukiwarka