skanuj0016 (8)

skanuj0016 (8)



3.3. Planowanie zagospodarowania turystycznego na obszarach chronionych_189

dzących w skład parku zaczęto przesiedlać poza jego granice 6500 ludności (spośród 20 000 zamieszkujących jego obszar), gdyż jej obecność kolidowała z wymogami wynikającymi z zasad ochrony przyrody.

W nowej strategii uznano, że w „Parąue Nacional do Limpopo” ulegnie wyraźnemu rozwinięciu funkcja turystyczna, czemu miało m.in. sprzyjać zbudowanie kilku przecinających park szos, dlatego podjęto decyzję o sporządzeniu nowego podziału na strefy ochrony (ryc. 38). Zgodnie z przyjętym projektem zmiany sposobu strefowania, „Parąue Nacional do Limpopo” ma być podzielony na pięć obszarów:

•    graniczącą z południowoafrykańskim „Kruger National Park” strefę ścisłej ochrony (58 784 ha),

•    sąsiadującą z nią strefę ekstensywnego użytkowania turystycznego (184 688 ha),

•    położoną na samym południu - w pobliżu sztucznego zbiornika wodnego Massin-gir (na Rio das Elefantes) - strefę przeciętnego oraz intensywnego użytkowania turystycznego (36 342 ha),

•    strefę ekstensywnego użytkowania rolniczego (597 663 ha),

•    strefę korzystania z zasobów (łącznie z łowiectwem) oraz otulinę (łącznie 234 941 ha).

Przykład „Parąue Nacional do Limpopo” pokazuje, że plany ochrony obszarów

chronionych - mimo, że mają charakter planów perspektywicznych - powinny być często weryfikowane, gdyż nie mogą zbytnio odbiegać od rzeczywistości. Parki narodowe służą nie tylko ochronie przyrody, ale pełnią również funkcje edukacyjne i turystyczne, dlatego w ich programach zagospodarowania i planach ochrony nie można nie uwzględniać - oczywiście z możliwie dalekim poszanowaniem dla zasobów przyrodniczych - tych funkcji. Problem ten, chociaż występuje praktycznie na całym świecie, jest szczególnie wart uwagi w odniesieniu do krajów rozwijających się, dla których zagraniczna turystyka przyjazdowa - związana z istnieniem obszarów chronionych - jest często jednym z ważniejszych źródeł dochodów.

Również w Polsce strefowanie przestrzenne jest powszechnie stosowane przy sporządzaniu planów ochrony parków narodowych i parków krajobrazowych, czego przykładem może być Bolimowski Park Krajobrazowy w województwie łódzkim.

Inną często stosowaną koncepcją przy sporządzaniu planów zagospodarowania turystycznego na terenach chronionych jest koncepcja koncentracji-rozproszenia ruchu turystycznego. Zgodnie z nią w celu właściwego zagospodarowania turystycznego obszarów chronionych są możliwe dwa alternatywne rozwiązania: albo należy dążyć do skupienia ruchu turystycznego w określonych miejscach (np. bardziej odpornych na negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko przyrodnicze), albo podjąć działania na rzecz takiego rozproszenia ruchu turystycznego, aby obecność nielicznych (np. w przeliczeniu na jednostkę powierzchni) turystów nie stwarzała zagrożenia dla zasobów przyrodniczych terenu. Zdaniem S. Williamsa [2000,113] najczęściej stosuje się pierwsze z podanych rozwiązań, które polega na takim zagospodarowaniu obszarów chronionych, aby większość turystów przebywała na specjalnie wybranych w tym celu miejscach lub terenach (określanych przez planistów mianem „dzbanków z miodem” - ang. honeypots). Zazwyczaj w miejscach tych są lokalizowane parkingi dla samochodów, miejsca piknikowe (fot. 8), punkty informacji turystycznej, toalety itp., a czasami również placówki gastrono-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0012 (9) 3.3. Planowanie zagospodarowania turystycznego na obszarach chronionych 183 bezpośred
53537 skanuj0014 (8) 3.3. Planowanie zagospodarowania turystycznego na obszarach chronionych 185 czo
skanuj0006 (20) 3.2. Planowanie zagospodarowania turystycznego na obszarach stricte turystycznych 15
skanuj0010 (16) 3.2. Planowanie zagospodarowania turystycznego na obszarach stricte turystycznych 18
40237 skanuj0008 (18) 3.2. Planowanie zagospodarowania turystycznego na obszarach stricte turystyczn
16161 skanuj0001 (601) 10. Turystyka na obszarach chronionych10.1.    Wprowadzenie Ok
TURYSTYKA NA OBSZARACH CHRONIONYCH.17.10.2010 prof. dr. hab. Kazimierz Kosiniak — Kamysz mail:

więcej podobnych podstron