str 022 023

str 022 023



pod Płowcami odnieśli ogromne zwycięstwo nad

wojskiem polskim, natomiast Kazimierz splamił się niegodną rycerza ucieczką z pola walki właśnie w momencie, gdy hufce zakonne brały górę. Przyznać trzeba, że wersja ta znalazła gdzieniegdzie posłuch, o czym mogą świadczyć zachowane w niektórych państwach przekazy źródłowe.

Kłamstwo Krzyżaków o rzekomym „tchórzostwie” Kazimierza bardzo prędko jednak zostało obalone. Tymczasem Jan Luksemburski przekroczył granicę śląsko-wielkopolską, kierując się zapewne od razu na Poznań. Jego poczynania były tym śmielsze, że doskonale był poinformowany o przebywaniu wszystkich wojsk polskich na Kujawach. Pierwszym jego sukcesem było zdobycie grodu w Kościanie. Następnie po dojściu aż do stolicy Wielkopolski wojska Jana Luksemburskiego zaczęły ją oblegać.

Walki o Poznań rozpoczęły się około 5 października 1331 roku i miały bardzo gwałtowny charakter. Wojska króla czeskiego przypuszczały wielokrotnie szturmy, z powodzeniem jednak odpierane przez dzielnie broniącą się załogę miasta. Po kilkudniowym oblężeniu, na wieść o zbliżających się w szybkim tempie nowych siłach z Łokietkiem na czele, wróg musiał odstąpić, ponosząc znaczne straty. W jakim popłochu uchodzono spod miasta, może świadczyć fakt, że cały sprzęt oblężniczy, a nawet namioty napastników pozostały pod nie zdobytymi murami. Mimo wycofania się spod Poznania w ręku Jana Luksemburskiego nadal pozostał gród w Kościanie i kilka mniejszych gródków w bezpośredniej bliskości granicy śląsko-wielkopolskiej.

Chwilowy okres spokoju wykorzystał znów Łokietek na gromadzenie nowych wojsk w celu dokonania odwetowej wyprawy na Zakon. Kazimierz zaś czynił podobne przygotowania w Wielkopolsce.

Mimo to siły polskie okazały się jednak za słabe, by skutecznie obronić wiosną 1332 roku Kujawy przed atakiem Krzyżaków. Ważne strategicznie grody tej ziemi, jak: Brześć, Inowrocław, Kowal, Kruszwica, Raciążek, Strzelno, Włocławek, Wyszogród oraz szereg mniejszych, zostały przez nich zdobyte. Kujawy przeszły w ręce Zakonu.

Dopiero w sierpniu armia polska, wzmocniona posiłkami z Węgier, wyruszyła pod wodzą króla przeciwko Krzyżakom. W momencie gdy miało dojść do decydującego starcia, wmieszał się w konflikt papież jako rozjemca i zostało zawarte zawieszenie broni. Nie było dane jednak Polsce zaznać spoczynku.

Kazimierz wyruszył wkrótce z poważnymi siłami do Wielkopolski w celu odzyskania od książąt głogowskich południowej części tej dzielnicy. Spiesznym marszem wczesną jesienią 1332 roku podążał młody dziedzic Królestwa

23


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
str 022 023 żonaty, że ma dwóch nieletnich synów, kazano mu wyjechać do Galicji. Po zwycięstwie pod
str 022 023 ku zamojskiego i twierdzy, niedostępnej dzięki naturalnym i sztucznym bagnom. Ale wojska
74814 str 022 023 (3) 9. DLACZEGO? We wszystkich regionach Polski tradycja ludowa, nierzadko wspomag
str 022 023 formę organizacji narodowowyzwoleńczej, współdziałającej z ruchem rewolucyjnym w Rosji.
str 022 023 w Izbie Lordów zostało odczytane orędzie królowej Wiktorii, w którym wypowiadano wojnę R
str 022 023 uchwalenia na zbliżającym się sejmie dalszych podatków na wojsko. W grudniu 1650 roku ro
str 022 023 rozważali możliwość wkroczenia do Galicji i wywołania .tam .powstania, uznali jednak ten
str 022 023 FOŁOŻENIE CZĘŚCI ZAPALNIKA 21. Zapalnik zawsze znajduje się w położeniu bojowym. W zapal
89188 str 022 023 (2) 9. I KOBIET NIE ZABRAKŁO Polska nie była krajem amazonek, ale nie obcy był Pol
str 084 085 (2) 43. BITWY Czytelnicy Bartka zwycięzcy pamiętają, że ten Sienkiewiczowski bohater odz
ZOP 25 Bitwa pod Płowcami31 1 19 SIERPNIA 2006 CHWAŁA ORfcŻA POLSKIHGO 9/ u/r7PcmVy / < s / Podc
str 022 Rozmieszczenie nitów w połączeniu powinno zapewnić możliwie równomierny docisk elementów łąc
page0035 25 zwycięztwie nad Romanem Halickim pod Zawichostem i po śmierci wojewody Mikołaja nieprzyc
P0D+6dB PAK-3 PAK-2 POC UWAGI POD - poziom odniesienia; amplituda echa od wady wzorcowej POC - pozio
HUMOR 10 -    Piotrek, powiedz, kto pobił Krzyżaków pod Płowcami? -

więcej podobnych podstron