Image99 (3)

Image99 (3)



Elektronika dla nieelektroników EdE


sekund następuje automatyczne wyłączenie zasilania.

W zestawie AVT-748 jako C4 przewidziany jest kondensator elektrolityczny 22uF, który powinien zapewnić czas włączenia około dwóch minut. W praktyce czasy te mogą być znacząco inne z uwagi na duży rozrzut tolerancji kondensatorów elektrolitycznych, nawet -20... 150%. Ale tuż po zmontowaniu układu czasy te dodatkowo mogą być dłuższe z uwagi na rozformowanie C2, który z reguły będzie zwyczajnym kondensatorem elektrolitycznym. Dlatego przed ostateczną kontrolą czasu działania, warto układ dołączyć do zasilania (punkty P, O) i pozostawić pod napięciem co najmniej kilka godzin, żeby w tym czasie za for ino wal się kondensator C4.

Moduł w wersji podstawowej przeznaczony jest do pracy przy napięciu 5...6Y Podczas pracy pobiera średnio znacznie poniżej lOmA prądu (co zależy od liczby i jasności świecenia diod LED, czyli od mierzonego napięcia), natomiast w spoczynku moduł wcale nie pobiera prądu.

Tylko dla dociekliwych - działanie układu

Sonda zasilana jest pojedynczym napięciem 6V z dwóch baterii litowych.

Układ jest w istocie zestawem trzech wzmacniaczy pomiarowych ze wspólnym obwodem wejściowym zawierającym rezystory R3, R4, R5. Rezystor R5 zapewnia przepływ prądów polaryzujących wejść wzmacniaczy operacyjnych Ul A, U1D, a także jest elementem dzielnika wejściowego. Gdy kołki-szpilki nie są zwarte jumperem J1, przebieg wejściowy zostaje zmniejszony 10-krotnic w dzielniku R4, R5. Gdy jumper zwiera rezystor R4. przebieg wejściowy jest podawany wprost na wejścia wzmacniaczy. Dodatkowy rezystor R3 o wartości 10kf2 pełni tylko funkcję ochronną, gdyby na wejście zostały podane napięcia o zbyt dużej wartości. Generalnie wejścia wzmacniaczy operacyjnych, nawet bez R3, tolerują napięcia

0    wartości do ±30V.

Obwód z U IB wykrywa przebiegi zmienne. U1A - napięcia dodatnie, a U1D i U1C -napięcia ujemne. Wzmacniacze U1A, U1B

1    U1C pracująjako proste przetworniki napięcia dodatniego na prąd. Z zasady działania wzmacniacza operacyjnego wynika, iż podczas normalnej pracy napięcia na obu wejściach są takie same. Jeśli więc na wejście nieodwracające wzmacniacza zostanie podane dodatnie napięcie, napięcie wyjściowe tak się zmieni, żeby na wejściu odwracającym wystąpiło takie samo napięcie. Oznacza to, że z wyjścia wzmacniacza popłynie prze/ daną diodę LED taki prąd, żeby na rezystorze prowadzącym prąd do masy (R7, R‘>, R13) wy siąpiło napięcie równe napięciu wejściowemu. Tym samym wartość tego rezystora wyznacza współczynnik przetwarzania napięcic/piąd. Należy zauważyć, że wartość R 9 jest 10-krotnie mniejsza od R7 i R13, co oznacza, iż układ wykrywania napięć zmiennych jest 10-krotnie czulszy.

Obwód Cl, Rl. Dl, R2 jest prostownikiem napięć zmiennych, a obwód R2, C2 dodatkowym filtrem, natomiast dodatkowa dioda D7 jest tylko ogranicznikiem jasności diody D3 (z uwagi na małą wartość R9). Zastosowanie germanowej diody DI pozwala wykrywać nawet niewielkie napięcia zmienne. Ponieważ Cl ma stosunkowo dużą wartość lOOnF, obwód ten reaguje także na przebiegi małej częstotliwości, ale pracuje dobrze także przy przebiegach wysokiej częstotliwości.

