str 008 009

str 008 009



Łokietek, któremu główne niebezpieczeństwo groziło wówczas ze strony Zakonu Krzyżackiego, postanowił wykorzystać także osobę młodego następcy tronu dla swych celów politycznych. Zwrócił się mianowicie do księcia Litwy Giedymina z projektem małżeństwa swego syna Kazimierza i córki władcy litewskiego — Aldony. Projekt ten zrealizowano 16 października 1325 roku, a sam Kazimierz, wprawdzie jako bierny jeszcze wykonawca woli ojca, stał się współtwórcą ważnego aktu politycznego. W osobie młodej małżonki syna, która przyjmując chrześcijaństwo otrzymała imię Anna, Łokietek zyskiwał wiele, a przede wszystkim zabezpieczenie wysuniętych ku północnemu wschodowi rubieży swego państwa przed ewentualnymi atakami Litwy. Ponadto nowy sojusznik polityczny, podobnie jak Polska, zagrożony przez Krzyżaków stwarzał na przyszłość możliwość współdziałania.

Podkreślić trzeba, że właśnie okres od 1325 roku aż do śmierci Łokietka w 1333 roku był dla młodego królewicza szczególnie ważną szkołą życiar, praktyczną nauką kierowania państwem, a nawet etapem, w toku którego Kazimierz czynnie musiał uczestniczyć w jego obronie przed Krzyżakami. Najazd wojsk zakonnych nastąpił już w 1327 roku. Jednakże szczególnie groźna sytuacja wytworzyła się w dwa lata później.

W styczniu 1329 roku wojska krzyżackie oraz wspierające je oddziały króla czeskiego Jana Luksemburskiego przeszły bezkarnie przez terytorium Polski i wkroczywszy na tereny Litwy , pustoszyły ogniem i mieczem ten kraj. Łokietek sprzymierzony z Litwą rozpoczął więc gorączkowe przygotowania do udzielenia pomocy swemu sojusznikowi. Zebrał tedy znaczne siły z podległych sobie ziem oraz posiłki przysłane z Węgier, aby niespodziewanie zaatakować Krzyżaków na ich własnym terenie.

Punktem zbornym była Łęczyca, z której w dniu 1 lutego wyszło uderzenie na ziemię chełmińską, będącą w posiadaniu Zakonu. Wyprawą dowodził król, lecz nie jest wykluczone, że wówczas wyruszył w pole i młody Kazimierz. Jeśli tak było istotnie, to zetknął się on po raz pierwszy ze śmiertelnym wrogiem, przekonując się dobitnie, jak wielką potęgę on reprezentuje. Mimo znacznej liczby swoich wojsk Łokietek nie był jednak na tyle silny, by pokusić się teraz o odzyskanie ziemi chełmińskiej, poprzestał jedynie na jej spustoszeniu.

Krzyżacy, których główne siły walczyły na Żmudzi, zaskoczeni tym niespodziewanym najazdem, ograniczyli się do zorganizowania obrony w zamkach i miastach, przekształconych w stałe punkty oporu. Akcja Łokietka, która poza satysfakcją moralną większych korzyści Polsce nie przyniosła, spowodowała jednak


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
str 008 009 ROZDZIAŁ I CHARAKTERYSTYKA I PRZEZNACZENIE GRANATÓW RĘCZNYCH 1.    Granat
str 008 009 dzo rzadko, toteż mieli mało okazji do wspólnych spotkań i rozmów. Chciałby teraz być sa
str 008 009 Zaskoczeni zaciekłością ataku Rosjanie bronią się rozpaczliwie. Padają zabici jeden obok
str 008 009 Jednakże król, obawiając się sprzeciwu szlachty, wolał sprowokować wojnę, a następnie pr
str 008 009 wać i bić bez litości biednego Kubę. W lazarecie regimentowym „znaleziono ciało okrutnie
str 008 009 — Tak — odrzekła kobieta — jest w kancelarii. Podnieśli chłopca, który nie mógł stanąć o
str 008 009 ku w Poznaniu dwóm polskim chłopom — żołnierzom armii pruskiej, którzy z niej uciekli. „
str 008 009 (3) nawet dla specjalistów”. Jedni zaliczają doń tylko tzw. literaturę ludową, inni dołą
36591 str 008 009 (2) 1. OD DRUŻYNY DO PARTII Drużyna i partia to słowa budzące rozmaite skojarzenia
przede wszystkim jako niebezpieczeństwo agresji zbrojnej ze strony innych państw, stanowiącej najbar
str 134 Rozdział 4. Socjalizacja płciowa wc wczesnym dzieciństwieWczesna socjalizacja ze strony gru
img0237qp 008 009 -—~~1
008 009 2 8 Spis treści 4.5.1.    Bilansowanie celów ...............................
008 009 2 INTRODUZIONEII Questa guida presenta, in ordine alfabetico e in 6 lingue, i nomi e le foto

więcej podobnych podstron