g6 bmp

g6 bmp



__Materiały do ćwiczeń z parazytologii_

Zarażenie świerzbpwcem następuje przez bezpośredni kontakt,zwłaszcza wśród osób śpiących razem; rzadziej natomiast za pośrednic twem wspólnie uży wanej poście 1 t'czy ”bi e 1 i z ny.    -

ęhpr£bptj^xczpść. Ś wierzbo wiec ludzki wywołuję chorobę skórna zwana świerzbem (sarcop-tQ_siŁjm&ies), zlokalizowaną głównie w okolicy brzucha, piersi, narządów płciowych i na rękach między palcami. U dzieci pasożyt atakuje przeważnie; wszystkie części ciała^Śamice, larwy' nimfy drążące korytarze w skórze i bytując tam, poprzez swe wydzieliny i wydaliny drażnią stale skórę wywołując świąd, co skłania chorego do drapania się i umożliwia powstanie zakażeń bakteryjnych. D.ąiJizynu.Qbjawami święrżbu są: powstawanie na skórze pęcherzyków i strupów oraz ognisk zapiał -J5y?.^-n--W-Prz3^^'H&JCh.m.©..J^C£0,nyęhL świerzb może doprowadzić do rozległych zmian w skórze, upo-śjcdząjąc jej. fizjologiczną funkcję. Skóra chorego, na skutek zaniku podściiMki. tłuszczowej, marszczy się i fałduję.

Wykrywanie. Opijane zmiany patologiczne w skórze oraz wykrycie pod lupą kQryJąrzy„wypel-nionych ciemnym kałem ułatwiają rozpoznanie świerzbu. Ostatecznym potwierdzeniem inwazji jest wydobycie pasożyta ze skóry za pomocą igły, a także pobranie zeskrobin skórnych i badanie otrzymanych obiektów za pomocą mikroskopu.

Zapobieganie świerzbowi polega przede wszystkim na unikaniu bezpośredniego . kontaktu z chorymi oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej.

Preparat: nimfa od strony brzusznej; preparat trwały.

Obserwacja. Pow. 300x lub 600x.(Qiało nimfy tna w zarysie kształt owalny, jest przezroczyste. Ciemniej zabarwione są odnóża oraz przysadki'gębowe ułożone w stożek. Można w nim wyróżnić ILczłonowe nogosłaszczki oraz szczękoczułki - te jednak, jak również hipostom, są w preparacie słabo widoczne.

Przy powiększeniu 600x widzimy jjMy-pdnóży członowanych, których: stopa iest opatrzona ną końcu drygmąjub trzema pazurkami. Dwie pierwsze pary odnóży, które są mocniej zbudowane, kończą się szczecinką; .u obu par tylnych odnóży brak jeszcze szczecinek, co wiążę się z młodocianym stadium oglądanej nimfy (protonimfa), nie zróżnicowanej płciowo. W preparacie widać_dobrze jasnobrązowe zabarwienie ćhitynowych epimerów (tarczek biodrowych) -.są.to...twory.pałeczkowa-te, nieco zakrzywione na końcu, a przy ostatniej parze odnóży w zarysie piszczelowŁąt.e, J|ąp.owiące wzmocnienie stawowo połączonych bioder odnóży z ciałem świerzbowca_Na. powierzchni brzusz-nej występują z rzadką szczecinki. Obniżając delikatnie obiektyw mikroskopu można zobaczyć, poprzez przezroczyste ciało roztocza, powierzchnię grzbietową, która ozdobiona jest poprzecznym prążkowaniem oraz liczniejszymi szczecinkami i krótkimi, niekiedy brodawkowatymi kolcami, zwykle pochylonymi w stronę tylną ciała, śwjerzbowca.

Rysunek: ciało nimfy, z zaznaczeniem i objaśnieniem na rysunku części budowy, które są widoczne w preparacie.

3. Rodzina: Acaridae - Rozkruszkowate (Rozkruszki) f/r 5"

Do rodziny tej należą roztocze wolno żyjące, drobne, długość samic osiąga 0,5-1,0 mm, samców 0,3-0,5 mm; .ciało gładkie......lśniące. U rozknjszkó.w między II a III parą nóg.występuje po

przeczną bruzda, którą dzieli ciało na części zyane..propodosoma..(.eześć. przednia) i hysterosoma (cześć tylna). W tylnej części hysterosomy znajdują się gruczoły.łojowe, których wydzieliną pokrywa kutikulamy pancerz, przez co staje się on lepki. Na ciele występują szęzeIin,y_.uła|onę w po-.przeczne. rzędy - ślad budowy segmentalnej. Ńa końcu odnóży znajdują się przyssawki, ale.bez szy-puł.J§.topa jest zakończona dużym, zagiętym pazurkiem- Dwie pary nóg przednich są skierowane,ku przodowi, pozostałe - ku tyłowi ciała. Rozkruszki nie mają oczu, ani tchawek czy przetchfinek -oddychają całą powierzchnią ciała.

Rozwój. Samice, składają ..jaja w liczbie kilkunastu dziennie, przyklejając je do podłoża (produkty żywnościowe, opakowania). Są_okryte cienką osłonką, dlatego przy małej wilgotności jaja szybko wysychają. Z jaja wylęga się 6-nożna larwa, która żeruje i po zakończeniu rozwoju ulega znieruchomieniu. Ze znieruchomiałych larw wylęgają się 8-nożne nimfy I, zwane protonimfami, z nich większe nimfy

87


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
g6 bmp __Materiały do ćwiczeń z parazytologii _ Zarażenie: Postacią inwazyjną jest jajo z larwą po
g6 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii Ryc. 70. Wuchereria bancrofti, mikrojilaria w rozmazie
g2 bmp _ Materiały do ćwiczeń z parazytologii _ naok. 17 dnia od zarażenia. Po pewnym czasie torebk
g4 bmp _Materiały do ćwiczeń z parazytologii_ ęho^b0wóręzgść. W Polsce występuje najczęściej zaraże
g0 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii 3.1.    flotacyjne - badaną próbką kału
g3 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii 1. Rząd: Kinetoplastida - Świdrom rce Są to pierwotniak
g5 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii Grabą kroplę krwi wykoniije się następująco: na szkiełk
g7 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii Chorobotwórczość. Wywołuje leiszmaniozę narządową
g9 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii Materiały do ćwiczeń z parazytologii Chorobotwórczość.
g1 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii Budowa. Tworzy pbstacis trofozoitu i cysty (ryc. 7). Tr
g3 bmp _Materiały do ćwiczeń z parazytologii    ___ barwi się pod wpływem jodu). Sta
g5 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii2. Gatunek: Entamoeba dispar Brumpt Jest niepatogennym t
g7 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii6. Gatunek: Naegleria fowleri Carter ^stępowanie. Podobn
g9 bmp _Materiały do ćwiczeń z parazytologii    _ ^..Wielokrotnych podziałach ze sch
g1 bmp _Materiały do ćwiczeń z parazytologii Gametocyty przypominają sierp j
g3 bmp _Materiały do ćwiczeń z parazytologii nej komórki żywiciela, a potem dodatkowo tkanką łączną
g7 bmp _Materiały do ćwiczeń z parazytologii Występowanie. Motylica wątrobowa jest pasożytem
g9 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii Materiały do ćwiczeń z parazytologii Ryc. 28. Rozwój
g1 bmp Materiały do ćwiczeń z parazytologii Materiały do ćwiczeń z parazytologii Ryc. 30. Rozwój pr

więcej podobnych podstron