IMG 00

IMG 00



Funkcjonalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego — to „różnorodne nieprawidłowości w stanie fizycznym i psychicznym jednostki, które utrudniają normalne funkcjonowanie społeczne, nie powodują jednak zmian w strukturze osobowości, ani nie mają podłoża organicznego'* (Wójcik D.t 1984, s. 89). Należą do nich różnego rodzaju nerwice lub zaburzenia nerwicowe. Gwoli jednak ścisłości warto nadmienić, że — według niektórych autorów — również nerwice, uchodzące za funkcjonalne zaburzenia systemu nerwowego, mogą mieć podłoże organiczne (Grom-ska J., 1967). Nie ulega chyba wątpliwości, że przyczyny funkcjonalnego niedomagania ośrodkowego układu nerwowego są jeszcze bardziej wielorakie i złożone, niż w przypadku jego uszkodzenia typowo organicznego. Tutaj * należałoby z pewnością podkreślić szkodliwość wszelkiego rodzaju stresów czy przykrych przeżyć matki w okresie dąży, jej niedożywienie, a w szczególności niedobór witamin A i Bi, jak również traumatyzującą atmosferą rodzinną, w której wychowywane jest dziecko oraz jego wyjątkowo złe samopoczude.

W wyniku wielu badań, przeprowadzonych m.in. przez H. Spionek (1966) i E. Żabczyńską (1974), okazało się, że cechy neurotyczne (nerwicowe) występują dużo częściej u nieletnich przestępców lub młodzieży bardziej zdemoralizowanej, niż wśród dzieci me będących przestępcami i młodzieży mniej zdemoralizowanej. Trudno jednak na podstawie wyników tych badań wnosić o „nerwicowym" czy funkcjonalnym uwarunkowaniu niedostosowania społecznego. Nie było to zresztą intencją osób przeprowadzających tego rodzaju badania. Nie wiadomo bowiem, czy samo niedostosowanie społeczne stwarza sprzyjające warunki dla powstawania nerwic lub też, „czy stwierdzane częściej u przestępców, w porównaniu r nieprzestępcami, zaburzenia nerwicowe, nie były związane z gorszymi warunkami środowiskowymi tych pierwszych" (Wójcik D„ 1984, a. 90).

Jakkolwiek w świetle dotychczasowych badań nad ujemnymi śkutkaml uszkodzenia centralnego układu nerwowego nie ustalano jednoonacznie przyczynowego związku między nfan a zabu-imiaiiit w zachowaniu uczniów, to niemniej jednak dnitków tych w wepótceesnych badaczy nie uznaje a nieodwracalne. Chodu tu o kz że każdy ucaad — niezależnie od orgudemego

97


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG77 (2) Profilaktyka zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Badania na n<»kiektw» N. menin«itidi
IMG86 (3) 1 6.17. Choroby prionowe (zakaźne gąbczaste encefalopatię) to choroby ośrodkowego układu
skanuj0012 WYKŁAD 5 Budowa i funkcje ośrodkowego układu nerwowego c.d.: kresoraózgowie - jądra r>
IMG62 (2) Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego c.d. •    W większości przypadków
NEUROBIOLOGIA - zakres kształcenia: funkcje ośrodkowego układu nerwowego, techniki histologiczn
DSC00165(2) MPD to niepostępujące zaburzenia czynności będącego w rozwoju ośrodkowego układu nerwowe
IMG58 (3) Zakażania ośrodkowego układu nerwowego dr hab. Grażyna Gościniak
IMG60 (2) Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego Ropne lub nieropne (aseptyczne) zapalenie opon
IMG91 (2) Wirusy odpowiedzialne za choroby ośrodkowego układu nerwowego Ostre zakażenia ostre zespo

więcej podobnych podstron