Obwód ze wzmacniaczem Ul A reaguje na napięcia dodatnie. Ponieważ jednak na węj-3 ściu będą pojaw iać się także napięcia ujemne, które spowodowałyby błędne działanie Ul A, niezbędny jest obwód R20, D5 z diocą Schottky’ego, niepozwałający na obniżenie się napięcia na wejściu „plusowym” Ul A znacząco poniżej potencjału masy

Pojawiające się napięcia ujemne spowodu- i ją natomiast reakcję odwracającego wzmacniacza U ID o wzmocnieniu 1. Wzmacniacz U ID po prosu zamieni napięcia ujemne na napięcia dodatnie o takiej samej wartości, a wartość zostanie zobrazowana jasnością św iecenia niebieskiej diody D4. Wzmacniacz Ul D typu LM324 może pracować w takich warunkach, ponieważ jego budowa umożliwia pracę przy napięciach wejściowych na poziomie masy, a na jego wejściach nie występują napięcia ujemne (nawet przy pomiarze napięć ujemnych względem masy napięcie jc3t tam nieco wyższe od zera z uwagi na spadki napięć na rezystorach RIO. R12).

Dodatkowe rezystory R6, R8, R11 to typowe rezystory kompensujące prądy wejściowe wzmacniaczy operacyjnych. W układzie celowo rezystor R8 jest zastąpiony zworą. Wtedy prąd wypływający z wyjścia „dodatniego” U IB, czyli z nóżki 5, wywoła niewielki spadek napięcia na R2 i Rl, co zazwyczaj spowoduje znikome świecenie żółtej diody D3 także przy braku sygnału zmiennego. Takie minimalne świecenie wskaźnika napięć zmiennych w spoczynku jest korzystne, ponieważ pozwoli wykryć nawet małe przebiegi zmienne, zwłaszcza w związku z dużą czułością tego toru wynikającą z małej wartości R9.

W układzie przewidziany jest dodatkowy kondensator C3, kompensujący dzielnik R4. R5. W wersji standardowej nie trzeba go montować. Dociekliwi i zaawansowani Czytelnicy mogą dobrać jego wartość we własnym zakresie, żeby uzyskać płaską charakterystykę przenoszenia także przy wysokich częstotliwościach

Generalnie dioda czerwona świadczy, ze w badanym punkcie panuje (na stałe lub okresowo! napięcie dodatnie. Dioda niebieska - że ujemne. Natomiast dioda żółta świadczy o występowaniu przebiegu zmiennego. Świecenie obu diod, czerwonej i niebieskiej, też wskazuje na obecność przebiegu zmiennego małej częstotliwości. Przy przebiegach małej częstotliwości świecić się więc będą wszystkie trzy diody D2, D3 i D4. Zaawansowani mogą jednak według upodobania zmienić wartość Cl. Zmniejszenie wartości Cl, nawet poniżej łnF spowoduje, że obwód z żółtą diodą D3 będzie reagował tylko na przebiegi w.cz.

Obwody pomiaru napięć dodatnich i ujemnych z Ul A i UIC reagują tez na przebiegi zmienne (odpowiednie połówki), ale tylko przebiegów zmiennych o niezoyt dużych częstotliwościach Po pierwsze, wzmacniacze

48


Czerwiec2006 Elektronika dla WszystKich


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image95 (2) Elektronika dla nieelektroników EdE VDD elementów od razu będzie poprawnie pracował. Bły
Image96 (2) Elektronika dla nieelektroników EdE M Piotr Górecki Wykaz BlBIHGIltOW (w kolejności lu
Image95 (5) Elektronika dla nieelektroników EdE Piotr Górecki Wykaz elementów (w kolejności lutowa
Pict0016 (6) Elektronika dla nieelektroników EdE należy przeprowadzić zarówno przy zasilaniu z zasil

więcej podobnych podstron